Materijal (srednja grupa) na temu: Zabava "Putovanje u jesensku šumu."

Scenarij jesenskog slobodnog vremena za djecu srednje grupe vrtića „Putovanje u jesensku šumu”

Smirnova Anna Olegovna, učiteljica MBOU Verkh - Tulinskaja srednja škola br. 14 OSP " Osnovna škola- Dječji vrtić", Novosibirska regija Okružno selo Novosibirsk Vrh - Tula.

Opis materijala: Scenarij će biti koristan odgajateljima i glazbenim voditeljima pri organiziranju jesenskih aktivnosti u slobodno vrijeme s djecom. Ovaj događaj se može održati u glazbenoj dvorani ili u grupi.

Zadaci: Pobudite želju za sudjelovanjem u plesu, igrama i održavanju razgovora. Naučite jednostavne plesne pokrete. Formirati kod djece ideju o godišnjem dobu - jeseni, o znakovima jeseni.

Cilj: Stvorite radosno blagdansko raspoloženje kod djece i donesite zadovoljstvo.

Sadržaji: Niz demonstracijskih slika "Jesen". Žuti šal - narančasta boja. Kostim za Zeku. Kostim za Fox. Kartonski listovi su narančasti, crveni, žuti (prema broju djece). Listna kruna i rt za jesen. Košarica s jabukama (za poslastice).

Metode: Iskoristivši trenutak iznenađenja. Korištenje razgovora s djecom, pjesme, glazbe, plesa i igre.

Dekoracija sobe: Papirići različitih boja, baloni, izložba dječjih crteža i rukotvorina na temu "Jesen".

Sudionici događaja: učitelji, glazbeni voditelj, djeca.

Tijek proslave:

Uz glazbu djeca i učiteljica ulaze u dvoranu i sjedaju na stolice.
(učitelj pokazuje djeci slike o jeseni i postavlja pitanja)

Odgojiteljica.
1. Koje godišnje doba vidite na ovim slikama?
2. Kako ste pogodili da je jesen?
3. Što se događa u prirodi s dolaskom jeseni?

(ovdje učiteljica vidi svileni šal koji leži na podu)

Odgojiteljica. Djeco, pogledajte, što je ovo? Netko je izgubio rupčić, što sada s njim? (navesti djecu na ideju da pronađu vlasnika i vrate ga). Razmislimo čiji bi ovo rupčić mogao biti? (odgovori djece).

(učiteljica ističe da je jesen izgubila ovaj rupčić)

Odgojiteljica. Pošto smo joj odlučili vratiti rupčić, trebamo je nazvati!

Svi složno. Jesen, jesen, pozivamo vas da nas posjetite!

(slušamo, nitko ne dolazi)

Odgojiteljica. Zapamtite, rekla sam vam da jesen voli slušati dobre pjesme! Pa zapjevajmo našu pjesmu za lijepu jesen, ona će nas čuti i doći.

Pjesma “Jesen u šumi” (“Jesen, jesen, jesen – opet nam je došla”)

(slušamo, nitko)

Odgojiteljica. Autumn je vjerojatno bila zaposlena i nije nas čula. Djeco, što mislite gdje se nalazi jesen? (odgovori djece). Ili možda sada šeta šumom? Pomaže li životinjama da se pripreme za zimu? Idemo u šumu i pokušajmo pronaći jesen! A da kratimo putovanje, uzet ćemo autobus!

(svira glazba “Bus” (E. Zheleznova))

Odgojiteljica. Došli smo s tobom u šumu. Pogledaj malo bolje, vidiš li igdje jesen? Oh, vidi tko je to?

(zeko trči i trči do djece)

Odgojiteljica. Pozdrav, zeko! Možete li nam reći gdje možemo pronaći jesen?

Zeka. Bok, zašto ti treba?

Odgojiteljica. Djeco, recite zečiću zašto tražimo jesen.

(djeca objašnjavaju zečiću)

Zeka. U redu, dat ću vam savjet ako odgovorite na moja pitanja! Prvo pitanje: Kako se zove pojava kada lišće opada s drveća? (opadanje lišća). Dobro napravljeno! Drugo pitanje: koje je boje lišće u jesen? (crvena, narančasta, žuta). I treće pitanje: koje drvo ostavlja svoje crvene bobice na drveću i za koga? (rowanberry, za ptice).

Odgojiteljica. Pa zeko, odgovorili smo na sva tvoja pitanja, hoćeš li nam sada reći gdje možemo pronaći jesen?

Zeka. Igrajte se sa mnom pada lišće, onda ću vam sigurno reći!

Igra na otvorenom "Šareno lišće"

(djeca odlaze do stolica)

Zeka. U redu, sad ti mogu reći gdje možeš pronaći jesen! Oh, oh, oh, tko to tamo trči? To je lisica...oprostite, ali moram bježati, inače će me lisica uhvatiti...

(zeko bježi, lisica trči)


Lisica. Halo, jeste li vidjeli zeku ovdje?

Odgojiteljica. Pozdrav lisice! Prvo nam odgovorite na pitanje, a onda ćemo vam pomoći.

Lisica. Dobro, slažem se! Reci što želiš?

Odgojiteljica. Vidiš, Foxy, dečki i ja smo našli rupčić, mislimo da ga je jesen izgubila! Želimo je pronaći i vratiti.

Lisica. Odakle ti ideja da je ovo njezin rupčić? Ovo je moj!

Odgojiteljica. Djeco, objasnite zašto smo odlučili da je jesen izgubila ovaj šal? (po boji)

Lisica. Dakle, i ja sam narančasta, pa je ovo moj rupčić!

Odgojiteljica. Da, svijetla si, lijepa, poput jeseni, ali imaš samo jednu jesensku boju. I evo, pogledajte, žuto, crveno, narančasto, ali nemate te boje.

Lisica. Dobro, pomoći ću, znam da jesen često pada! Pa ajmo sad plesati, čut će ona da ovdje pada kiša, pa će doći k nama!

Ples "Kiša" (glazba "Opet je loše vrijeme iza prozora")

Lisica. Pa bježite, djeco, na svoja mjesta! Poslušajmo stiže li nam jesen ili ne!

(tišina, nikoga)

Lisica. Vjerojatno nisam čuo, ali zaplešimo još malo!

Lisica. Bježite na svoja mjesta!!!

(zvuči glazba, ulazi jesen)

Jesen. Tko tu kišu prolijeva bez mene?

Lisica. To je sve! Nisam ja! (pokazuje na djecu).

Jesen. Zeko mi je rekao da me tražiš? Zašto si me trebao?

Odgojiteljica. Dečki i ja pronašli smo rupčić i zaključili da ste ga izgubili.

Jesen. Oh hvala! Tražim ga u šumi.

Odgojiteljica. Jesen, otkad smo te upoznali, dopusti nam da te zaplešemo!

Jesen. Bit će mi drago primiti vaš dar!
Ples djevojaka "Jesen, draga, šum" tekst S. Eremeeva, glazba M. Eremeeva


Jesen. Hvala vam na tako sjajnom daru! I ja tebi želim dati dar! (vadi korpu jabuka) Evo, primi moju jesensku žetvu! Nabavite svoje vitamine! Čuvajte se i toplo se obucite! Zbogom, vrijeme je da požurim, imam još puno posla prije zime, moram sve stići! A ti, lisice, slijedi me i pomoći ćeš mi!
(Djeca ispraćaju jesen i lisicu i vraćaju se uz glazbu „Autobus“)

Jesenski odmor za djecu

2 mlađa-srednja grupa

"Putovanje u jesenju šumu"

Glazbeni direktor

Molyavkina

Larisa

Vladimirovna

MDOU broj 30 25.10.2017.

Jesenski odmor za djecu do 2 godine -

srednja skupina

"Putovanje u jesensku šumu."

Djeca 2. mlađe srednje skupine ulaze u dvoranu s jesenskim lišćem u rukama i stoje u polukrugu. Glazba zvuči "Jesen, jesen, jedan, dva, tri."

Ved.:Koji prekrasna jesen,

Kakav šareni tepih!

I momci su danas u posjeti,

Došli su vam jesenski praznici.

A mi svi ulazimo u lokomotivu,

Pa da nas što prije izvede u šetnju!

Avanture nas čekaju

Recimo zajedno

Svi:"Sretan put!"

Zvuči glazba "Lokomotiva - Buba". Ved.:Pogledajte momci

Kako ukrašeno Dječji vrtić!

Žuti list, crveni list

Sve lete i lete.

Tko je sve ovdje uredio?

Obojio zemlju u zlato?

Svi:Stigla nam je ova jesen,

Donijela nam je ljepotu.

Pjesma "Jesenski darovi". Djeca čitaju pjesme: 1 dijete: Opet jesen, opet ptice
Žure nam odletjeti.
I opet jesenski odmor,
Dolazi u naš vrtić.

2. dijete:Došli smo u prekrasnu dvoranu

Upoznajte jesen

Jesen je pod našim nogama

Tiho je odbacila lišće.

3 djece:Jesen šeta vrtovima,

Hoda okolo i čudi se.

Kao u bajci, tu i tamo,

Sve boje se mijenjaju!

4 djece:Ujutro idemo u dvorište,

Lišće pada poput kiše.

Šušte ti pod nogama,

I lete, lete, lete...

5 djece:Kiša lije niz mokre staze.

Male noge trče kroz lokve.

Otvorit ćemo kišobran, ne bojimo se kiše

Veselo se smijemo i plešemo po lokvama!

6 djece:Sve lišće u jesenji dan

Tako lijepo!

Zapjevajmo pjesmu

O zlatnom lišću.

Pjesma "Jer je jesen."

Jesen:Bok moji prijatelji,

Zlatna jesen - to sam ja.

Došao sam na tvoju zabavu

Pjevam i zabavljam se

Želim, momci, s vama

Stječem snažne prijatelje.

Ali prije svega, želim vas pitati -

Gdje je nestalo lišće s drveća?

djeca:Padali su, padali su, padali su.

Jesen:Šumske trave, ne vidim te

djeca:Ispod, ispod, ispod.

Jesen:Gdje si riječna riba?

djeca:Na dnu, na dnu, na dnu.

Jesen:Žabe i krastače, gdje su nestale?

djeca:Ukopali su se u blato, ukopali su se u blato.

Jesen:Šumske ptice, dugo niste pjevale.

djeca:Leti na jug, leti na jug.

Jesen:Vukovi i zečevi o tebi, ne znamo.

djeca:Prolijevamo, prolijevamo, prolijevamo.

Jesen:Pa što se dogodilo u šumi, pitamo?

djeca:Jesen, jesen, jesen.

Ved.: Autumn, a dečki te jako dobro poznaju i vole. Oni ne samo da pjevaju pjesme i pjesme o vama, već i uživaju u rješavanju zagonetki. Slušajte ovdje:

(kada pogađate zagonetku, voditelj predlaže da pronađete ovo povrće i pokažete ga publici)

1. U vrtu je dugačak i zelen,

A u tegli je žut i slan (krastavac)

  1. Rastem u zemlji u vrtnoj gredici,

Crveno, dugo, slatko. (mrkva)

  1. Raste u vrtu
    zelene grane,
    I na njima
    Crvena djeca. (rajčice).
  2. Za slavu sam rođena, glava mi je bijela, kovrčava

Tko voli juhu od kupusa, u njima me traži. (kupus) 5. Vuku je baba i unuka,
Mačak, djed i miš s Bubom. (repa)

  1. Grm je rastao i gust u vrtnoj gredici.
    Malo kopaj: ispod grma... (krumpir) 7. Nad zemljom je trava,
    Bordo glava ispod zemlje. (repa)
  2. Ne uzrujava nikoga
    I rasplače sve. (luk).
    (Jesen počinje plakati)

Ved.: Ljudi, nešto se dogodilo našem gostu. Vjerojatno ju je luk rasplakao. Jesen: Ne, ljudi, ovo nisu suze, to su kapljice. Naišao je oblak i počela je padati kiša. Ljudi, pokažite mi kako kiša lije iz oblaka.

Ved.:O tome ćemo pokazati i pjevati.

Pjesma "Kiša"

Ved.: Ako Pada kiša, vrijeme plače. Što će vas sakriti od kiše? (kišobran) Ali dečki se ne boje kiše. To je istina? Onda se igrajmo.

Igra "Sunce i kiša."(Voditelj vodi okrugli ples s djecom; Jesen drži kišobran ispod kojeg se djeca skrivaju.) (Nakon igre, gljive muharice se presvlače.)

Ved.: Je li netko pokisnuo od kiše? Fino! Naša jesen mora imati čarobni kišobran ako nas može sve sakriti odjednom. Sada ćemo vam reći što se događa u jesen. (Odgovori djece: hladno je, pada kiša, toplo se oblačimo, oni beru, gljive rastu itd.)

(izađu 2 muharice)
1 muhara:Ja sam pametna muhara.
Ukrašavanje tamne šume!
Primjetna sam, lijepa sam,
Najbolji, najslađi.
2 muhara: Ja sam važniji od svih gljiva,
Vjerujte mi, prijatelji!
Odvedi me kući
Gljiva je lijepa i velika!!!
Ved.: Hvalisavci - Muharice, -
Vaši nam govori nisu novi.
Čak i djeca znaju
Ne možete jesti muhare!
Iako je gljiva lijepa za pogledati,
Svi znaju da je otrovna!!!
Bolje nas nasmij
I brzo zapleši.
3 muhare: Hej, zločesti momci,
Šumske muhare!
Brzo ustani

Da, plesajte zabavnije!

Pokazat ćemo sve zajedno,

Kako se zabaviti!


Ples muharice

Jesen:Svi ste divni momci

Neću gledati nikoga.

I za ovo djeco moja,

počastit ću te nečim!

Samo mi ti možeš pomoći

Razvrstaj listove po boji

Uzmite si vremena, uzmite vremena

I stavite u košaru.

Igra "Razvrstaj lišće"(U sobi su 3 košare, u svakoj je pričvršćen list određene boje; djeca moraju rasporediti listove po bojama u košare).

Jesen:Molim sve da zatvore oči

Počnimo s čudima!

Neka se lišće okreće

Žuta i crvena

Jabuke su mirisne, sočne, prekrasne! (Jesen donosi košaru jabuka).

Jesen:Pa, vrijeme je za rastanak.

Imam puno posla.

Želim svima dobro zdravlje.

Zbogom prijatelji!

Ved.:Naš odmor je došao kraju.

Sve što su znali i mogli,

Plesalo se i pjevalo.

Došao je čas oproštaja

Recimo zajedno: "Zbogom!"

I opet ulazimo u lokomotivu,

Pa da nas vodi u vrtić!

(Uz glazbu "Lokomotiva - Buba" svi napuštaju dvoranu).

Praznici su gotovi.

Egoročkina Larisa Aleksandrovna.

učitelj mini-centra

Kulomzinskaya NS / regija Sjeverni Kazahstan / okrug M Zhumabaeva

Zabava "Putovanje u jesensku šumu"

(scenarij za srednju grupu d/s)

Bok dečki. Prepoznao si me? (odgovori djece) Tako je, ja sam jesen, došao sam vam u posjet, donio slike o jesenskoj sezoni.

Dođite i uvjerite se kako su lijepe. Uzmite jednu po jednu, pažljivo pogledajte sliku i navedite jedan znak jeseni koji ste odmah vidjeli.

Odgovori djece:

Na nebu su oblaci, kiša pada, vjetar puše.

Lišće na drveću je žuto i crveno.

Lišće je palo na zemlju...

Tako je, ispravno ste nazvali sve znakove jeseni. I pozivam vas da se divite jesenskim bojama na putovanju kroz jesensku šumu. Slažeš li se? (odgovori djece), a da put ne bude dosadan, reci mi pjesmu o ovom dobu godine.

1 dijete:

Jesen je pogledala u vrt

Ptice su odletjele.

Ujutro šuška kroz prozor

Žute snježne oluje.

2. dijete:

Prvi led je pod nogama

Mrvi se, lomi se.

Uzdahnut će vrabac u vrtu,

Ali mu je neugodno pjevati.

3. dijete:

Vjetar je oprao list u prljavoj lokvi,

Samo što nije postao čišći - postao je gori.

4. dijete:

Ali najuvredljivije je ono od pranja

List je postao poput rešeta: posvuda su rupe.

5. dijete:

Kiša natapa zemlju, trotoare i grmlje,

A posvuda cvjetaju šareni kišobrani.

6. dijete:

Njihovi zatvoreni pupoljci uvijek su otvoreni

Ako se voda s neba slijeva na travnjake u jesen.

Bravo, dobra poezija. Oh, gledaj, pada kiša. U jesen često pada kiša, ponekad i snijeg. Ali mi ćemo otvoriti naše kišobrane i nećemo se bojati kiše.

Pjevajmo pjesmu o kiši.

Izvedba pjesme “Rain” Yu. Verizhnikova

Tako smo došli do jesenje šume. Kiša je već prestala. Pogledajte kako je drveće ovdje lijepo! Zašto je lišće pod našim nogama, ljudi?

Vjetar ih je nosio s drveća.

Pravo. Vrtimo se okolo kao lišće na vjetru

(djeca uzimaju lijepe listove i izvode pokrete prema tekstu)

Lišće pada, lišće pada, lišće leti na vjetru.

Kao da su se zavrtjele u plesu i potonule u zemlju.

Odmorili smo se i opet odletjeli na ples.

Dečki, sastavimo prekrasan buket jesenjeg lišća.

(djeca skupljaju buket od lišća)
- Kakav lijep i elegantan buket smo dobili. Dobro napravljeno!

Shhhhhh. Ovdje morate hodati tiho. Ovo je jazbina, a znate li tko u njoj spava? (odgovori djece) Tako je, medo. Uostalom, zima dolazi i medvjed je otišao u krevet. Koliko će dugo spavati? (odgovori djece) Tako je, cijelu zimu. Stoga ga nećemo uznemiravati i idemo dalje.

Kao snijeg na brdu, snijeg

A ispod brda snijeg, snijeg,

A na drvetu je snijeg, snijeg,

A pod drvetom medvjed spava: šuti, šuti, ne buči!

Slušajte zvukove: šuma je tiha, čuje se mali pjev ptica.

Kamo su nestale ptice? Da, letjeli su u toplije podneblje. No, u proljeće će nam se opet vratiti ptice i oduševit će nas svojim prekrasnim pjevom.

Pogledaj tko skače po granama? Da, to je vjeverica! Zašto vjeverica skuplja češere i orahe? (odgovori djece) Tako je, dečki. Pred nama je duga zima i vjeverici su potrebne zalihe kako bi imala što jesti. Pomozimo joj da dobije još kvrga?

(Djeca skupljaju čunjeve u košaru)

Sada vjeverica ima puno zaliha. Ostavimo joj naš dar na panju, a vrijeme je da se vratimo u d/s. Vratit ćemo se kratkom cestom kroz polje. I povrće raste na ovom polju. Nisu ih imali vremena skupiti. Možemo li vam pomoći u žetvi?

(djeca skupljaju povrće)

Koliko ste povrća sakupili? Dobro napravljeno! Kako se zove ovo povrće? Što možete kuhati od njih? (odgovori djece) Točno.

Predlažem da igrate igru ​​"Pogodi okus": (sa zatvorenim očima)

Odnesimo povrće našim kuharima u blagovaonicu, oni će nam ga koristiti. ukusne salate i juhe. Pa, našem putovanju je došao kraj. Je li vam se svidio izlet? (odgovori djece) Vraćam se u jesenju šumu. Imam još puno toga za napraviti: moram pratiti sve životinje, kako su se pripremile za zimu. Doviđenja!

Djeca ulaze u dvoranu i stoje u polukrugu

Voditelj:
Žuti list na dlanu
Nekada je bilo zeleno
Uletio nam je u prozor,
Zašto je požutio?
Čije prijatelje nećemo pitati?
Reći će - stiglo je...

djeca: Jesen!

Voditelj: Jesen je jako lijepo vrijeme. Drveće se oblači u svijetlo svečano ruho i stoji tako šareno i svečano. Predlažem da odemo u šetnju jesenjom šumom, želite li?

Nadam se da ćemo vidjeti puno zanimljivih stvari na šumskim čistinama. Na čemu da jašemo, jer šuma je daleko? Idemo vlakom! ( djeca stoje jedno za drugim i obilaze dvoranu gazećim korakom, kada dođu do svojih mjesta, sjednu)

Voditelj: Putovali smo vlakom, stigli do šume. Stop! Stigli smo!

(zastor se otvara)

Voditelj: Evo nas u jesenjoj šumi. Pogledaj kako je lijepa!

1. Opet nam je stigla jesen stazama.
Počela se oblačiti u zlatne haljine
I vitka breza, i grmlje,
I ispod svakog grma-gljive.

2. Šuštale lišćem Tanke jasike
Jesen je zlatna, gledaju u lokve ...
Sunce više ne grije, pada kiša na granama
Čvorci odlete... Vise kao perle.

Voditelj: Ovo je prekrasno lišće koje je vjetar rasuo po stazama.

Daje ga djeci i kaže:

Jesenje lišće leti i vrti se,
Raznobojna kiša pada na zemlju...
Lišće pada, lišće pada, lišće leti u vjetar...
A djeca su šetala šumom i skupljala lišće.
Sve je lišće tako lijepo na jesenski dan!
Sada ćemo prikazati ples s našim lišćem.

"Ples s lišćem" (na kraju glazbe stavljaju lišće na pod i odlaze na svoja mjesta)

Voditelj: Jesen je jako lijepo obojila lišće različite boje. Igrajmo se s lišćem.

Igra-atrakcija: "Sakupi lišće" (3 djece skupljaju lišće iste boje u košaru)

Voditelj: O ljudi, počela je kiša! Pjevajmo mu pjesmu da nas ne smoči.

Pjesma: “Kiša” (KOD STOLICA)

Voditelj: Kiša je prestala. Pojavilo se sunce i postalo je toplije. Sjednimo na stolice, opustimo se i poslušajmo jesenske pjesme.

1. Koje je doba godine?

Vrijeme je tmurno

lišće pada,

Ptice odlijeću.

Oblak prekrio sunce,

Jesen je!

2. Odjednom je postalo dvostruko svjetlije,
Dvorište je kao obasjano sunčevim zrakama.
Ova haljina je zlatna
Na ramenima breze...
Ujutro idemo u dvorište -
Lišće pada poput kiše
Šuškati pod nogama
I leti, leti, leti...

3. Gossamer mreže lete
S paucima u sredini.
I visoko od zemlje
Proletjeli su ždralovi.
Svi lete! Mora biti
Naše ljeto leti.

4. Žuto obojiti nekoga
Slikao šume
Iz nekog razloga postali su
Ispod neba
Gorio jače
Rowan rese.
Sve je cvijeće uvelo
Samo svježi pelin.
Pitao sam tatu:
- Što se dogodilo odjednom?
A tata je odgovorio:
Jesen je, prijatelju.

5. Jesen. Ujutro je mraz.
Žuto lišće pada u gajevima.
Lišće u blizini breze
Leže kao zlatni tepih.
U lokvama je led prozirno plav.
Na lišću je bijeli mraz.

6. Jesen. Cijeli naš jadni vrt se raspada,
Na vjetru leti požutjelo lišće;
Samo se šepure u daljini, tamo, na dnu dolina
Grmovi jarko crvenih stabala oskoruše...

Voditelj: Dečki, pogledajte koliko gljiva ima na našoj šumskoj čistini, pogledajmo scenu "Kako su životinje skupljale gljive"

Skica "Kako su životinje skupljale gljive"

Voditelj: Odrastigljive u maloj šumi. I oni sami su tako različiti. Protrčao je miš i ugledao gljivu.

Miš (dijete ) Ovo su prekrasne gljive! Skupit ću ih za svoju kćer.

Voditelj: Što radiš, mišu! Što radiš, mišu!
Samo pitajte djecu.
Svi dečki kažu

djeca: Miševi ne jedu gljive!

Voditelj: Protrčala je mala lisica
I vidio sam gljive.

Lisica: Eto koliko gljiva ovdje ima,
Skupit ću to za svoje sinove.

Prezenter : Oh, mala lisice, nemoj!
Ne hranite lisice!
Svi dečki kažu...

djeca: Mladunci lisice ne jedu gljive!

Voditelj: Prošao je vuk
Gljive sam skoro zdrobio.

Vuk: Oh, ovdje ima toliko gljiva!
Htjela bih ih sve pojesti!

Voditelj: Sivi vuk, ne budi smiješan
I pitaj dečke.
Svi dečki kažu

djeca: Vukovi ne jedu gljive!

Voditelj: Protrčao je jež
I vidio sam gljive
Pitajmo naše momke
Jedu li ježevi gljive?

djeca: Da, jedu!

Jež: (skuplja u košaru) Odnijet ću svoje gljive ježevima u grmlje.

Voditelj: Ajmo momci da lutamo šumom i beremo gljive...

Skupljaju gljive u košaru, daju je ježu i pozdravljaju se s njim.

Voditelj: Lijepa bajka uspjeli smo. Sada igrajmo igru ​​"Amanita" (Jedno dijete nosi kapu od muhare)

Igra "Amanita"

(Sjedaju. Ulazi Lesovičok)

Lesovichok : Oh, kakva buka! Što se dogodilo? Zašto je ovdje toliko djece?

Prezenter : Došli smo u jesensku šumu da se divimo prirodi i proslavimo praznik zlatne jeseni.

Lesovichok: A ja sam Lesovichok, održavam red u šumi i ne volim kada se životinje i ptice vrijeđaju. Ima li takve djece među vama? Dugo živim ovdje, ali još uvijek se ne mogu zasititi ovih ljepota. A jesen mi je najdraža omiljeno vrijeme godine.

Voditelj: Što kažeš, Lesovichok, naši dečki brinu o prirodi, ne prave buku u šumi, ne lome drveće i stvarno vole jesen. Poslušajte koju su pjesmu naučili za praznik.

Pjesma "Jesen, jesen je stigla"

Lesovichok: Znači da stvarno voliš šumu i jesen, budući da si naučio takvu pjesmu! Želite li da vam predstavim kraljicu jesen? Gdje je moj čarobni štapić? Jesen, jesen! Molimo vas da posjetite!

Ulazi jesen Jesen: Ja sam Zlatna jesen, došao sam k vama na praznik i donio sam momcima različito lišće!Čuo sam, momci, koje pjesme pjevate o meni, pričate pjesme. Jako mi se svidjelo. (Zvuk kiše) Opet je kiša dotrčala za mene!!

Jesen: Po stazama, po stazama
Kiša pada s neba.
Da, kiša nas ne plaši:
Kišobran te spašava od kiše!

Ples s kišobranima

Jesen: A sada za nas, djeco,

Vrijeme je za igru!

Igra

Lesovichok: Autumn, znam da se vi zabavljate, ali čujem da nekome treba pomoć u šumi, idemo brzo.Jesen: Dečki, hvala vam na sjajnom odmoru! Ali vrijeme je da se rastanemo. Prihvati darove od mene! (Daje košaru s voćem)Lesovichok: Doviđenja momci!

Voditelj: Dečki, vrijeme je da se vratimo iz čarobne šume u vrtić. Sjednite na vlak i krenite! (ostavite za grupu)

Zadaci: nastaviti širiti dječje znanje o svijetu oko njih, razvijati fantaziju i maštu; njegovati ljubav prema prirodi i poštovanje prema njoj; razvijati fizičke kvalitete (snaga, spretnost, hrabrost, fleksibilnost); pružiti djeci osjećaj radosti.

Oprema: tri gimnastičke klupe; audio zapis “Pjev ptica”.

Slobodne aktivnosti

Djeca uz glazbu ulaze u dvoranu i poredaju se u krug u sredini dvorane.

Instruktor. Ljudi, koje je sada godišnje doba? Tako je, jesen. Reci mi znakove jeseni. (Djeca odgovaraju.) Sve je točno. Danas ćemo ići u šetnju jesenskom šumom.

1. Hodajući jedan za drugim.

2. Hodanje na prstima (kako ne biste zgazili mrave).

3. Hodanje na petama.

4. Hodajte s visoko podignutim koljenima (ne gazite u lokve).

5. Trčanje jedno za drugim, mijenjanje smjera.

Instruktor.

1. “Kako je tiho u šumi! Upravo je padala kiša i kapljice kapaju s mokrih grana.”

I. p. - ležeći na leđima.

1-2 - podignite ruke gore;

3-6 - postupno spuštajte ruke, govoreći "kapanje-kapanje-kapanje";

7-8 - i. p. (6 puta).

2. “Suhe slomljene grančice koje su pale na zemlju krckaju pod nogama.”

I. p. - ležeći na leđima.

1-2 - savijte ruke i noge u laktovima i koljenima;

3-4 - i. p. (6 puta).

3. "Žirevi koji padaju s hrastovih grana lagano se njišu na vjetru."

I. p. - ležeći na leđima.

1-2 - kotrljanje na desnu stranu;

3-4 - kotrljanje na lijevu stranu (6 puta).

4 . "Koliko različita stabla raste u šumi!

Vitke breze..."

I. p. - ležeći na leđima.

1-4 - podizanje ravnih nogu pritisnutih jedna na drugu;

5-8 - i. p. (2 puta).

"Moćni hrastovi..."

I. p. - ležeći na leđima.

1-4 - širenje nogu podignutih u stranu;

5-8 - i. p. (2 puta).

"Visoki borovi"

I. p. - ležeći na leđima.

1-4 - podizanje ravnih nogu prema gore, podupirući zdjelicu rukama;

5-8 - i. p. (2 puta).

5. “Ali vidio nas je bodljikavi jež i odlučio nas preplašiti! On se sklupča u loptu i puhne.”

I. p. - sjedi na podu, ruke sa strane.

1-4 - savijte koljena, uhvatite ih rukama, savijte leđa i recite "f-f-f";

5-8 - i. p. (4 puta).

6. “Gledajte, medvjed izlazi na šumsku čistinu i pažljivo ispituje nešto na zemlji. Vjerojatno traži bobice."

Hodanje na sve četiri u visokom položaju (20 s).

7. “Naslonio se prednjim šapama na srušeno stablo, korača po njemu i gleda ispod stabla.”

Hodanje bočno oko gimnastičke klupe. Ruke počivaju na klupi, stopala čvrsto pritisnuta na pod (2 puta).

8. “Medvjed nije primijetio kada je zalutao u močvaru, smočio šape i počeo ih otresati.”

Ne podižući ruke s klupe, podižite noge jednu po jednu, "otresajući vodu s njih" (2 puta).

9. “Žabe su ispuzale iz močvare i počele se smijati medvjedu.”

Stavite noge što je moguće šire, okrenite prste u stranu. Sjednite, raširite bokove i ruke u stranu, izgovorite "kva-kva-kva" (2 puta).

10. “A ovdje je jedna znatiželjna ptica sjenica doletjela pogledati medvjeda.”

Stanite na potpornu nogu, podignite drugu nogu unatrag i gore, nagnite trup prema naprijed, dok podižete glavu, raširite ruke u stranu, promijenite položaj nogu (2 puta).

11. “Tako je zeko iskočio na čistinu. I on je zainteresiran da to vidi."

Poskoci na dvije noge u mjestu, ruke savijene ispred prsa (6 puta).

Instruktor. A sada prošetajmo malo kroz jesenje lišće koje šušti.

Hodajući jedan za drugim uz zvuk "š-š-š".

Instruktor. Pošto smo došli u šumu, igrajmo igru ​​"Kod medvjeda u šumi." (2 puta.)

Sada slušajmo ptičice kako pjevaju i pričajmo jedni drugima o tome kakve su divne momke danas sreli u šumi.

Djeca leže na podu i slušaju audio zapis „Pjev ptica“.

Instruktor. Tako je naš izlet u jesensku šumu završio. Vrijeme je za povratak u vrtić. Mahnimo šumi u pozdrav: "Zbogom, šumo!"

Djeca izlaze iz dvorane uz glazbu.