Naš planet je naša Zemlja! metodološki razvoj (razred 9) na temu. Scenarij "Zemlja je naš zajednički dom" plan lekcije (srednja, viša grupa) na temu Scenarij događaja "Zemlja je naš zajednički dom"

Objašnjenje

Svaki čovjek ovisi o stanju cijelog planeta, pa tako i o stanju okoliša. Nitko ne može pobjeći od ove duboke ovisnosti. Svatko od nas mora shvatiti i prihvatiti odgovornost za svoj životni stil i utjecaj koji on ima na planet. To je jedan od najvažnijih zadataka odgoja i obrazovanja za okoliš: sami shvatiti tu odgovornost i usaditi je svojim učenicima.

Obrazovanje za okoliš složen je i dugotrajan proces. Njegovi specifični rezultati mogu se primijetiti tek nakon nekoliko godina. Potrebno je osigurati kontinuitet ovog procesa na svim razinama obrazovanja, od vrtića do osnovna škola preko srednje škole, do visokog obrazovanja. Samo u ovom slučaju osoba stvara sliku cjelovite percepcije svijeta oko sebe.

Trudim se da nastava ekologije u razredu bude i racionalna i zabavna, jer treba biti upućena i umu i srcu djeteta. Prezasićenost nastave znanstvenim informacijama, pogotovo ako djeca nisu pripremljena da ih percipiraju, može imati samo negativan učinak.

Provođenje lekcije u obliku igre, odmora, dopisnog putovanja u prirodne rezervate, tematske lekcije tjelesnog odgoja ili ekološkog kaleidoskopa pomoći će da lekcija bude živahna i zanimljiva.

TEMA: ZEMLJA JE NAŠ DOM.

Ciljevi:

Obrazovni: formiranje znanja o okolišu;
- odgojni: njegovanje ljubavi prema rodnoj prirodi, domovini, sebi;
- razvojni: razvoj zapažanja, pažnje, interesa za svijet oko nas.

Oblik: dopisni izlet u muzeje i rezervate, ekološki kaleidoskop.

Didaktička podrška:

  1. plakati i crteži o zaštiti okoliša koje su izradili učenici;
  2. lisni herbarij;
  3. slike o prirodi poznatih ruskih umjetnika;
  4. izložba knjiga o ekologiji Rusije i rodna zemlja;
  5. Crvena knjiga (u 2 sveska);
  6. gramofon;
  7. snimka na kaseti “Birdson”.

Rječnik na ploči:

"Ekologija - znanost o okolišu"
"Ekos" - dom, utočište
"Logos" je učenje.

Epigraf na ploči:

“Svi smo mi putnici jednog broda koji se zove “Zemlja” i s njega se jednostavno nema gdje presesti.”
(Antoine de Saint-Exupery)

I. Uvodni govor učitelja:

Dobar dan, draga djeco i odrasli! Danas vam predlažem da se malo odmorite. Gdje je najviše najbolji odmor? Naravno, na moru, u planini, u šumi itd. Doista, najbolja rekreacija na otvorenom. I obvezati se zabavno putovanje Edukativna igra "Ekološki kaleidoskop" pomoći će nam da uđemo u svijet prirode.

Ekologija je znanost o okolišu. Svi dugujemo svoje živote našem planetu - prekrasnoj Zemlji, koja danas stenje od boli, vapi za pomoć i, nažalost, ostaje djetinjasto bespomoćna pred... nama. Ekološki problemi Oni ne poznaju državne granice ni prirodne međe – oni su globalni.

I samo poznavanjem zakona i tajni prirode možemo postati ona pravi prijatelji i pomoćnici.

Nije uzalud divni francuski pisac Antoine de Saint-Exupéry jednom primijetio: "Svi smo mi putnici jednog broda koji se zove "Zemlja" i jednostavno nemamo gdje preći s njega."

Ekološki kaleidoskop je zanimljiva natjecanja, pitanja, iznenađenja, to je vaše znanje, erudicija i snalažljivost.

Što više znamo o prirodnom svijetu, to ga bolje možemo zaštititi.

II. Glavni dio.

1) Predstavljanje timova: ime, moto, amblem.

2) Natjecanje "Erudite" - pitanja za timove:

  • Koji je poznati ruski umjetnik slikao slike o prirodi?
  • Koji su poznati pjesnici i pisci pisali o prirodi?
  • Koje se stablo smatra nacionalnim stablom Rusije? I zašto?
  • (Ariš. Budući da zauzima gotovo polovicu šuma naše zemlje, proizvodi izdržljivo drvo, brzo raste i ne boji se mraza. To je odlučeno na 5. Svjetskom šumarskom kongresu)
  • Koje se drvo ne prodaje kubičnim metrima, nego kilogramima? (Karelijska breza)

    Zašto šuma umire kada se posjeku stara šuplja stabla?

  • (Ptice žive u šupljinama, šišmiši. Istrebljuju štetne
  • insekti Mlada šuma umire od štetnih insekata).
  • Imaju li drveća dodatne grane? (Da, donji)
  • Koje drvo daje slatki sok, poput breze? (Javor).
  • Od kojeg se drveta prave šibice? (Od jasike).
  • Kakvo se drvo koristi za izradu skija? (Breza).
  • Kakvo je drvo za ogrjev najtoplije? (Hrast i breza).
  • Od kojeg je drveta napravljen klavir? (Od smreke).
  • Koja je strašna zvijer gladna malina? (snositi)
  • Listopadne biljke - tko su one? (Zečevi rođeni u jesen).
  • Raste li drvo zimi? (Ne).
  • Koji se cvijet naziva cvijetom zaljubljenih? (Kamilica).
  • Je li zec postrance? (Ne).
  • Koja biljka ili drvo daje najbolji med? (Lipa).
  • Što radi jež zimi? (Spavanje).
  • Nitko se ne boji, ali svi drhte? (Aspen).
  • Koja životinja našeg pleja ima najglasniji glas? (Los)
  • Koje stablo u našem kraju daje sve za odjenuti i obuti čovjeka? (Dotjerati).
  • Čime cvrkuće skakavac? (Trenje noge o krilo).
  • Imenujte stablo "olovka"? (Cedar).
  • Najbrža životinja? (gepard).
  • Gdje je skakavčevo uho? (U koljenima prednjih nogu).
  • Što je riba bez krljušti? (Som).
  • Najveća životinja? (Brkoviti plavi kit, težine veće od 200 tona).
  • Tko ima usta na trbuhu? (Kod morskog psa).
  • Koje ribe imaju oružje na nosu? (Riba pila, sabljarka).
  • Ima li čvorak svoju pjesmu? (Ne, on oponaša glasove drugih ptica, životinja, ljudi)
  • Koje ptice provode noć zakopane u snijegu? (tetrijeb, lješnjak).
  • Je li moguće uhvatiti guštera za rep? (Ne, ona će to baciti).

Ovime je završeno natjecanje u Scrabbleu.

3) Igra "Transformacije" s timovima (Prilog 1).

4) Igra s publikom: “Tko to vrišti?

  • pas - ... (laje)
  • krava - ... (muče)
  • konj - ... (njiše)
  • svinja - ... (gunđa)
  • vrabac - ...(cvrkuće)
  • piletina - ... (kvoca)
  • medvjed - ...(reži, riče)
  • golubica - ...(guguće)
  • guska - ... (kikoće se)
  • ovca - ...(bleji)
  • jelen - ...(riče, trubi)
  • lisica - ... (laje)
  • vuk - ... (zavija)
  • slavuj - ... (pjeva)

5) Domaća zadaća timovi.

6) Nastavite frazu "Znate li...?"

Zadatak timovima: "Prepoznaj stablo." 1 osoba iz tima izabere jednu biljku iz herbarija i ispriča sve što zna o njoj.

7) Razrednik govori o Crvenoj knjizi i drugoj literaturi na štandu. Crvena knjiga je knjiga u kojoj se bilježe imena rijetkih vrsta biljaka i životinja. Posebno pažljivo treba zaštititi predstavnike prirode navedene u Crvenoj knjizi. Prvi tom Crvene knjige objavljen je 1966. godine. Odjeljci Crvene knjige: "Sisavci", "Ptice", "Vodozemci i gmazovi", "Više biljke". Samo postoji više od 150 vrsta životinja.

8) Zagonetke za publiku:

Uvijek je možeš pronaći u šumi -
Idemo u šetnju i upoznajmo se:
Stoji bodljikavo kao jež
Zimi u ljetnoj haljini.
(dotjerati).

Rođak ima božićno drvce
igle bez trna,
Ali, za razliku od božićnog drvca,
Te igle otpadaju.
(ariš).

Imam duže iglice od božićnog drvca.
Rastem u visinu vrlo ravno.
Ako nisam na rubu,
Grane su samo na vrhu glave.
(bor).

Uzima iz mog cvijeta
Pčela ima najukusniji med.
I svi me vrijeđaju:
Tanka koža je otkinuta.
(Lipa).

Dvije su sestre ljeti zelene;
Do jeseni jedno pocrveni,
Drugi pocrni.
(crni i crveni ribiz).

Crno?
- Ne, crveno!
- Zašto bijela?
- Zato što je zeleno.
(Red Ribes)

Ovaj grm sličan je malini, samo su mu plodovi crni.
(kupina).

10) Zadatak za timove: "Ekološka situacija."

* Morate odabrati mjesto za vatru. Koji vam je draži i zašto:

Otvorena čistina;
- Obala rijeke;
- u podnožju planinske padine;
- usamljeno drvo;
- mlado crnogorično drveće.

* Što se može koristiti kao gorivo i kako ugasiti požar?

* Kakvu opasnost predstavljaju odlagališta limenki, stakla i plastičnih vrećica koje ostavljaju turisti? Vaši koraci za čišćenje smeća.

* U teškim zimama, kada led na jezerima i akumulacijama postane vrlo gust, riba ugine. Zašto? Kako pomoći ribama?

* Nakon proljetne poplave rijeka, puno ribe ostaje u donjim dijelovima, posebno mlađi, koja je osuđena na smrt. Kakva im se pomoć može pružiti?

11) Zadatak "Tko je ovo?"

Na natjecanje se poziva po jedan umjetnik iz obje ekipe, kao i iz navijačke ekipe. Potrebno je dodirnuti životinju u kutiji zatvorenih očiju. NE BOJ SE, NEĆE UGRISTI! On je mekan i ljubazan. Sada to nacrtajte na papiru. (U tri kutije nalaze se tri različite mekane igračke - životinje).

12) Ekipe – igra „Permutacija“ (Prilog 2).

13) Za navijače – zadatak:

Naizmjenično imenujte jela pripremljena od šumskih proizvoda. Pobjeđuje onaj koji zadnji nazove.

14) Natjecanje "Pogodite pjesme." (Prilog 4, 5, 6, 7, 8) (Ovo je lisica, zec, kuna, vjeverica, medvjed).

15) Igra "Kakva su ovo čudovišta?" - timovi (Prilog 9.10). Glazba svira (pjev ptica) -1 minuta.

16) 1 – čitač:

Vrijeme je da čovječanstvo shvati
Oduzimajući bogatstvo prirodi,
Da zemlja također mora biti zaštićena,
Ona je poput nas, jednako živa.
Sada ili sušimo ili zalijevamo,
I koristimo toliko gnojiva,
Da se i sami bojimo umrijeti.
Dakle, je li zemlja dužna izdržati?

I koliko joj emisija dajemo?
Dim iz tvornica, prljavština s brodova.
Imamo prekrasan zemlja ljudi,
Bojim se da ne postane pusta zemlja.
Zemlja je naš dom i ljeti i zimi,
I u jesen, u proljeće.
Zemlja je naš dom.
Razmisli o tome.

17) Sažimanje. Nagrađivanje.

18) Završna riječ nastavnika.

Imali smo kratko (vrlo kratko!) upoznavanje s ekologijom. Unatoč tome što su natjecanja bila šaljiva i jednostavna, ipak ste naučili nešto novo. Ispostavilo se da je ovo složen svemir – naš zajednički prirodni dom.

I vedar je, i radostan, i nevjerojatno lijep i, u isto vrijeme, nemiran, alarmantan i čak tragičan. Kuća koja živi po svojim zakonima, ali sada ovisi o najorganiziranijem, najinteligentnijem, ali nažalost ne i najmudrijem svom stanovniku – Čovjeku.

Možda je svima najvažnije naučiti sve što mogu o životu okoliša. Što više svi znamo o prirodnom svijetu, to ga bolje možemo zaštititi.

Ekolog - ovo zanimanje postaje sve raširenije u svijetu. U našoj zemlji takvi se stručnjaci obučavaju u Moskvi i drugim institutima pri odjelima za zaštitu okoliša. Priroda čeka svoje branitelje!

Scenarij za ekološku igru ​​posvećenu Danu planeta Zemlje.

Predmet: Zemlja je naš zajednički dom.

Epigraf događaja: “Za inteligentnu, pažljivu osobu, šuma je cijeli svijet, za znanstvenika to je ogromna knjiga, za pjesnika to je duga puna svjetlucanja” (L. Leonov.)

Cilj: njegovanje brižnog, humanog odnosa prema domaća priroda, osjećaje ljubavi i odgovornosti za to.

Zadaci: 1. Proširiti horizonte djece, razjasniti potrebu proučavanja tajni prirode za kasniji život;

2. Uvesti nepoznate informacije o prirodi, privući pozornost djece na probleme okoliš;

3. Njegujte brižan odnos prema prirodi.

Planirani rezultati: 1. Prošireni horizonti učenika;

2. Želja djece da daju izvediv doprinos aktivnostima zaštite prirode.

Oprema: prezentacija, prirodna nošnja, izložba crteža na temu „Priroda našeg kraja“, glazbena pratnja.

Napredak događaja.

Slajd 1. Na pozadini glazbe izmjenjuju se slike posvećene katastrofi u Černobilu 26. travnja 1986. Uz glazbu (“Anytime, Anywhere” original Sarah Brightman)

učenik 1 čita:

Bila je topla travanjska noć, jedna od najboljih noći u godini, kada lišće oblikuje zelenu maglu na drveću. Spavao je grad Pripjat..., spavala je Ukrajina, spavala je cijela zemlja, ne znajući još za veliku tugu koja je stigla u našu zemlju.

student 2. Strašna nesreća vlada

Iznad bujanja vode i svoda zemaljskog,

Černobilska zvijezda pelina

Sve je zatrovalo, proželo smrću.

Rusija, domovino! Za što, za što

Ovo je test i za vas!

Slaveni, dragi, vi ste kao nitko drugi,

Sudbinom osuđen na patnju?!

Slajd 2. Glazba završava. Pitanja na slajdu:

O kojem događaju govorimo?
Kada se to dogodilo?
Koliko godina puniš ove godine?
Koje su zemlje pogođene ovim događajima? (Ukrajina, Bjelorusija, Rusija, Finska, Austrija, Italija, Poljska, Švedska, Rumunjska).
Koje su opasne posljedice ovog događaja?
U kojem se gradu to dogodilo?

student 3. Nesreća u nuklearnoj elektrani Černobil, povezana s njom tragičnih događaja, njegove će posljedice još dugo biti predmet pomne pažnje svih ljudi na zemlji.
Koji se praznik slavi 22. travnja? I ne smije se dopustiti da se takva katastrofa ponovi.

slajd 3. Pojavljuje se "Earth Day". Praznik čiste Zemlje, čiste vode, čistog zraka.

Izlazi čitač sa globusom u rukama i čita.

Čitač 1. Gledam u globus

I odjednom uzdahne kao živ,

A kontinenti mi šapuću:

"Čuvaj nas, čuvaj nas!"

Gajevi i šume su uzbunjeni,

Rosa na travi je kao suza!

A izvori tiho pitaju:

"Čuvaj nas, čuvaj nas!"

tužno duboka rijeka,

"Čuvaj nas, čuvaj nas!"

Jelen zaustavi svoj trk:

„Budi muško, čovječe!

Vjerujemo u tebe - ne laži,

Čuvaj nas, čuvaj nas!"

gledam u globus

Tako lijepa i draga!

A usne šapuću na vjetru:

"Spasit ću te, spasit ću te!"

Vodeći: Dobar dan ljudi!

Vrlo često čujemo ljude oko sebe kako raspravljaju o problemima očuvanja prirode, čiji su i sami dio: prisjećaju se da smo svi jako ovisni o okolišu koji nas okružuje. Kako želimo vidjeti čiste potoke, rijeke i jezera, šetati čistom šumom bez smeća, vidjeti životinje ne samo na TV-u iu zoološkom vrtu.

Slajd 4. Danas ćemo razgovarati o prirodi, našem odnosu prema njoj, poštovanju svega živog i sposobnosti predviđanja posljedica našeg ponašanja u prirodnom okruženju. Pričat ćemo o EKOLOGIJI Tko zna kakva je to znanost?

« Oikos" na grčkom znači "kuća", "logos" - "učenje, znanost". Ekologija je znanost o našem zajedničkom domu. Što je naš dom?

Tako je – PRIRODA.

Slajd 5. Pojam "ekologija" skovao je 1866. godine njemački biolog Ernest Haeckel. Ali tek u drugoj polovici 20. stoljeća čovječanstvo je počelo proučavati interakciju organizama međusobno i s okolišem. Sav život na Zemlji je međusobno povezan, i to tako da mikroskopski incident na razini najmanje bakterije može dovesti do nepovratnih posljedica u životima ljudi.

Slajd 6. Epigraf našeg događaja su stihovi: "Šuma za pametna, pažljiva osoba- to je cijeli svijet, za znanstvenika- ogromna knjiga, za pjesnika duga puna nijansi” (L. Leonov.)

Vodeći. Danas ćete morati sudjelovati u različitim natjecanjima - duhovitim i ozbiljnim, za to se morate podijeliti u 3 tima.

Natječaj za izbor prve ekipe: Selektirana je ekipa"Pametni, radoznali ljudi."

Slajd 7. Navedite mjesta na fotografiji koja prepoznajete. (Morsko oko, most na jezeru Yalchik, breza na putu za Karai, mjesto škole, most na izvoru sela Otymbal, duga na kraju sela Otymbal).

Natječaj za izbor sudionika u drugu ekipu: Izabrana je ekipa "Prirodni znanstvenici"

Slajd 8. Fotografija 6 znanstvenika (Przhevalsky, Lomonosov, Darwin, Weizmann, Mosolov, Michurin).

Natječaj za izbor članova tima"Pjesnici prirode."

Slajd 9. Fotografije 6 pjesnika. (S. Jesenjin, A.K. Tolstoj, F. Tjučev, A. Fet, A. Puškin, V. Kolumbo).

Slajd 10.Saznajte što je prikazano na slajdu (izabrani su članovi žirija).

Slajd 11. Krajem prošlog stoljeća čovječanstvo je shvatilo da je naš planet krhak i ranjiv. Najosjetljivije na njemu su šume: one ipak daju toliko potreban kisik. Većina ljudi misli da je šuma puno stabala koja rastu zajedno. Ali onda su i park i vrt i drvored šuma? Ne, šuma je zajednica drvenastih, zeljastih biljaka i raznih životinja.

Vodeći. Koji se praznik slavi krajem ožujka? (Dan ptica).

Naše prvo natjecanje zove se “Prepoznaj ptice”.

Slajd 12.(Vrabac, patke, guske, tetrijeb, fazan, sjenica, snegar). Sudionici ispisuju imena na papiriće i predaju ih žiriju.

Čitatelj 2.

Sva bogatstva ruskog krajolika
Daje nam se u puno vlasništvo:
Srebrna pređa snježnih zima,
Zelena proljetna čipka.
Ljetno popodne u pokrivaču vrućine,
Večer zagledana u govore
Uzorak livade u boji,
Topli vosak požutjelih polja.
Oslikana krila pada lišća
Iznad plavog jezera bez dna -
Sve je ovo tvoje, a tvoje srce je potrebno
Da se cijeli svijet zaljubi,
U zavičajni prostor.

Slajd 13. Drugo natjecanje. Kako se zove ptičja kućica (Gnijezdo). Gdje ptice vole graditi gnijezda? (Na drveću) Zato se zove naš drugi natječaj « Šumski kviz » a o najviše ćemo govoriti različita stabla. Svaki odgovor vrijedi 2 boda. Pitanja za timove jedno po jedno.

1.Koji crnogorično drvo odbacuje iglice za zimu? (ariš)

2. Je li moguće posjeći sva šuplja stabla u šumi? (ne, u njima se gnijezde ptice i šišmiši)

3. Zašto u šuma borova ima puno mrtvih grana, a i sami vrhovi borova pozelene (bor je svjetloljubiva biljka).

4. Zašto se šumske ceste nakon kiše suše duže nego poljske (nema vjetra pa je manje isparavanja)

5. Koje se biljke u šumi mogu koristiti za pripremu čaja? (jagode, maline, origano itd.)

6. Koje biljke u šumi mogu poslužiti za liječenje prehlade? (podbjel, majčina dušica, jagoda i dr.)

7. Drvo koje je stablo vrlo izdržljivo i otporno na truljenje. Traju li zgrade od njega 300-500 godina? (ariš)

8. Od kakvog se drva prave šibice? (jasika)

9. Drvo kojeg drveća se koristi za izradu papira i umjetne svile? (krzno drvo, bor).

Slajd 14.Žiri sumira privremene rezultate. Zvuči pjesma "U polju je bila breza".

Slajd 15. Treće natjecanje. "Pogodi amblem."

Voditelj: Sljedeći natjecanje pod nazivom “Pogodi grb”.

Članovi tima moraju pogoditi ambleme (prirodni rezervat Bolshaya Kokshaga, grb regije Volzhsky, zona zagađenja radijacijom, Belovezhskaya Pushcha).

Dok igrači razmišljaju o svojim odgovorima, mi ćemo provesti razigravanje ekološka igra s navijačima. Ja postavljam pitanja, a ti odgovaraš:

1. Ispod kojeg se drveta gof skriva kad pada kiša? (gofovi se skrivaju u rupe kad pada kiša, jer u stepi u kojoj žive nema drveća)

2. Tko je naopako iznad nas? (letjeti)

3. Što je između grada i sela? (veznik "i")

4. Letjela su 3 noja, lovac je ubio jednog, koliko je nojeva ostalo? (nojevi ne lete)

5. Možete li se porezati na vodu? (da, kada se pretvori u led)

6. Koliko daleko u šumu može otrčati zec? (do sredine, a onda istrčava).

Slajd 16.“Ne draži pse...” (pjevaju učenici 1-2 razreda)

Slajd 17. Voditelj:naš četvrti Natjecanje se zove “Live Barometers” ». Od igrača zahtijeva ne samo poznavanje ekoloških zakona, već i domišljatost, brzinu i sposobnost objašnjenja problema ili situacije. Dakle, pažnja: Nastavite znak

Svakoga zanima kakvo će vrijeme biti sutra, prekosutra i za tjedan dana. Međutim, prognostičari često griješe. Ali na našem planetu postoje stvorenja koja mogu predvidjeti vrijeme bez ikakvih proračuna. Znanstvenici sada imenuju oko 600 vrsta životinja i 400 vrsta biljaka koje mogu djelovati kao barometri, pokazatelji vlažnosti, temperature zraka, predskazivači oluja, nevremena ili dobrog vremena bez oblaka. Jeste li znali narodni znakovi?

    Mravi ubrzano zatvaraju sve ulaze u mravinjak ( Padat će kiša)

    Vrkovi stižu rano u proljeće (proljeće će biti toplo)

    Sjenica ujutro počne cvrčati ( Pričekajte mraz)

    Pas se sklupča i leži u klupku ( Dolazi hladno vrijeme)

    Vrapci se kupaju u prašini ili u lokvi ( Padat će kiša).

    Ako je noću bio mraz (neće biti snijega).

Slajd 18. Voditelj.A sada peti « Natjecanje zagonetki o prirodi."

Koji put

Putuju šest mjeseci

I idu na šest mjeseci? (Rijeka)

Dva brata

Gledaju u vodu

Stoljeća se neće spojiti. (Rijeka i obale)

U sredini terena

Ogledalo leži:

Plavo staklo,

Okvir je zelene boje. (Jezero)

Voda je svuda okolo,

Ali piće je problem. (More)

Hoda i hoda preko mora,

I doći će do obale -

Ovdje će nestati. (Val)

Ni more, ni zemlja,

Brodovi ne plutaju

Ali ne možete hodati. (Močvara)

Bijela mrkva

Raste zimi. (Ledenica)

Što raste naopako? (Ledenica)

Ne gori u vatri

Ne tone u vodi. (Led)

U novom zidu

U okruglom prozoru

Tijekom dana staklo se razbija,

Instalirano preko noći. (Rupa u ledu)

Tukli su me, tukli su me,

Okreću, režu,

Sve trpim

I plačem uz sve dobro. (Zemlja)

Što je najdeblja stvar na svijetu? (Zemlja)

Diše, raste,

Ali on ne može hodati. (Biljka)

Zabavno je u proljeće,

Ljeti je hladno,

U jesen ugine.

Oživljava u proljeće. (Šuma)

Rastu ljeti

I u jesen padaju. (Odlazi)

Zima i ljeto

Jedna boja. (krzneno drvo, bor)

Tu su stupovi kokošjih šina,

Kapice su im zelene. (breze)

Ljepotica stoji na čistini:

U bijelom sarafanu,

U zelenom šalu.. (Breza)

Nitko je ne plaši

I sva drhti. (Aspen)

Kozaci stoje

Imaju bijele kapice. (Panjevi pod snijegom)

Mekano, nije pahuljasto

Zeleno, a ne trava. (Mahovina)

Bijela ovca

Trče oko svijeće. (Vrba)

Ispod sloja, sloja

Viseće četke

S crvenim garusom. (Oskoruša)

Ptice srušene

Plavi testisi

Obješena na drvo:

Ljuska je mekana.

Slatki protein

A žumanjak je kost. (Šljiva)

Plava uniforma

Bijela podstava,

U sredini -

slatko. (Šljiva)

Sjedim na tornju,

Mali kao miš

Crvena kao krv

Ima okus po medu. (Trešnja)

Mala crvena lutka,

Malo bijelo srce. (Maline)

Vrijedi Egorka

U crvenoj jarmulki,

Tko god prođe

Svi se klanjaju. (Jagoda)

Na šumskoj čistini

Tatjana se pokazuje:

Grimizna haljina sarafana,

Bijele mrlje. (Jagoda)

Dvije su sestre ljeti zelene,

Do jeseni jedno pocrveni,

Drugi pocrni. (crni i crveni ribizl)

Černenka,

Mali,

dušo,

To je slatko za dečke. (Borovnica)

Vrijedi Antoshka

Na jednoj nozi

I sama sam mala

I šešir je velik. (Gljiva)

Stojeći na čistini

U crvenoj haljini Tatyanka:

Sve prekriveno bijelim točkicama. (Amanita)

Slajd 19. Voditelj: šesto natjecanje fraza teška za izgovaranje. (Svaki tim dobiva jezičak)

Lepršave peraje

I zubat, i mršav,

Još uvijek tražim hranu,

Štuka hoda oko deverike.

Čaplja je od kučera napravila gnijezdo.

S tmurnog neba kapale su kapi.

Čaplje su se smočile u gnijezdu za vuču.

Možete čuti šuštanje u trsci -

Zvoni mi u ušima:

Sto neustrašivih žaba

Šaptanjem se plaši čaplja.

Slajd 20. Voditelj.Igranje s publikom. A sada će biti blic. Ja postavim pitanje, ti odmah daš odgovor.

    Koja je najmanja ptica? (Kolibrić.)

    Najbrža morska životinja? (Dupin.)

    Koje su ptice najviše na zemlji? (Kokoši, vrapci.)

    Koja je najtanja nit u prirodi? (Mreža.)

    Kit - riba ili zvijer? (Morska zvijer.)

    Najbrža životinja za sushi? (Gepard.)

    Nitko se ne boji, ali svi drhte. Koje drvo? (Aspen.)

    Gdje je skakavčevo uho? (Na nozi.)

    Koji zimski mjesec najhladnije? (siječanj.)

    Koja životinja voli maline? (Snositi.)

    Raste li drvo zimi? (Ne.)

    Koji narodno stablo Rusija? (Breza.)

    Koji velika rijeka Jesu li ruski pjesnici posvetili svoje pjesme? (Volga.)

    Što ne možete odnijeti u sito? (Voda.)

    Ime kojeg cvijeta sastoji se od čestice, prijedloga i stražarnice? (Ne zaboravi me.)

Žiri sumira rezultate prošlih natjecanja.

Slajd 21. Voditelj: naše sedmo natjecanje - « Pantomima"

Svaki tim je pozvan da izrazima lica i gestama pokaže ekološka pravila ponašanja u selu iu prirodi. A navijači moraju pogoditi koja su pravila govorimo o. Sudionici natjecanja izvlače listiće sa zadacima:

1. Ne berite cvijeće! 2. Ribolov u rijeci je zabranjen! 3. Pažnja, divlje životinje!

4. Štedite vodu! 5. Ne stvaraj buku u šumi! 6. Ne hodajte po travnjaku!

(Timovi prikazuju ekološka pravila, žiri ocjenjuje natjecanje).

Slajd 22. Voditelj.Osmo natjecanje “Pogodi ekološke znakove”.

( ne uništavajte mravinjake, ne dirajte piliće ni u gnijezdu ni na zemlji, ne lomite biljke, ne hvatajte životinje u šumi, ne oštećujte koru drveća, čuvajmo okoliš) .

Slajd 23. Žiri zbraja rezultate natjecanja i daje ukupan rezultat. Svira pjesma “Ne berite cvijeće, ne berite ih”. (1,2,3 4. razred).

Slajd 24.

Čitatelj 3. Monolog prirode. (svira glazbena pratnja).

Ja sam Priroda. ja- Veliki majstor.

Vječni gospodar života. Mogu…

Ljetni ekološki odmor uz sudjelovanje djece svih dobnih skupina. Tijekom odmora učitelji glume šumske životinje i glume skeč „Šumski stanovnici u opasnosti“

Preuzimanje datoteka:


Pregled:

Ljetni ekološki praznik za Dan zaštite okoliša

TEMA: “Zemlja je naš zajednički dom”

Kamajeva Natalija Nikolajevna

Nastavnik MBDOU d\s "Teremok" kombiniranog tipa

G. Ardatov, Republika Mordovija

Cilj : Razvijati kod djece kognitivni interes za svijet prirode, njegovati želju za pomaganjem životinjama u nevolji. Dajte djeci radost sudjelovanja u odmoru. Razviti logično mišljenje, pažnja, govor.

Odrasli likovi:Voditelj, Bibabo lutke: sova, leptir, medvjed, vuk, lisica. Zaslon. Dječak je nasilnik.

Djeca ulaze u dvoranu uz pjesmu “Ne draži pse”

Vodeći: Dragi momci! Danas vas pozivam na praznik posvećen Danu zaštite okoliša (5. lipnja) i zove se "Zemlja je naš zajednički dom", a ja u rukama držim ovu loptu. Što je ovo, tko zna?

Ovo je naša planeta Zemlja, koja je ogromna lopta. Pogledajte kako je šareno i šareno.

Plava boja je voda, oceani, mora, jezera,

Žuto – pustinja (pijesak)

Zeleno – vegetacija: livade, šume,

Smeđa - planine, bijela - led.

Ali, vjerojatno samo ljeti možete vidjeti našu zemlju tako šarenu, ao tome pjevamo u našoj pjesmi, poslušajte ovdje

PJESMA “Šareno ljeto” (sa zvučnim zapisom)

Djeca čitaju poeziju

Naš planet Zemlja je vrlo velikodušan i bogat:

Planine, šume i polja naš su dragi dom, momci!

Postoji ogromna kuća na zemlji

U njemu žive sunce, kiša i grmljavina,

Veseli šum potoka.

Živiš u toj svijetloj kući

I svi tvoji prijatelji.

Gdje god putevi vode,

Uvijek ćeš biti u njemu.

Priroda mog rodnog kraja

Ova kuća se zove.

govorim o

Da je cijela zemlja naš zajednički dom,
Naš dobar dom, prostran dom,

Svi živimo u njemu od rođenja.
Ja također govorim o ovome,

Da moramo spasiti svoj dom.
Dokažimo da nije uzalud

Zemlja se nada nama

Vodeći : Na planeti Zemlji ima mnogo živih bića. Koji?

Ima ih mnogo u oceanima i morima različite vrste ribe i morske životinje, na kopnu (kontinentima) - biljke (drveće, grmlje, trave), žive razne životinje - životinje, ptice, kukci, a žive i ljudi.

Ljudi, morate biti pravi prijatelji prirode.

A evo i najboljeg dijela lijepo mjesto u mom domenu postoji cvjetna livada. Kao? Pogledaj koliko šarenog cvijeća ima.

Ali reći ću vam tajnu da među ovom raznolikošću možete pronaći 2 slična cvijeta, recimoIgrajmo ovu igru ​​"NAĐI PAR"

Vodeći: Ali na proplanku je ostao samo jedan cvijet bez para, da ga uzmem u ruke i pročitam ti zagonetku:

Kuha mreže kao ribar, ali nikada ne lovi ribu (pauk)

Pjesma “Živio jednom pauk” (sa zvučnim zapisom)

Vodeći. Koje još životinje žive u našoj šumi? Sada ćemo saznati poznajete li stanovnike šume. Poslušajte još zagonetki.

Klošak, nespretan, Hoda u zlatnoj bundi,

Voli med, ne voli hladnoću, Trač ima pahuljasti rep,

Navikla sam hrkati do jutra. Vrlo lukave oči.

Kakva je ovo životinja?(Snositi). Koje je njeno ime ? (lisica)

Krzneni kaput s iglama, on je sivi razbojnik,

Uvije se - bodljikav je, Nema mu vjere.

Ne možeš to uzeti rukom. Tko je to?(Jež). Sve klikće zubima. Tko je to? (VUK)

Vrti ušima, nije ptica na grani,

Skače ispod grmlja, Životinja nije velika.

Mala siva kukavica. Krzno je toplo, kao termofor,

Njegovo ime je (Zeka). Tko je to? (Vjeverica)

Vodeći . A evo i mojih smiješnih vjeverica i zečića.

Ples "Vjeverice i zečići"

Vodeći: Dečki, koje još životinje znate, imena....

Po čemu se životinje razlikuju od nas ljudi? (Životinje mogu imati rogove, papke, rep....)

A što tko ima, pokažimo nos, uši, čelo, laktove, koljena, čarape...Ritmička gimnastika "Kod žirafe..." (prema Zheleznova)

Dramatizacija: “Žitelji šume u opasnosti”
Bibabo životinje pojavljuju se iza paravana (odrasli igraju):

Medvjed jako šepa.
Lisica - drži se za nos. Vuk - drži se za trbuh,
Sova jednim krilom normalno maše, a drugim jedva, jedva.
Leptir - drži krilo, jedva puzi.
Svi jauču i sažalnim glasom pozdravljaju djecu.

Vodeći: Što se dogodilo? Zašto stenješ? Sovo, ne vidim te
čekaj, molim te reci mi.
Sova: Postalo nam je potpuno nemoguće živjeti u blizini ljudi. Došli smo vas zamoliti za pomoć. Misha, reci mi što ti se dogodilo?
Snositi: Nagazio sam na razbijenu bocu. Čaplja je izvukla ovaj ulomak, ali je još uvijek boli šapa.


Lisica: Kako sam nesretan! Izašao sam na travnjak gdje se dječak odmarao, a tamo su ležale limene kante. Jedna staklenka tako dobro miriše na ribu! Stavila sam nos u staklenku i gadno sam se ogrebala!
Vuk: I muka mi je od želuca. Zločesti dečko je rasuo gnojivo, ali ja sam mislio da je sol, malo sam jeo... Sad me boli trbuh.
Leptir: Ali dječak je stao na mene, oštetio mi krilo i sada ne mogu letjeti.
Sova: A ovaj me huligan iz praćke zapucao, boli me krilo.

SVI: Spasite! Pomozite!
Vodeći : Jadne životinje! Sada ćemo vam pomoći, izliječiti vaše rane. (zove djecu koja će liječiti životinje).
Za medvjeda - trputac, zavoj, jod.
Za lisicu namažite nos mašću. Za vuka - napitak za želudac.
Leptir i sova trebaju ispraviti krila,
Životinje zahvaljuju djeci na pomoći.

Vodeći: Gdje možemo pronaći ovog pljačkaša?
Da obavim hitan razgovor s njim,
Reci mi kako da se uvijek ponašam
Bez izazivanja katastrofe ili štete prirodi!
Pojavljuje se nasilnik. U rukama praćka. Ugledavši životinje, nanišanio se na njih.
Huligan: Oh, gdje si? Sad ću ti pokazati! Hoću li ga pogoditi ili neću?

Vodeći: Čekaj dečko! Upadate li na našu zabavu i želite uvrijediti naše goste? Nećemo vam to dopustiti!
Huligan: Praznik... Koji drugi praznik?
Vodeći : Praznik posvećen našoj Zemlji, zaštiti prirode, pa tako i šumskih stanovnika! A ti izgleda ne znaš kako se ponašati u prirodi.
Huligan: Što trebate znati?
Vodeći : Reci nam zašto si došao u šumu?
Huligan: Odmori se...
Vodeći : Kad idete u šumu, vjerojatno ste ponijeli hranu sa sobom...
Huligan: Naravno da sam uzeo...
Vodeći : Gdje ste stavili prazne posude?
Huligan : Kako kamo? Bacio sam ga, zašto mi treba?
Vodeći : Nemaš koristi od toga, ali životinje su patile. Medvjed je ozlijedio šapu na bocu, a lisica nos na teglu. Ljudi, što učiniti s bocama, limenkama i ostalim smećem?
djeca : Sve skupite u vreću i bacite u gradsku kantu za smeće.

Vodeći : A ostatke hrane je trebalo staviti na panj kako se životinje (jeleni, losovi) ne bi ozlijedile pri izvlačenju hrane iz tegle.


Vodeći : Reci mi, molim te, kada hodaš kroz šumu, gledaš li u svoje noge?
Huligan: Ne, zašto!
Vodeći: U travi ima puno buba, insekata koje je moguće zgnječiti.

Huligan : A ja volim mrežom loviti kukce i leptire...

Vodeći: Ljudi, recite mi: je li moguće uhvatiti leptire?

Ne, naravno da nije, pogledajte što je lijep uzorak na leptirovim krilima,

A ti si im ozlijedio krila i sada leptiri neće moći letjeti.

Zamolimo sada dečke da nam pomognu

Dečki, evo vašeg sljedećeg zadatka: spojite leptira s istim drugim krilomIGRA “POMOZITE LEPTIRIMA”


Vodeći : Hvala momci na pomoći! Pokušajte nikada ne ozlijediti insekte, naša Zemlja i priroda ih trebaju.


Vodeći : Evo vidiš?! Zbog jedne tvoje šetnje dogodile su se mnoge nevolje.
Huligan : Ovo sam ja iz dosade, iz neznanja. Nisam znao da činim štetu, samo sam se zabavljao. Da sam barem bio na vašoj zabavi ranije.


Molim te, oprosti mi što sam napravio mnogo problema!
Obećavam da ću ostaviti dobar trag na Zemlji,
Čuvat ću prirodu, zaštititi od zlih djela.

Vodeći : Pa, ljudi, hoćemo li mu oprostiti? Jeste li vi životinje, oprostite, dječače?
Životinje: Da, oprosti mi!

Sova :Ali zapamti, ako si došao u šumu u šetnju,

Udahnite svjež zrak

Trčite, skačite i igrajte se

Samo nemojte previše zaboraviti.

Lisica: Što ne smijete praviti buku u šumi:

Čak i pjevati vrlo glasno.

Životinje će se uplašiti

Pobjeći će s ruba šume.

Vuk: Ne lomi hrastove grane,

I nikada ne zaboravi -

Uklonite smeće s trave!

Snositi : I ne palite vatre!

Ne treba uzalud brati cvijeće!

Vuk : Ne pucajte iz praćke!

Nisi došao ubijati!

Leptir : Neka leptiri lete,

Pa kome oni smetaju?

Sova : Ovdje nema potrebe sve pohvatati.

Gaziti, pljeskati, udarati palicom.

Snositi : Ti si samo gost u šumi.

Ovdje je vlasnik hrast i los,

Čuvajte njihov mir.

SVI: Uostalom, mi vam nismo neprijatelji!

Djeca starije skupine čitaju poeziju:

KSUSHA. Budimo prijatelji jedni drugima
Kao ptica s nebom, Kao polje s plugom,
Kao vjetar s morem, trava s kišama,
Kako je sunce prijatelj sa svima nama!

KARINA. Svi, sve, svi na svijetu su potrebni,

A mušice nisu ništa manje potrebne od slonova.

Ne možete bez smiješnih čudovišta

Pa čak i bez predatora - zli i svirepi.

Egor Treba nam sve na svijetu - Treba nam sve redom -

Tko pravi med, a tko otrov!

MAŠA. I, ako s nekim nismo baš prijateljski raspoloženi.

Još uvijek stvarno trebamo jedno drugo!

EGOR I ako nam se netko čini suvišnim,

To će se, naravno, pokazati kao greška.

Svi, sve, svi na svijetu, na svijetu su potrebni.

I sva bi djeca to trebala zapamtiti!

KATE. Težimo tome
Tako da nas vole i životinje i ptice,
I svuda su nam vjerovali,
Kao vaši najvjerniji prijatelji!

YANA. Spasimo planetu.

Nema drugog takvog na svijetu.

Raspršimo oblake i dimimo nad njim,

Nećemo dopustiti da je itko uvrijedi.

IGORE Brinut ćemo se o pticama, kukcima, životinjama

Ovo će nas samo učiniti ljubaznijima.

Ukrasimo zemlju vrtovima i cvijećem.

Ti i ja trebamo takav planet!

Daniel. Počnimo s vlastitim dvorištima,

Brzo ćemo pokupiti smeće.

Svatko treba čuvati prirodu:

Zemlja, sunce, zrak, voda!

VLAD. Trudili smo se, radili smo...

Postali smo prijatelji s prirodom!

Ovo je naša ogromna kuća -

U njemu će biti lagano i čisto!

MATVEY Priroda ima mnogo dana

Dani nisu uzaludni

I brinuti se za nju

Treba nam danas, ne sutra.

SVI: Apeliramo na građane – čuvajte prirodu!

PJESMA “Šumska pjesma” (časopis za glazbu/ruke br. 8/2007)

1. Dobro je kukavici na rubu šume, 2. Veličanstvenim borovima i mirisnim travama,

Vjevericama i ježevima nema gužve u šumi! I nije gužva da u šumi raste cvijeće!

I veliki medvjed, i mali miš - Male čavke i smiješni zečići -

U šumi ima dovoljno mjesta za sve! U šumi ima dovoljno mjesta za sve!

REFREN: Šuma će nam otkriti stotinu svojih čuda,

Pamtit ćemo sve što ovdje vidimo!

Šuma će nam dati sto svojih čuda.

Nećemo povrijediti nikoga u šumi!

Vodeći. Dobro ste riješili zagonetke i pokazali da volite svoju zavičajnu prirodu.

Jako mi je drago kada djeca poznaju prirodu i brinu o njoj: drveće, cvijeće, ptice, mravi, žabe. A sada, mislim da možete lako odgovoriti na moja pitanja o tome što se može raditi u prirodi, a što se ne može

D. I "Moguće je i nije moguće."

Je li moguće bacati smeće u šumu? (Ne)

Mogu li se igrati u pješčaniku? (Da)

Možete li hodati bosi po pijesku? (Da)

Znaš li bacati pijesak? (Ne)

Možeš li piti iz lokve? (Ne)

Znaš li plivati ​​u vodi? (Da)

Je li moguće ostaviti smeće u rijeci? (Ne)

Limenka svježi zrak disati? (Da)

Možete li hodati po uraganu? (Ne)


Anastazija Putinceva
“Zemlja je naš zajednički dom” Scenarij ekološkog praznika za Svjetski dan planeta Zemlje

Scenarij ekološkog odmora,

posvećen Svjetski dan Zemlja

« Zemlja je naš zajednički dom»

Prezenter: Bok dečki! Ti i ja živimo na prekrasnom planetu Zemlja a naš divni planet mora biti zaštićen da njegova ljepota ne nestane!

(kucanje na vrata)

Ljudi, slušajte, čini se da nam netko kuca na vrata. (Donesite pismo). Pismo. Pitam se što tamo piše (čita): “MOMCI I DJEVOJČICE, POZIVAM VAS NA IMENDAN. BIT ĆU VAS JAKO SRETAN VIDJETI. PLANETA ZEMLJA»

Dobro? Prihvaćamo li poziv? (djeca odgovaraju).

Prezenter: Danas djeca žure čestitati

Naš voljeni planet,

Želimo vam zdravlje, svako dobro i dobro.

To je bolje Naše zemlje više nema!

1. dijete:

Pozdrav, naš smiješni odmor,

Slavno praznik - Dan planeta Zemlje.

Danas smo s vama

Došli su to proslaviti.

2. dijete:

Zdravo planete! Zdravo, Zemlja!

Od sada smo vaša djeca i prijatelji!

Od sada smo zajedno - veliki obitelj:

Cvijeće i drveće, ptice i ja!

Prezenter: Dečki, čestitam vam ovaj dan! Pokušaj pogoditi zagonetke:

Dečki imaju zelenog prijatelja,

Veseli prijatelj, dobar.

Ispružit će stotine ruku prema njima

I tisuće palmi. (šuma)

Teče, vijuga tamo-amo

I preko polja i livada,

Obale su oprane vodom.

Što je ovo, znaš li? (Rijeka)

Ti griješ cijeli svijet

I ne poznajete umor

Smiješeći se na prozoru

I svi te zovu... (Sunce)

(dok djeca rješavaju zagonetke, razne "smeće").

Prezenter:

Što se dogodilo s našom šumom?

Pogledaj oko sebe

Bilo je zeleno i ugodno -

Odjednom je postao prljav i siv.

Sada je tišina u šumi, okolo samo smeće. Kikimora Kika i Leshy odlučili su krečiti cijelu šumu, pokidati cvijeće, prestrašiti ptice i rastjerati životinje. Ljudi, čujete li da se netko šulja ovamo?

(Ulaze Kikimora i Leshy)

Kikimora: Leshy, jesi li učinio nešto loše danas u šumi?

Zao: Kika, da, danas jesam pokušao: Slomio sam brezu, rastjerao mrave, uništio ptičje gnijezdo, ubrao čitavu hrpu rijetkog cvijeća i bacio ga u potok.

Kikimora: Hee hee! Dobro napravljeno! Zapišimo to u knjigu "Zla djela".

Zao: A ti, Kikačka, što si učinila?

Kikimora: Vodu je mutila, ribe razgonila, ljude u močvari plašila, rodi na nogu gazila, žabu štapom ganjala, svakakvo smeće u rijeku bacala. Hajde, Leshy, zapiši sve.

Prezenter: Tko si ti?

Kikimora: Zar nas ne poznajete?

Zao: Svi znaju Kikimoru i Leshyja.

Prezenter: Ljudi, je li moguće tolerirati takve zlikovce u šumi?

Zao: Što je? Pogledajte koliko smo stvari radili u jednom danu (daje knjigu "Zla djela").

Prezenter: (čita) Koliko ste štete nanijeti zemlji: stabla su polomljena, mravinjak uništen. Ako svi uništavaju, kidaju, lome, takav će biti i život Neće biti zemlje! A tebe neće biti!

Leshy i Kikimora: A nas neće biti? Dakle, što da radimo?

Prezenter: Naši dečki će vam reći o ovome.

(djeca recitiraju pjesme)

1. dijete:

Zagrlio sam globus.

Jedan je iznad zemlje i vode.

Kontinenti su u mojim rukama

Tiho mi šapuću: "Čuvaj se".

2. dijete:

Šuma i dolina u zelenoj boji

Kažu mi: “Budite dobri prema nama.

Ne gazi nas i ne pali nas.

Čuvajte se i zimi i ljeti."

3. dijete:

Duboka rijeka žubori,

"Čuvaj nas, čuvaj nas".

4. dijete:

Čujem i ptice i ribe svatko:

"Pitamo te, čovječe,

Obećaj nam i ne laži,

Čuvaj nas kao veliki brat."

5. dijete:

Sačuvajmo našu prekrasnu planetu,

Čuvajmo našu majku prirodu,

Trebali bismo biti vrlo zahvalni

Hvala joj što živi sretno!

Kikimora: Hvala vam ljudi, naučili ste razum razumu. Pomoći ćemo vam da uklonite svo smeće i potrčite činiti dobra djela.

Igra "Iznesi smeće"

(Djeca su podijeljena u 2 tima, svaki tim dobiva košaru. Na znak djeca počinju skupljati "smeće", koja će ekipa brže počistiti svoj teritorij. Kikimora i Leshy pomažu, a nakon završetka natjecanja uzimaju košare za smeće i bježe).

Prezenter: Pogledaj kako je postalo čisto. Kakvo smo dobro djelo učinili na današnji dan Zemlja. Sada ćemo provjeriti koliko poznajete pravila ponašanja u šumi. Da bismo to učinili, igrajmo igru. Navest ću radnje. Ako činim dobro, reci mi "Da", ako je loše, onda svi zajedno viču "Ne"!

Igra "Ako dođem u šumu"

Ako dođem u šumu

I ubrati kamilicu? (Ne)

Ako pojedem pitu

I baciti papir? (Ne)

Ako komad kruha

Da ga ostavim na panju? (Da)

Ako vežem granu,

Da stavim klin? (Da)

Ako zapalim vatru,

Neću ga ugasiti? (Ne)

Ako previše zabrljam

I zaboraviti ga ukloniti? (Ne)

Ako iznesem smeće,

Da zakopam teglu? (Da)

Volim svoju prirodu

Pomažem joj! (Da).

Prezenter: Bravo, znaš sva pravila! Pravi ste prijatelji prirode. Priroda ima još jednog neprijatelja – vatru.

Natjecanje "Vatra u šumi"

(Svaki sudionik donosi vodu za "gašenje požara"žlica u kantu. Tim čija se kanta prva napuni pobjeđuje.)

Natjecanje "Stručnjaci za životinjski svijet"

(Svaki tim ima košaru sa setom životinja i 2 različita obruča boje: plava - voda, žuta - zemlja. Sudionici moraju odrediti koje životinje žive u vodi, a koje na kopnu. Tim koji brže izvrši zadatak pobjeđuje.)

Prezenter: Mi danas slavio rođendan naše planete Zemlja. Znate kako je lijepa u svako doba godine. Ona nam daje svoje plodove, svoju ljepotu. Svoje moramo voljeti zemlju i brinuti se o njoj!

(djeca čitaju poeziju)

1. dijete:

Budimo prijatelji jedni drugima

Kao ptice s nebom, kao polje s livadom.

Kao vjetar s morem, trava s kišama,

Kako se sunce druži svi mi!

2. dijete:

Težimo tome

Tako da nas vole i životinje i ptice,

I svuda su nam vjerovali,

Kao vaši najvjerniji prijatelji!

3. dijete:

Spasimo planetu!

Ne postoji ništa slično u cijelom Svemiru.

Samo je jedan u cijelom svemiru,

Dato nam je za život i prijateljstvo!

(djeca pjevaju pjesmu)

Pjesma "Naša zemlja"

Prezenter: Učinimo to zajedno ukrasite zemlju,

Sadite vrtove, sadite cvijeće posvuda.

Učinimo to zajedno Poštujte zemlju

I postupajte s njim nježno, kao s čudom!

Zaboravljamo da imamo samo jedno -

Jedinstven, ranjiv, živ.

Lijep: bilo ljeto ili zima...

Imamo samo jednog, jednog od naše vrste!

Publikacije na temu:

Metodološki razvoj ekološkog praznika "Naš dom je planet Zemlja" Metodološki razvoj ekološkog praznika "Naš dom je planet Zemlja" Cilj: formirati motivaciju djece za kreativnu aktivnost.

Projekt “Zemlja je naš zajednički dom” Problem: poštivanje okoline Motivacija igre: dječje putovanje kroz različiti mjeseci godine; Cilj: Formiranje u predškolskoj dobi.

Postoji jedan vrtni planet u ovom hladnom prostoru. Samo ovdje šume bučne, dozivaju ptice selice, i samo ovdje đurđice cvjetaju u travi.

Ekološka zabava za Dan planeta Zemlje “Mi smo Zemljani, naš dom je planet Zemlja” Ekološka zabava za Dan planeta Zemlje “MI SMO ZEMLJANE, NAŠ DOM JE PLANET ZEMLJA” Voditelj. Postoji jednostavno hram, postoji hram znanosti.

Scenarij izvannastavna aktivnost na ekologiju

"Zemlja je naš zajednički dom"

Učiteljica: Gavrilova Olga Anatolyevna

Ciljevi: izazvati zabrinutost za ekološko stanje planeta,

želja za svjesnom interakcijom s prirodom.

Zadaci: razvijati estetske osjećaje - vidjeti i osjetiti ljepotu prirode,

sudjelovati u izvedivim aktivnostima za očuvanje i zaštitu prirode,

njegovati ljubav prema svijetu oko sebe i sposobnost ophođenja u prirodi.

Napredak događaja

Student. Na jednom rodnom planetu

Mi zivimo zajedno.

Ne diramo nikoga.

Ja samo pjevam pjesme.

Ne beremo cvijeće.

Čista voda

Pijemo samo iz potoka.

Mi ne ubijamo ptice

Ne uništavamo gnijezda.

Volimo prirodu

Ona je poput nas rođena majka.

I vrijeme je da svi razmisle,

Prirodu treba čuvati!

1 voditelj: Bok dečki! Živimo na planeti zemlji. Ovo je naš zajednički dom.

I danas smo se okupili da naučimo voljeti i brinuti se o ovoj kući, kući u kojoj mi živimo.

Naš dom je nebo iznad nas,

Zemlja ti je pod nogama,

Voda je u izvorima

I blago sunce u plavim oblacima.

2 voditelj; Zaštitit ćemo naš planet. A u tome će nam pomoći znanost – ekologija. Kakva je to znanost? Ekologija od grčke riječi "ekos" - kuća. A "logos" je poučavanje. To znači da je ekologija znanost o domu.

Ekologija je znanost o pažljiv stav prirodi i svemu što nas okružuje. Sjajan pisac i veliki stručnjak sjajna priroda MM. Prishvin je napisao:

„Mi smo gospodari prirode, a ona je za nas skladište sunca s velikim blagom života. Za ribe - voda, za ptice - zrak, za životinje - šuma i planine. Ali čovjeku treba domovina. A čuvati prirodu znači štititi domovinu.”

Student: Postoji samo hram

Tamo je hram znanosti

A tu je i hram prirode -

S pruženom skelom

Ususret suncu i vjetrovima.

On je lagan u svako doba dana

Otvori nam se u vrućini i hladnoći,

Dođi ovamo, budi malo srčan,

Ne skrnavite njezine svetinje.

(A. Kardakov)

Učitelj, nastavnik, profesor; Dragi ljudi, zemljom hodamo, koristimo vodu, udišemo kisik i moramo zapamtiti da svugdje postoji i svoj život i nemamo ga pravo remetiti, mijenjati, uništavati.

Ne uništavajte prirodu!

Čuvajte prirodu!

Koja pravila prirode trebamo znati?

Studenti: Ne smijete stvarati buku, glasno puštati glazbu, ne lomiti grane, ne brati cvijeće, ne hvatati kukce, ne paliti vatru, ne bacati smeće, ukloniti sve za sobom kada izlazite iz šume, ne pucati iz praćki itd. ..)

Učitelj, nastavnik, profesor:

Dobro napravljeno! Naravno, bit ćemo prijatelji s prirodom. Ozelenit ćemo ga, a ne zagađivati. 2017. godina je proglašena godinom ekologije.

Sada igrajmo igru ​​" Ovo sam ja, ovo sam ja, ovo su sve moji prijatelji!

Tko dolazi u šumu dizati buku?

A urlanje i rika?

Tko pomaže svim životinjama7

Zar ne uništava ptičja gnijezda?

Tko ne bere cvijeće?

Sadi li ih i zalijeva?

Tko je prijatelj s prirodom?

Jeste li zbog nečega zabrinuti?

Tko ne baca smeće?

Čisti li sam stranicu?

Tko je sadio drveće?

Nisi li izgubio nijednu?

Tko uvijek ide naprijed?

I nosi praćku u šumu?

Tko ide i jako je sretan,

Jeste li ponijeli fotoaparat sa sobom?

Tko čisti smeće i zakopava kante?

Volite prirodu i pomažete joj?

Učitelj, nastavnik, profesor: Sada poslušajte pjesmu.

Trash fantazija

Nikada nemojte bacati kore, kožice, štapiće -
Naši će se gradovi brzo pretvoriti u odlagališta otpada.
Ako bacate smeće sada, onda vrlo brzo
Ovdje mogu rasti planine smeća.
Ali kada počnu letjeti u školu na raketi -
Na planetu će se dogoditi još strašnih nevolja...
Kako će ga iz rakete baciti u svemir?
Staklenke, boce, ljuske, poderane vrećice...
Tada neće letjeti Nova godina snježne pahulje,
I stare će cipele padati kao tuča.
A kad počne kiša iz praznih boca -
Ne idite u šetnju: pobrinite se za potiljak!
Što će rasti u vrtu ili povrtnjaku,
Kako će teći ciklus otpada u prirodi?..
I iako ne letimo na školski sat u raketi,
Bolje se sada odviknite bacanja smeća, djeco!

(A. Usačev)

Učitelj, nastavnik, profesor: Ti i ja udišemo zrak, životinje, ptice i biljke dišu, a ovaj zrak mora biti čist. Ali ne događa se uvijek tako. Ispušni plinovi i prašina zagađuju zrak. Ozelenjavanje okoliša jedan je od glavnih zadataka zaštite zraka.

Vrijeme će brzo proletjeti. Postat ćete odrasli. Jeste li si ikada postavili pitanje u kakvom ćemo svijetu živjeti?

Zemlja je samo mala čestica Svemira. Ali samo na njemu postoji život.

To znači da moramo nastojati osigurati da priroda našeg zajedničkog doma ne bude samo očuvana, već da svakim danom postaje sve bogatija i ljepša. Gdje god da živimo: u šumi, u planini, u stepi, u gradu, na selu, mi smo djeca prirode. Samo razumijevanjem toga svi ćemo postati odgovorni za Zemlju i svatko može sačuvati i uvećati njenu ljepotu.

naš planet
Postoji jedan vrtni planet
U ovom hladnom prostoru.
Samo su ovdje šume bučne,
Dozivanje ptica selica,
Samo na njoj samoj cvjetaju,
Đurđice u zelenoj travi,
A vretenca ima samo ovdje
Iznenađeno gledaju u rijeku.
Čuvajte svoj planet -
Uostalom, nema drugog takvog!

Svira pjesma “Na putu dobra” (Tatjana i Sergej Nikitin).