Obchodné hry z ekonómie pre stredoškolákov. 1. prehliadka „Ekonomické podmienky“

Scenár ekonomickej hry „Na krokoch podnikania“

Cieľ: rozširovanie ekonomických vedomostí a okruh záujmov študentov.

Príprava

1. Trieda je rozdelená na dve družstvá.

2. Vopred sú pripravené audiokazety (CD, DVD) s nahrávkami skladieb, ktoré obsahujú slová „peniaze“ a „zlato“.

Postavy

Obchodníci.

Priebeh udalosti

Moderátor 1. Zrod ekonomickej vedy je zahalený v tieni storočí, rovnako ako samotný zrod ekonómie, ktorý však nastal o mnoho tisícročí skôr. Primitívne hospodárenie nevyžadovalo špeciálne vedecké poznatky.

Ľudia sa už dlho snažia pochopiť tajomstvá ekonomiky. Svet pozná mená veľkých ekonómov Adama Smitha, Davida Ricarda, Antoina Montchretiena a ďalších.Možno sa už čoskoro zaradí medzi tých veľkých aj vaše meno?!

Moderátor 2. Najprv si však otestujme vaše základné znalosti z ekonómie, bez ktorých sa akékoľvek podnikanie nezaobíde. Viete, čo je podnikanie? (Tímové odpovede. Odpovede sa hodnotia päťbodovým systémom, pričom sa zohľadňujú nielen faktografické znalosti, ale aj zmysel pre humor, vynaliezavosť a vynaliezavosť hráčov.)

Správne, podnikanie je ekonomická činnosť, ktorá vytvára príjem alebo poskytuje iné výhody. Podnikateľ vstupuje do zóny rizika a dobrodružstva, kde je potrebná odvaha nie menej ako dôkladná znalosť trhových podmienok. A naši účastníci musia ukázať všetky tieto kvality, pretože možno dnes urobia prvý krok Veľký svet ekonomika a podnikanie. Predstavujeme teda tímy a našu váženú porotu.

Moderátor 1. Jedným z prikázaní obchodníka je: "Šťastie praje vzdelaným." Koniec koncov, dnes je skutočný obchodník vysoko vzdelaným odborníkom. Našou prvou súťažou je teda rozcvička.

Ekonomické ABC

Prezentujúci sa striedajú v kladení otázok tímom a za správne odpovede sa udeľujú žetóny. Ak tím nepozná správnu odpoveď, otázka prejde na iný tím.

1. Ako sa nazýva prevod pozemkov, budov, nehnuteľností do prenájmu ich vlastníkom, vlastníkom na dobu určitú za odplatu? (Prenájom.)

2. Cenný papier vydaný akciovou spoločnosťou. Ten, kto si takýto papier kúpi, sa stáva jedným z vlastníkov, vlastníkov tejto spoločnosti a získava právo na časť príjmu z jej činnosti. (Propagácia.)

3. Špeciálna inštitúcia, inštitúcia určená na vykonávanie rôznych operácií a akcií s peniazmi. Veľmi často tieto inštitúcie prasknú (Banka.)

4. Toto slovo v preklade z angličtiny znamená obchod. Vo všeobecnosti ide o činnosť osoby alebo skupiny osôb vykonávanú na vlastné náklady, na vlastnú zodpovednosť. (Obchod.)

5. Ako sa nazýva povolanie osoby, ktorá sprostredkúva transakcie medzi predávajúcim a kupujúcim? (Sprostredkovateľ.)

6. Menová jednotka ktorejkoľvek krajiny, používaná a legalizovaná v krajine. (Mena.)

7. Ako sa nazýva cenný papier, ktorý obsahuje bezpodmienečný peňažný záväzok zaplatiť určitú sumu v určitej lehote? (Bill.)

8. Peňažná odmena vyplácaná autorom literárnych a hudobných diel vydaných v tlači. (Poplatok.)

9. Dobrovoľná dohoda dvoch alebo viacerých osôb, z ktorých každá preberá určité záväzky. (Dohoda.)

10. Dovoz zahraničného tovaru alebo iných cenností zakúpených v zahraničí na ich použitie do krajiny. (Import.)

11. Zvýšenie cien tovarov, čo vedie k zníženiu počtu tovarov, ktoré možno kúpiť za peňažnú jednotku. (Inflácia.)

12. Majetok a duševné hodnoty investované do predmetov podnikania a iných činností. (Investícia.)

13. Doklad, úradné potvrdenie odovzdané osobe, ktorá potvrdzuje, že od nej boli prijaté platby v hotovosti, tovar alebo iné cennosti. (Potvrdenie.)

14. Sklad, v ktorom môžete založiť majetok a veci a získať dočasnú výpožičku, ktorej výška závisí od hodnoty založených vecí. Aby ste získali svoje veci, musíte splatiť pôžičku a zaplatiť skladovanie vecí a úroky z pôžičky. (Záložňa.)

15. Komplexný systém opatrení na riadenie výrobných a predajných činností, založený na prieskume trhu s cieľom maximalizovať spokojnosť zákazníkov. (Marketing.)

16. Zamestnanec firmy alebo firmy, ktorý riadi ľudí, prácu, výrobu a predaj tovaru. (Manažér.)

17. Zákonom ustanovené povinné platby, ktoré občania a organizácie (jednotlivci a právnických osôb) sú povinné pravidelne, spravidla štvrťročne alebo ročne, odvádzať štátu. (Dane.)

18. Otvorené informovanie spoločnosti o možných kupujúcich a spotrebiteľoch tovarov a služieb, ktoré vyrába, o kvalite, výhodách a výhodách týchto tovarov a služieb. Nemala by diskreditovať tovary a služby iných spoločností, inak je bez škrupúľ. (Reklama.)

19. Príjem, ktorý vlastník získa z používania pôdy, majetku, kapitálu alebo iného majetku, ktorý mu patrí, inými. Príjem takéhoto príjmu nevyžaduje, aby majiteľ vynaložil žiadne pracovné úsilie. (Prenájom.)

20. Požičané peniaze alebo materiálne aktíva, ktoré sú predmetom vrátenia v stanovenej lehote. Za jej použitie je dlžník, ktorý ju dostane, povinný zaplatiť poplatok, ktorý sa nazýva úrok. (Pôžička.)

21. Štátna služba, ktorá kontroluje dovoz a vývoz tovaru cez hranice krajiny. Stále vyberá poplatky. (Colnica.)

22. Spoločnosť vykonávajúca zverenecké funkcie pre jednotlivcov a organizácie. (Dôverovať spoločnosti.)

23. Hotovosť v najširšom zmysle slova - všetky hotovostné aj bezhotovostné peniaze a šeky a všetky druhy cenných papierov. (Financie.)

24. Doklad o peniazoch ustálená forma, ktorý plní úlohu peňazí a môže byť použitý namiesto peňazí ako platobný prostriedok. (Skontrolujte.)

25. Vzťah, interakcia človeka s jeho prírodným prostredím, racionálne ekonomické využitie prírodné zdroje. (Ekológia.)

Moderátor 1. Kým porota vyhodnotí našu prvú súťaž, chceme od vás zistiť, aké príslovia a príslovia poznáte o peniazoch. Za každé príslovie tím získa jeden bod.

Tímy sa striedajú v telefonovaní Príslovia a porekadlá.

Moderátor 2. A teraz vás pozývame, aby ste sa ponorili do histórie ekonómie. Naše ďalšie turné sa volá...

Aukcia

Pre každý tím otvárame podmienený účet za tisíc rubľov. Naše aukcie budú nezvyčajné. Kúpite si otázku a správne na ňu odpoviete, následne sa vám na účet pripíše suma, za ktorú bola otázka zakúpená. Ak je odpoveď nesprávna, na váš účet bude pripísaná iba polovica sumy otázky. Začnime obchodovať!

Počiatočná cena prvej otázky je 100 rubľov. Stavte, páni!

1. Kedy sa v Rusku objavili papierové peniaze? (V roku 1768 ich zaviedla Katarína II., aby nahradili objemné medené peniaze, a nazývali sa bankovkami.)

Kúpme si druhú otázku. Počiatočná cena 80 rubľov.

2. V roku 1776 vydavateľ William Strahey publikoval v Londýne „An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations“, najväčšie dielo klasickej politickej ekonómie. Uveďte autora knihy. Malá nápoveda – pôvodom je Škót. (Adam Smith.)

Kúpme si tretiu otázku. Počiatočná cena 120 rubľov.

3. Koho dekrétom a kedy bola v Rusku oficiálne zriadená pozícia účtovníka? (Dekrétom Petra I. zo začiatku 18. storočia. Slovo „účtovník“ sa k nám dostalo z nemeckého jazyka spolu s reformami Petra I.)

Kúpme si štvrtú otázku. Počiatočná cena 100 rubľov.

4. Prečo sa groš volal groš? (Prvé ľahké peniaze - kopejky - boli vydané s obrázkom jazdca s kopijou. Od slova „kopija“, ktoré mal v rukách jazdec na minci, sa to nazývalo cent.)

Kúpme si piatu otázku. Pôvodná cena 100 kormidiel.

5. Z akého slova pochádza slovo „rubeľ“? (V Rusku na platby používali ťažké strieborné ingoty - hrivny, ktoré boli vo forme prútov. Ak bol celý kus príliš veľký na výpočty, potom bol nasekaný. Práve zo slovesa sekať vzniklo slovo „rubeľ“. " prišiel z.)

Kúpme si šiestu otázku. Počiatočná cena 200 rubľov.

6. V Rusi bolo povolanie dobytkárskeho majstra veľmi vážené. Čo robili dobytka? (Peniaze bývali v Rusku dobytkom - ovce, kravy, býky. Čím väčšie stádo ste vlastnili, tým ste sa považovali za bohatšieho. Neskôr zvieratá prestali slúžiť ako peniaze, ale názov „dobytkár“ znamená „strážca peňazí“. „výberca daní“ a „krava“ v zmysle „pokladnica“ boli dlho zachované.)

Ekonomická príprava moderných školákov je jednou z najdôležitejších pre normálny rozvoj trhových vzťahov v krajine.

Nedostatok ekonomických znalostí v súčasnosti akútne pociťuje väčšina obyvateľov krajiny a poskytovanie týchto vedomostí študentom je najsľubnejším smerom formovania ekonomickej kultúry celej populácie.

Prechod krajiny na trh postavil školy a detské združenia pred úlohy spoločenského významu – efektívne pripraviť tínedžerov na život v spoločnosti založenej na trhové hospodárstvo. Ide o významné úpravy celého vzdelávacieho systému. Dnešná škola im musí pomôcť prispôsobiť sa a prežiť v trhovej ekonomike.

Najúčinnejšie metódy výučby ekonómie sú herné formy školenia. Ich použitie aktivuje kognitívnu činnosť detí. Hry uľahčujú deťom všetkých vekových kategórií učenie sa zložitých ekonomických pojmov.

Vzdelávacím účelom hier je prehĺbiť, upevniť a zovšeobecniť vedomosti, okrem toho rozvíjať také vlastnosti ako pozornosť, pamäť, logické myslenie a schopnosť kolektívne konať.

Zvyšujúci sa záujem o obchodné hry sa vysvetľuje niekoľkými faktormi:

– pri využívaní obchodných hier sa proces učenia čo najviac približuje skutočným praktickým činnostiam, životu, simuluje skutočný život, umožňuje deťom zapojiť sa do praktickej činnosti organizácií a firiem, vyskúšať si rolu manažéra, účtovníka , ekonóm a pod.

– hra je kolektívna vyučovacia metóda, ktorá podporuje rozvoj komunikačných schopností žiakov. A nemožno si nevšimnúť špeciálnu emocionálnu náladu, ktorá sa vytvára počas hry, čo pomáha zintenzívniť proces učenia. Výskumníci zistili, že pri prezentácii materiálu na prednáške nie je absorbovaných viac ako 20% informácií a počas obchodnej hry - asi 90%.

– každá obchodná hra je simulačná metóda, ktorá pomáha pripraviť študentov na život. Počas hry účastníci plnia rolu a rozhodujú sa na základe záujmov tejto roly.

Navrhovaná hra je verziou hry „Výmena výstavy - V, VI“, ktorá sa koná v Centre detí a mládeže a je prispôsobená podmienkam strednej školy.

Účel hry: Oboznámiť študentov s prácou na burze.

1. Vytvorte aktívne ihrisko, atmosféru obchodnej interakcie medzi účastníkmi hry.

2. Trénovať tínedžerov, ktorí sa zúčastňujú hry, v základných manažérskych zručnostiach.

3. Organizujte a organizujte sériu súťaží a obchodných stretnutí.

4. Pokračujte v rozvíjaní komunikačných, organizačných a tvorivých schopností žiakov počas hry.

Účel hry

Hru hrajú študenti, ktorí študovali tému „Finančný trh. Cenné papiere“.

Počet účastníkov nie je obmedzený na jednu triedu. Do hry sa môže zapojiť niekoľko paralelných tried z (9-11 ročníkov) jednej školy alebo viacerých škôl.

Účastníci.

Tímy nazývané spoločnosti (firmy) sú vytvorené zo študentov v ročníkoch 10-11 pred začiatkom hry. Vyberú si meno, manažéra a rozdelia ďalšie úlohy (zástupca, porotca atď.)

Každý účastník hry má na sebe odznak (tabuľku) so svojím menom, názvom tímu a písmenom triedy.

Všeobecné ustanovenia pre hru.

Hra, ktorá sa hrá, nebude len obchodná hra, ale aj obchodná hra

prvky predstavenia. Toto bolo zavedené z dôvodu potreby vytvoriť atmosféru vzájomnej dôvery a uvoľnenia medzi študentmi zúčastňujúcimi sa na hre, keďže sú možné aj iné možnosti hry. To umožní dosahovať lepšie výsledky v úlohách zadaných spoločnostiam (firiám).

Hra je vedená ako komplexný test pre firmy.

Všetky firmy sú rovnocennými hráčmi na burze. ich primárny cieľ - „zarobte“ čo najviac hernej meny.

Hru hrajú žiaci 11. ročníka, pod vedením učiteľa (učiteľov).

Vzťahy počas hry upravujú dokumenty vydané organizáciou (Príloha 1). Hlavným dokumentom je Súdny poriadok (príloha 7).

Hra sa implementuje postupne.

1. fáza Príprava na hru.

Cieľ; návrh pracovného prostredia (tvorba firiem, tokenov, herného balíka).

2. fáza Adaptácia žiakov v hernej situácii.

Cieľ: Vytvorenie priaznivej psychologickej a akčnej atmosféry počas vývoja hry.

3. fáza Implementácia hry.

Účel: sledovanie vývoja zápletky v rámci scenára.

Fáza 4: Zhrnutie. Reflexia.

Cieľ: analýza činnosti firiem a jednotlivých účastníkov v herných situáciách.

Reflexia účastníkov a organizátorov hry (dotazník, okrúhly stôl) s cieľom identifikovať získané zručnosti v riadiacich a herných činnostiach; upevňovanie získaných vedomostí, formovanie komunikačných zručností.

Požiadavky na firmy

Celkový počet je 10-11 osôb.

Skôr ako začnete, musíte si pripraviť:

  • akcie spoločnosti (počet akcií je určený vzorcom: 100*n, kde n-
  • počet členov tímu).
  • kreatívny výkon „vizitka“
  • žetóny pre predstavenie „Ahoj!“ množstvo 50-80 ks.

Prvý deň (prípravný) - rande, piatok, večer.

Zobraziť „Ahoj!“

Prebieha súťaž „vizitka“. Každý tím si musí pripraviť prejav v trvaní najviac 10 minút vo forme pozdravu. Tím vyrába žetóny, ktorými hodnotí výkon súťažiacich, žetóny je možné dávať alebo vymieňať. Na základe výsledkov súťaže dostane každá spoločnosť počiatočnú sumu herných peňazí v závislosti od toho, o koľko viac žetónov nazbierala ako ostatné.

Štart - od 16:00 do 18:00 (nie viac ako 2 hodiny).

Druhý deň (začiatok prvého hracieho dňa) - dátum, sobota, večer.

Pred začiatkom hry sa každá spoločnosť musí zaregistrovať a previesť všetky svoje akcie na burzu. V dôsledku obchodovania a účasti v súťažiach sa zmení kurz akcií každého tímu (vyvolávacia cena všetkých akcií je 1:100).

Cieľom spoločnosti je zarobiť čo najviac herných peňazí.

Začiatok je od 16:00 do 19:30 (nie viac ako 4 hodiny).

Tretí deň (druhý hrací deň) - nedeľa, celý deň.

Súťaže a obchodovanie na burze. „Prenájom“ priestorov. Práca súdu. Na konci hracieho dňa je hudobný maratón (diskotéka). Výsledky hry zhŕňajú samotné spoločnosti pod dohľadom organizátorov hry. Vyhráva spoločnosť, ktorá zarobí najviac „skutočných peňazí“. Víťazi budú určení vo viacerých kategóriách.

Štart - 10.00 až 18.00 (19.00).

Zhrnutie.

Výsledky sú zhrnuté po každom z 3 dní:

Po prvý deň Spočíta sa počet žetónov pre každú spoločnosť a určí sa podiel tímu na druhý deň (prvý deň hry).

Po druhý deň zisťuje sa zisk firmy (rozdiel medzi príjmami a výdavkami firmy sa určuje podľa vzorcov (P=D-R) a výškou dane zaplatenej firmou.

Po tretí deň Výsledky sumy „skutočných peňazí“ sa spočítajú. Všetky zostávajúce akcie po skončení poslednej obchodnej seansy sa neberú do úvahy.

Ocenenie tímov certifikátmi a cenami.

Ekonomické hry sú povinnou súčasťou ekonomického vzdelávania a výchovy stredoškolákov.

Obchodná hra je spoločná kreativita, spoločné hľadanie, ktoré môže poskytnúť vysoký efekt pri učení sa základov ekonómie. Rozdiel medzi obchodnými hrami a tradičným školením je v tom, že účastníci hrajú praktickú situáciu v zrýchlenom režime jej rozvoja. Študenti sú zapojení do analýzy, diskusie a vývoja riešení, vďaka čomu sami nachádzajú potrebné praktické činnosti v simulovanej situácii. Počas obchodných hier nové poznatky sa neprenášajú z učiteľa na žiakov, ale rozvíjajú ich samotní účastníci procesu.

Prvý školský zápas sme mali 28. – 30. januára 2000. Zúčastnili sa ho žiaci 11. ročníka, ktorí počas prípravy prišli na to, že treba pozvať aj žiakov 10. ročníka, t.j. celkový počet účastníkov bol 96 osôb! (7 tímov) a 2 učitelia.

Organizátormi boli študenti, ktorí sa zúčastnili na 2 mestských hrách konaných v Centre mládeže a mládeže v roku 1999

Výsledky, záujem a nevšednosť hier vyvolali medzi žiakmi takú čulú aktivitu, že sa na školskú hru začali pripravovať sami: vypracovali dokument Pravidlá hry, vymysleli peniaze na hru, urobili kalkulácie nákladov, rozdelili povinnosti. a vlastne ma konfrontovali s tým, že hru by sa dalo hrať a budova školy.

Druhý zápas sa odohral 30. januára - 1. februára 2004 rok. Školské slovo šírilo príbehy absolventov o predchádzajúcej hre a ľudia „tiež chceli hrať“. Tentoraz sa okrem žiakov 11. ročníka zúčastnila len 1. desiata a vtedy sme sa rozhodli pozvať žiakov zo školy č.3, ktorí náš návrh nielen s veľkým nadšením prijali, ale sa aj veľmi rýchlo zapojili do prípravy. Možnosť interschool Všetkým účastníkom sa hra veľmi páčila, pretože prinášala nové nuansy, ktoré bolo potrebné premyslieť a vyriešiť, a bola skvelá. Do hry sa zapojilo 6 tímov (106 ľudí) a 4 učitelia.

Dotazníkúčastníci hry ukázal, že väčšina prišla do hry dobrovoľne, získať zručnosti a schopnosti, otestovať sa v konkrétnej veci, hoci 29 ľudí prišlo len tak „zaflákať sa“.

Hra bola hodnotená ako „jednoducho cool“ a „dobrá“ od 60 % účastníkov

Z dôvodu dlhého časového obdobia je lepšie konať mimo školských hodín a zhodovať sa s nedeľou, čo priláka ešte viac ľudí, aby sa zapojili do hry. Prísne pravidlá neznamenajú prítomnosť fanúšikov, ale to zase pomáha učiteľovi netrápiť sa disciplínou a poriadkom počas hry. Tímy sami kontrolujú svoju činnosť, správanie účastníkov a dodržiavajú pravidlá hry, aby neprišli o herné peniaze na pokutách. Ak boli v prvej hre zaznamenané porušenia, ako napríklad fajčenie na záchode, falšovanie peňazí organizácie a falošné akcie, potom v druhej hre tieto negatívne aspekty už neboli prítomné. Škola zostala v úplnom poriadku, čo veľmi prekvapilo technických zamestnancov školy.

Zohral veľkú úlohu v prehľadnejšej organizácii a priebehu hry a hlavne v rýchlom zhrnutí výsledkov. technické vybavenie- všetky práce banky a výmena prebiehali na počítači, za čo sme boli pani učiteľke informatiky veľmi vďační.

Túto hru môžu využívať učitelia, triedni učitelia a učitelia doplnkového vzdelávania v triede aj mimoškolských aktivitách. Môže byť samostatným podujatím alebo integrálnou súčasťou interaktívneho vzdelávacieho bloku.

Verím, že o túto hru je veľký záujem aj preto, že študenti na hodinách ekonómie sa zúčastnili nasledovných podnikania a úlohy hry:

Továreň na knihy,

Trh s kávou,

Trh so zeleninou,

Podnikatelia a nezamestnaní

trh s prírodnými zdrojmi,

Zisková výroba

Stretnutie manažérov „Ako prinútiť ľudí pracovať lepšie?“,

Rodina. Racionálna spotreba. Rozpočet sociálne zrelej rodiny.“

Bibliografia

  1. Baburin V.L. „Obchodné hry v ekonomickej a sociálnej geografii“, M, „Prosveshchenie“, JSC „Vzdelávacia kniha“, 1995
  2. Gudkova N. F. (zostavovateľ), „Obchodné hry v ekonómii“, Petrohrad, Laboratórium sociálno-ekonomického vzdelávania, 1995
  3. Merzlyakov V.F. „Problémy a otázky v ekonómii“, M, „Prosveshchenie“, 1997.
  4. Prudchenkov A. S., Raizberg B. A., Shemyakin B. P. „Trh? Trh...Hurá! Trh!", M, " Nová škola“, 1994
  5. Prudchenkov A. S. „School of business game Stock Exchange“, časopis „School Technologies“, č. 5, 1998.
  6. Selevko G. K. „Pedagogické technológie založené na aktivizácii, intenzifikácii a efektívnom riadení vzdelávacích programov“, M, Výskumný ústav školských technológií, 2005.
  7. Strebulaev I. „Akciový trh alebo niečo o letných dojmoch“, „Školský ekonomický časopis“, č. 5, 1997.
  8. Trainev V. A. „Vzdelávacie obchodné hry“, Moskva, humanitárne vydavateľské centrum „Vlados“, 2005.
  9. Firsov E. T „Ekonomika. Myšlienkové hry pre školákov“, Jaroslavľ, „Akadémia rozvoja“, 1998.

Obchodná hra je imitáciou skutočnej výrobnej (manažérskej alebo ekonomickej) situácie. Vytvorenie zjednodušeného modelu pracovného toku umožňuje každému účastníkovi skutočný život, ale v rámci určitých pravidiel hrať úlohu, rozhodovať sa, konať.

Metóda obchodnej hry

Obchodné hry (BI) sú efektívna metóda praktického výcviku a používajú sa pomerne široko. Používajú sa ako prostriedok poznania v manažmente, ekonomike, ekológii, medicíne a iných oblastiach.

DI sa vo svete aktívne využíva na štúdium vedy o manažmente od polovice 20. storočia. S.P. významne prispel k rozvoju herných technológií. Rubinstein, Z. Freud a ďalší vedci.

Táto metóda umožňuje modelovať objekt (organizáciu) alebo simulovať proces (rozhodovanie, cyklus riadenia). Výrobno-ekonomické situácie sú spojené s podriadenosťou nadriadeným a organizačné a manažérske situácie s riadením oddelenia, skupiny alebo zamestnanca.

Hráči si môžu stanoviť rôzne ciele, na dosiahnutie ktorých využívajú znalosti základov sociológie, ekonómie a manažérskych metód. Výsledky hry budú súvisieť so stupňom dosiahnutia cieľov a kvalitou riadenia.

Klasifikácia obchodných hier

DI možno klasifikovať podľa mnohých kritérií.

Odraz reality

Skutočné (cvičiť)

teoretický (abstraktný)

Obtiažnosť

Malý (jedna úloha, malý tím hráčov)

„Bojová loď“, „Aukcia“, „Krížovka“, „Kto vie viac“, „Prezentácia“

Imitačná hra

Imitácia praxe. Účastníci riešia problém spoločne alebo individuálne.

„Etika manažéra“, „Klebety vo firme“, „Ako zabrániť tomu, aby zamestnanec skončil?“, „Vydieranie“

Inovačné

Zamerané na generovanie nových nápadov v neštandardnej situácii.

Tréning sebaorganizácie, brainstorming

Strategický

Kolektívne vytváranie obrazu budúceho vývoja situácie.

„Vytvorenie nového produktu“, „Vstup na nové trhy“

Všetky vyššie uvedené technológie a príklady biznis hier sú vzájomne prepojené. Odporúča sa používať ich v kombinácii pre efektívnu praktickú činnosť účastníkov a plnenie zadaných úloh.

Ako zorganizovať hru?

Hry sa hrajú podľa určitých pravidiel.

  1. Témy biznis hier sú rôznorodé, ale ich podmienky musia byť relevantné a blízke reálnej situácii alebo problému. Hráči možno nemajú skúsenosti na to, aby to vyriešili, ale majú základné znalosti, predstavivosť a iné schopnosti.
  2. Konečný výsledok spoločný pre celý tím, dosiahnutie cieľa, vyvinuté riešenie.
  3. Správnych riešení môže byť niekoľko. Do podmienky treba zahrnúť schopnosť hľadať rôzne spôsoby riešenia problému.
  4. Účastníci si sami vyberajú roly a vzorce správania, aby problém úspešne vyriešili. Zaujímavá a pomerne zložitá situačná úloha podnecuje tvorivé hľadanie a aplikáciu poznatkov.

Etapy implementácie

  1. Prípravná fáza. Identifikácia problému, výber témy a definovanie úloh. Výber typu a formy hry, práca na stratégii hry, príprava materiálov.
  2. Uvedenie účastníkov do hernej situácie. Prilákanie záujmu, stanovenie cieľov, formovanie tímov, mobilizácia účastníkov.
  3. Skupinová alebo individuálna práca so stanovenými pravidlami alebo bez nich.
  4. Závery a analýza výsledkov nezávisle a/alebo so zapojením odborníkov.

Realizácia obchodnej hry môže zahŕňať veľké množstvo etáp. Počas hry budú musieť účastníci identifikovať problém, zvážiť a analyzovať situáciu a vypracovať návrhy na riešenie problému. Práca je ukončená diskusiou o priebehu hry a želaniach.

Obchodná hra „Výrobné stretnutie“

V riadení výroby sa modeluje aktívna hra na riadenie podniku. Príklad obsahuje charakteristiky a scenár obchodnej hry „Výrobné stretnutie“. Vedie sa na konci kurzu „Manažment“, keď už študenti rozumejú princípom manažmentu a úlohe výrobného procesu.

Účastníci hry:

  • zamestnancov podniku (7 osôb). Stretnutia sa zúčastňuje riaditeľ, námestník pre výrobu, vedúci technického úseku, vedúci montáže, vedúci sústružne, majster, tajomník;
  • skupina odborníkov (10 osôb).

Závod na opravu parných lokomotív alebo strojárstvo (organizácia akéhokoľvek profilu so stredným alebo malým počtom personálu). Majitelia firmy nedávno vymenovali nového riaditeľa. Bol predstavený zamestnancom a manažérom závodu. Riaditeľ bude musieť prvýkrát uskutočniť operatívnu poradu.

Herný plán stretnutia výroby

Scenár obchodnej hry

Úvodná časť

Úvod. Cieľ a téma hry.

Herná situácia

Oboznámenie sa so situáciou vo firme.

Plán prípravy stretnutia

  • Rozdelenie rolí (7 zamestnancov a 10 odborníkov)
  • Prednášajúci organizuje informácie pre účastníkov hry na stretnutí.
  • odvolanie riaditeľa na čas do inej kancelárie „kvôli produkčným“ potrebám.
  • potom prezentujúci sprostredkuje účastníkom informácie o správaní zamestnancov na porade (z charakteristiky). Prítomní na stretnutí sa k novému vedeniu správali skepticky a nedôverčivo.

Stretnutie

Príhovor riaditeľa, reakcie a otázky nadriadených.

Diskusia a

kolektívna diskusia o problémoch.

Aké bude správanie riaditeľa na stretnutí?

Čo môže povedať alebo urobiť pre zlepšenie obchodných vzťahov so zamestnancami?

Aké rozhodnutia môže prijať pri zhrnutí výsledkov prvého operačného stretnutia?

Zhrnutie

Závery odborníkov a účastníkov hry. Sebavedomie. Vyriešili ste úlohy a dosiahli svoje ciele?

Hra na hranie rolí

Vstúpiť do produkčnej situácie v určitej úlohe je zaujímavá obchodná hra. Príklady pre študentov môžu byť veľmi rôznorodé. Stačí použiť fantáziu.

  1. Hra na hrdinov "Interview". vedie pohovor formou rozhovoru s uchádzačom. Voľná ​​pozícia - obchodný manažér. Pred hrou si účastníci prečítali životopis a charakteristiky svojho hrdinu. Po preštudovaní dokumentov (10 minút) manažér začne rozhovor. Pri sčítaní výsledkov sa hodnotí, ako šéf viedol pohovor, analyzoval informácie v dokumentoch a aké rozhodnutie urobil. Uchádzač hodnotí prácu manažéra.
  2. Hra na hrdinov „Konfliktný klient“. Hra sa hrá vo dvojiciach. Vedúci oddelenia odpovedá na telefonát od nahnevaného zákazníka. Klient sa sťažuje na kvalitu produktu. Posudzuje sa, či manažér dokáže zvládnuť konfliktnú situáciu a správne štruktúrovať rozhovor.
  3. RPG „Hodnotenie profesionality zamestnanca“. Hráč z pozície manažéra hodnotí výkon zamestnanca pomocou informácií o výkone tímu. Na základe údajov vyplní atestačný formulár a pripraví sa na pohovor so zamestnancom. Premýšľa o tom, ako vybudovať konverzáciu, aké otázky položiť. Úlohou zamestnanca môže byť mladý odborník, žena s dvoma deťmi, pokročilý zamestnanec a ďalší. Výsledkom je, že sa posudzuje spôsob, akým hráč formuloval otázky a zvýraznil to hlavné.

Strategická obchodná hra. Príklady pre študentov

Strategická hra „Knitting Factory „Style““. Vedenie továrne na pletenie plánuje rozširovať svoje predajné trhy. To si vyžaduje výrobu kvalitnejších a viac žiadaných produktov. Okrem toho sa plánuje spustenie niekoľkých nových technologických liniek.

Dlho sa plánovala výmena zariadení v niekoľkých dielňach. Problémom bol nedostatok finančných prostriedkov spojený s veľkými pohľadávkami. Aká stratégia je v tejto situácii vhodná? Čo dokáže manažment závodu? Predpoveď na základe údajov z tabuľky. Odporúča sa prezentovať niekoľko ukazovateľov finančnej a ekonomickej aktivity na tri roky.

Vzorové témy pre manažérske hry

Príklady obchodných hier

Diskusia v skupine

„Robenie manažérskych rozhodnutí. Výber kandidáta na pozíciu riaditeľa“

"Organizačná kultúra vysokoškolákov"

"Riadiaci cyklus vo vzdelávacej inštitúcii"

Hra na hranie rolí

"Personálna certifikácia"

"Ako požiadať o zvýšenie platu?"

"Telefonické rokovania"

"Uzavretie zmluvy"

Emocionálno-aktívna hra

„Etika obchodnej komunikácie. Milostný vzťah v práci"

"Konflikt medzi vedúcimi oddelení"

„Obchodný rozhovor. Prepustenie zamestnanca"

"Zvládnuť stres"

Imitačná hra

"Účinnosť kontroly"

"Vypracovanie podnikateľského plánu"

"Obchodný list"

"Príprava výročnej správy"

Herná metóda a prípadová metóda

Pri plánovaní obchodnej hry sa odporúča kombinovať jej rôzne formy. Hra môže obsahovať prípady (situácie). Prípadová metóda sa líši od metódy obchodných hier, keďže je zameraná na hľadanie a riešenie problému. Príklady obchodných hier súvisia s rozvojom zručností, formovaním zručností.

Prípad je teda modelom určitej situácie a obchodná hra je modelom praktickej činnosti.

Metóda obchodnej hry umožňuje názorne prezentovať princípy riadenia a rozhodovacie procesy. Hlavnou výhodou hier je aktívna účasť skupiny, tímu hráčov.

Scenár obchodnej hry „Zábavná ekonomika“

Mimoškolská aktivita pre žiakov 5.-7

Autor: Olga Nikolaevna Frantseva, metodička MBOUDOD „Centra mimoškolských aktivít“ v Brjansku
Popis materiálu: vývoj bude užitočný pre poradcov, učiteľov-organizátorov a triednych učiteľov na dirigovanie mimoškolské aktivity. Skriptá sú určené pre žiakov 5. – 7. ročníka. Materiál v jasnej a vzrušujúcej forme je zameraný na zovšeobecnenie základných ekonomických pojmov a rozvoj ekonomického myslenia školákov.
Ciele: formovanie a zovšeobecňovanie základných ekonomických pojmov, s ktorými sa žiaci v bežnom živote zaoberajú.
Úlohy:
- naučiť sa rozhodovať, analyzovať informácie, vyjadrovať svoj názor a viesť diskusiu;
- formovať uvedomelé ekonomické správanie;
- rozvíjať iniciatívu, kognitívnu aktivitu, záujem o neustálu potrebu nových vedomostí, túžbu po sebavyjadrení a sebarealizácii;
- podporovať ekonomické vzdelávanie študentov.
Formulár: obchodná hra.
Vybavenie:
karty úloh;
6 papierových peňaženiek;
hračkárske papierové peniaze;
plagát s nápisom hry;
listy papiera, perá;
kostým na vystúpenie.
Prípravné práce:
1) Tímy sú vytvorené. Študenti vymyslia názov a motto svojho tímu.
2) Tímy pripravujú reklamu pre svoju kreatívnu prácu.
Účastníci:žiaci 5.-7. Na scénu prichádza Znayka
Znayka:
Dnes chcem, priatelia
Povedz ti moje tajomstvo
Aj môj starý otec o tom hovoril:
"Učenie je svetlo a nevedomosť je tma!"
A akú mal pravdu!
Veď posúďte sami...
Každý chce žiť krásne
Takže môžete jesť čokoládu
A piť kokosové mlieko,
Potrebujete priatelia,
Najprv je potrebné študovať veľa predmetov.
Napríklad ekonomika.
Deti! Táto pani je šikovná.
Nemá rada vtipy o počítaní peňazí.
Stretnete sa s ňou mnoho rokov,
Zatiaľ ti ukáže tvoj životný lístok.
Bude veľa položiek -
Spočítať ich trvá dlho,
A pravdupovediac,
Naozaj sa neviem dočkať, kedy to zistím
Vieš počítať?
No, nie je pre mňa ťažké vás skontrolovať.
Začnime teraz hru „Zábavná ekonomika“.
Vedúci: Ahojte ľudia, členovia poroty. Spoznávate nášho hrdinu? Kto je to? Dnes sme sa tu stretli, aby sme ukázali svoje znalosti a identifikovali najlepších odborníkov v ekonómii, naučili sa rozhodovať, analyzovať informácie, vyjadriť svoj názor a viesť diskusiu.
Začneme teda hru „Zábavná ekonomika“. Privítajme naše tímy.
Prezentácia tímov a poroty.
Vedúci: Za každú správne splnenú úlohu tím dostane peniaze a vyhráva ten, ktorý bude mať viac peňazí.

Súťaž "Rozcvička"
Vedúci: Rozcvička nás dostane do hry, pretože... Teraz si skúsime zapamätať a pomenovať niektoré ekonomické pojmy.
Otázky na zahrievanie tímov
1.Finančná úverová inštitúcia. (Breh)
2. Zrážky z príjmov v prospech štátu. (daň)
3. Peňažná jednotka štátu. (mena)
4. Manažér, špecialista manažmentu. (manažér)
5. Peniaze požičané na úrok. (kredit)
6. Osoba vyhlásená za neschopnú splácať dlhy. (bankrot)
7. Rozprávková postavička, ktorá pomocou mystickej sily premenila vykurovaciu vlnu na vozidlo. (Emelya)
8. Podľa legendy najspoľahlivejší strážca veľkých cenností. (Drak)
9. Hovorové označenie pre milión peňažných jednotiek. ("citrón")
10. Jedna z najväčších svetových spoločností vyrábajúcich detské stavebnice. ("LEGO")
11. Rozprávkové stvorenie, ktoré dokáže vyrobiť zlaté mince jednoduchým úderom kopýtka. (antilopa)
12. Názov miestnosti, v ktorej bolo uložených nespočetné množstvo pokladov stratených počas druhej svetovej vojny. (jantárová)
Porota zhrnie rozcvičku.

Súťaž "Ekonomika v literatúre"
Vedúci: ekonomické pojmy sa nachádzajú v literárnych dielach a v ústnom ľudovom umení (príslovia, porekadlá).
Cvičenie: zapamätajte si čo najviac rozprávok, karikatúr, filmov, piesní, literárnych diel, prísloví, výrokov, ktoré si pamätajú peniaze alebo hovoria o bohatstve.
Možné odpovede:„Zlatá antilopa“, „Aladin a čarovná lampa“, „Ali Baba a štyridsať zlodejov“, „Kocúr v čižmách“ (Sh. Perot), „Rozprávka o rybárovi a rybe“ a „U Lukomorye“ ( Pushkin), „Flint“ „(G. H. Andersen), „Pinocchio“ (A. Tolstoj), film „Diamantové rameno“; „Bez haliera nie je rubeľ“, „Peniaze zachráni rubeľ“, „Peniaze sa počítajú, ale chlieb má svoju mieru“, „Nie je ľahké zarobiť peniaze, ale je ľahké žiť“, „Ne mať sto rubľov, ale mať sto priateľov“, „Peniaze milujú počítať“ atď.
Porota zhrnula výsledky súťaže.

Súťaž "Ekonomická výzva"
Vedúci: Každá gazdinka vie, koľko času trávi varením a inými domácimi prácami. Aby ste si nechali čas na oddych alebo na to, čo máte radi, musíte si správne naplánovať a ušetriť pracovný čas. Skúsime?
Cvičenie: Dievča sa rozhodlo pomôcť svojej matke pripraviť večeru. Do príchodu mamy zostáva hodina. Večerné menu pozostáva z zeleninový šalát, zemiaková kaša a rezne. Nasledujúci čas potrebný na varenie (v minútach):
- umývanie zeleniny - 10 min.
- krájanie zeleniny - 10 min.
- šúpanie zemiakov - 10 min.
- zemiaky uvaríme - 30 minút.
- príprava pyré - 10 minút.
- varenie rezňov z mletého mäsa - 10 min.
- vyprážanie kotletiek - 30 minút.
- prestieranie stola - 10 min.
Celkom: 120 min.
otázka: V akom poradí musíte vykonať operácie prípravy večere, aby ste stihli príchod svojej matky? Rozdeľte postupnosť prác tak, aby sa zmestili do 60 minút. Existuje riešenie.
odpoveď:
- šúpanie zemiakov - 10 min.- zemiaky uvaríme - 30 minút.
-príprava rezňov z mletého mäsa 10 min.- vyprážanie kotletiek - 30 minút.
- umývanie zeleniny - 10 min.
- krájanie zeleniny - 10 min.
- príprava pyré - 10 min.
- prestrieť stôl - 10 min.
Celkom: 60 min.

Súťaž "Logika"
Vedúci: Ekonómia je zložitá, ale zaujímavá veda. Ľudia pracujúci v tomto odvetví musia byť schopní rýchlo a správne sa samostatne rozhodovať, a preto musia byť nielen informovaní a schopní, ale aj premyslení.
otázky:
1. Chlapi režú polená na metrové kusy. Odpílenie jedného takéhoto kusu trvá jednu minútu. Koľko minút im bude trvať, kým vyrúbu poleno dlhé 5 metrov?
odpoveď: 4 minúty.
2.Dvaja bagristi vykopú dva metre priekopy za dve hodiny. Koľko bagrov dokáže vykopať 5 metrov priekopy za päť hodín?
odpoveď: 2 bagre.
3. Jeden muž kúpil tri kozy a zaplatil 3 ruble. Otázka znie: prečo išla každá koza?
odpoveď: na zemi.
4. Mlynár prišiel do mlyna. V každom zo štyroch rohov videl 3 tašky, na každej taške sedeli tri mačky a každá mačka mala so sebou tri mačiatka. Človek sa čuduje, koľko stôp bolo v mlyne.
odpoveď: dve nohy.
5. Kačice lietali: jedna vpredu a dve vzadu, jedna vzadu a dve vpredu, jedna medzi dvoma a tromi za sebou. Koľko kačíc tam bolo celkovo?
odpoveď: Celkovo leteli tri kačice, jedna za druhou.
6.Čo to môže byť: dve hlavy, dve ruky a šesť nôh, ale len štyri pri chôdzi?
odpoveď: jazdec na koni.
7. Dvaja otcovia a dvaja synovia chytili troch vtákov jednou ranou a každý dostal po jednom králikovi. Otázkou je, ako sa to mohlo stať?
odpoveď: bol to starý otec, jeho syn a vnuk.

Súťaž "V supermarkete"
Vedúci: Nasledujúca úloha je svojou povahou veľmi blízka pôvodnej definícii slova „ekonomika“, to znamená, že súvisí s konaním domácnosti. Musíte ísť do obchodu a kúpiť si potraviny.
Cvičenie: hráč prvého tímu pomenuje potravinový výrobok, ktorý sa dá kúpiť v modernom supermarkete, člen druhého tímu pomenuje výrobok začínajúci posledným písmenom atď. Každý, kto nevie rýchlo pomenovať produkt požadované písmeno, opúšťa hru. Hra pokračuje, kým nezostane jeden účastník.
Napríklad: M som s O koro TO olbas A briko S metán...

Súťaž "Geometrický beh"
Vedúci: Chlapci, mnohí z vás, keď sa stanete dospelými, si pravdepodobne budete chcieť otvoriť vlastný podnik, podnikať. A podnikanie je určite riskantná práca. A práve teraz začnete prekonávať prekážku v súťaži Geometrický beh.
Zástupcovia tímov vyťahujú karty úloh.
Úlohy súťaže „Geometrický beh“
1. Bežte v trojuholníku
2.Spustite bodkovanú čiaru
3. Behajte okolo
4.Prebehnite šikmým pravítkom
5. Behajte po ovále
6.Bežte v obdĺžniku atď.
Porota sumarizuje výsledky 2 súťaží.

Súťaž „Pomenujte svoju profesiu“
Vedúci: Chlapci, budete so mnou, samozrejme, súhlasiť, že také črty správania ako taktnosť, zdvorilosť a jemnosť sú nevyhnutné nielen pre schopnosť správať sa v spoločnosti, ale aj pre každodenný život. Je to imidž človeka v akomkoľvek povolaní, ktorý zaručuje úspešnosť činnosti aj spokojnosť z nej.
Zástupcovia tímu vytiahnu kartičky s názvom povolania a ukážu ho v pantomíme. Iné tímy hádajú toto povolanie.
Možnosti kariéry: kaderník, počítačový špecialista, predavač, lekár, učiteľ, astronóm, záhradník, šofér, kuchár, školník, umelec, športovec.
Vedúci: Aké vlastnosti odlišujú ľudí v ekonomických profesiách?
Študent odpovedá: vynaliezavosť, vynaliezavosť, podvod atď.

Súťaž "Reklama"
Vedúci:Čo podľa vás rozhoduje o komerčnom úspechu?
Študent odpovedá.
Komerčný úspech závisí od toho, do akej miery sú výrobné aktivity zamerané na skúmanie potrieb ľudí a vytváranie nového produktu.
Každý dobre pozná výraz „Reklama je motorom obchodu“. čo je reklama?
Študent odpovedá.
Reklama je činnosť, ktorá ľuďom predstavuje produkty a propaguje ich na trhu.
Vedúci: Aké druhy reklamy poznáte?
odpoveď:televízna reklama, inzercia v novinách a časopisoch, mailing, outdoor, výstavy a predaj, balenie produktov.
A teraz sa zúčastníme prezentácie vašich kreatívnych prác.
Tímy ukazujú domáca úloha"Reklama".
Porota zhŕňa výsledky 2 súťaží a celej hry.
Ceremoniál odmeny víťaza.