Slobodno vrijeme za ekološku edukaciju „Putovanje u šumu. Zabavni scenarij za starije logopedske i pripremne grupe "Ekološka potraga - Putovanje u vilinsku šumu"

Ciljevi zabave: aktivirati riječi u govoru djece koje znače porodičnim odnosima; negovati prijateljske odnose; konsolidirati sposobnost pravilne upotrebe predloško-padežnih konstrukcija; vježbati sposobnost koherentnog i dosljednog razgovora o profesiji članova porodice prema referentnoj shemi.

Pripremni radovi: razgovori sa djecom o porodici, čitanje i razgovor poslovica o porodici, upoznavanje sa shemom opisne priče.

Materijal i oprema: audio snimci: pjev ptica, zvuci životinja, šuma, priroda, pjesma „Draga mama, mama moja“ (stihovi L. Afljatunova, muzika V. Kaniščov).

Ježeve kape prema broju djece, pelerina i obruč za šumsku vilu; Artikulirajuća igračka žaba; disk; izgled porodičnog stabla; cvijet sa sedam cvjetova; dva štafelaja.

Model stabla jabuke sa jabukama s prikazom rođaka - majke, oca, bake, djeda, tetke, ujaka; kartice sa slikama predmeta potrebnih ljudima različitih profesija, dva pomoćna dijagrama; foto album; kamera; meki konstruktor.

Napredak zabave u vrtiću

Postoje audio snimci pjeva ptica, zvukova životinja, šuma i prirode.

Nastavnik-defektolog (U.-d.). Ljudi, pogledajte kako je lepo.

Budimo tihi

Hajde da pogledamo u čudesnu šumu.

Reći ću ti tajnu -

Mnogo je čuda u tome.

Želite li znati kakva se čuda dešavaju u čudesnoj šumi? (Da.)

Priča o porodici ježeva(pripovijeda nastavnik logopeda)

U jednoj šumi živjela je velika i prijateljska porodica ježeva - majka, otac, baka, djed i šest ježeva. Ježevi su veoma voleli svoju majku i zaista su želeli da joj urade nešto lepo. Jednog dana deca su odlučila da odu u daleku dubinu šume u potrazi za poklonima za svoju majku...

Djeca i učiteljica.

Jedan dva tri!

Bajka, posetite.

Učitelj-defektolog se pretvara u šumsku vilu, a djeca u ježeve.

Šumska vila. Oh, bilo je momaka, ali su postali... (ježevi). Da li ste spremni da krenete na putovanje u čudesnu šumu da kupite poklone svojoj voljenoj majci? (Da.)

Žaba grakće.

Šumska vila.

Odmah pored močvare

Među zelenim humcima.

Živi vesela mala žaba -

Mamin sin.

M. Malets

Učitelj-defektolog stavlja na ruku artikulirajuću igračku žabu. Djeca s njom izvode odgovarajuće vježbe artikulacije.

"osmijeh"

Bio je veoma, veoma fin

I bio je prijatelj sa svima.

Nasmiješio se prijateljima

I on nam se smiješi.

Nasmiješimo se i njemu.

Šumska vila.

Mala žaba sa ranim godinama

Nabavi sebi ručak

Morao sam to sam.

Nije mu bilo lako.

On je sam nabavio hranu

Rano ujutru je ustao -

Ispružio je jezik:

da dobijem komarce,

Mora postati pokretljiv.

"palačinka"

Napunite ga ponovo

Uradićemo to po redu.

“pet-pet-pet-

pet-pet-pet -

Moj jezik je lopatica."

"igla"

Umoran sam od opuštanja!

Dotjerajmo se do krajnjih granica!

Jezik je sada "igla"

Iako je ljuta, nije gorka!

"ljuljačka"

Mala žaba se malo prevarila,

Vikao je što je glasnije mogao:

“Hej, komarci, ljuljajte se!

Na ljuljašci, na ljuljašci!”

"šalica"

Komarac mi je sletio na jezik,

Ali nije uspeo da poleti!

Uspeo sam u šolju!

Ostalo je u "šolji"!

"brbljivica"

Žaba je veoma slatka

On se pohvalio:

“Bl-bl-bl-bl-bl-bl!”

Sam sam uhvatio komarce!

"ukusni džem"

Obliznuo je usne sa zadovoljstvom:

“Moj ručak je ukusniji od džema!”

1st Hedgehog.Žabo, otišli smo od kuće u potrazi za poklonima za našu mamu.

2nd Hedgehog.Šta da joj damo?

Mala žaba. Moja mama jako voli moju pjesmu.

3rd Hedgehog. Dobro, hajde da nas naučimo kako da pevamo, a tvoju pesmu daćemo našoj mami.

Igra za zagrevanje koordinacije i pokreta (na melodiju pesme „Draga mama, mama moja” (stihovi L. Afljatunove, muzika V. Kaniščeva).

Šumska vila. Hvala ti, Žabo, na poklonu. Pa, mi, Ezhata, idemo dalje.

Žabica daje Ježevima disk sa pjesmom. U blizini porodičnog stabla stanite Medvjed (izvodi ga roditelj) sa Mišutkom i proučavajte porodično stablo.

Ursa(obraća se Mišutki).

Imate divno drvo.

Cijela naša porodica.

Sva naša rodbina.

Na ovom drvetu

Do starosti

Tvoj pradjed se ugnijezdio

A takođe i tvoj deda.

Evo mama i tata na višim granama,

A vi se nalazite iznad njih, vidite?

G. Dyadina (prerađeno)

Ježevi, zdravo! Kako si završio ovdje? Možda možete pomoći Mišutki? Ne može se sjetiti svih svojih rođaka. Reći ću ti zagonetke, a ti i Mišutka pokušajte da ih pogodite.

Ko će ti isplesti sve čarape?

Hoće li te maziti nežno?

I hoće li vas to utješiti u nevolji?

I hoće li vam ispričati bajku?

Hoće li igrati dobro?

Da je tvoja… (baka).

On je star, ali to je u redu.

Nema ljubaznijeg od njega.

On je tata tvog oca

A za tebe on... (djed).

Ko prži i kuha na pari u kuhinji?

Sve vas hrani svaki dan?

Očistite, operite, kuvajte

Nije ni najmanje lijena!

Cijela porodica je voli. Ovo… (tvoja mama).

Koga uvijek čekamo s posla?

I juri po kiši?

Svima veoma potrebni i dragi.

Za vikend će kupiti krompir,

On će popraviti kotlić i peglu.

Ti i tvoj brat ste najbolji prijatelj.

Nešto je niži od ormara.

Odavno je svima jasno! Ovo… (tata).

Mishutka. Ispostavilo se da sve nije tako teško. Sada ću vam reći zagonetke:

Mama ima sestru

Nećete naći ljubaznijeg.

Veoma sam ponosan

Na kraju krajeva, ona je moja... (tetka).

Tatin brat nam je došao u posjetu.

Veoma mi je drago što sam ga upoznao!

Ponavlja gledajući me u oči:

„Rukuj se, jer sam tvoja... (ujak)».

Medvjed i Mišutka zahvaljuju Ježevima i daju im album sa fotografijama.

Izlazi lisica (izvodi roditelj).

Trčao sam ovdje

Čuo sam veseo smeh.

I odlučio sam samo iz šale

Pazi jedan minut.

Želim da znam kakvi su to ljudi

Ide u našu bajkovitu šumu.

4th Hedgehog. Lisa, možda nam možeš pomoći? Tražimo poklon za našu majku.

Fox. Naravno, naravno da ću pomoći, nisam samo lukava i lepa, već i pametna. Samo prvo završi moj zadatak: ja ću početi izgovarati poslovicu, a ti ćeš je nastaviti.

Lisica u rukama drži cvijet sa sedam cvjetova, kida jednu po jednu laticu i čita poslovice:

Nema potrebe za blagom, ako... (u porodici vlada sloga).

Cela porodica je na okupu, i... (duša je na mestu).

Toplo je na suncu, kada... (majka dobra).

Porodica je jaka kada... (jedan krov nad njom).

U dobroj porodici ima dobrih... (djeca odrastaju).

Biti gost je dobro, ali je bolje biti kod kuće).

U vašem domu i... (zidovi pomažu).

Djeca objašnjavaju značenje svake poslovice. Vuk (glumi ga roditelj) izlazi sa novinama “Tražim posao”.

Vuk. Dakle... Šta da odaberem? Gdje ići na posao?

Postoji mnogo profesija na svetu,

Ali moram da nađem jednog.

Samo onaj koji je najbliži na svijetu

Bilo bi mi pri srcu.

Šumska vila. Znaš, Vuk, da naši Ježevi imaju veliku i prijateljsku porodicu. I svi u njihovoj porodici rade: baka, djed, majka i otac, tetka i ujak. Neka vam pričaju o njima.

Ježevi, pogledajte, na šumskoj čistini raste čarobno drvo jabuke. Na njemu su magične jabuke. Birajte svaki po jedan. Oh, a jabuke su zaista čarobne! Šta oni prikazuju?

Ježevi članove porodice imenuju jednog po jednog ko su, a na štafelaje pričvršćuju jabuke sa slikama rođaka:

  • Imam karticu "mama". Ja sam mamin sin (ćerka).
  • Imam karticu "tata". Ja sam očev sin (kći).
  • Imam karticu "bake". Ja sam bakin unuk (unuka).
  • Imam "djedovu" karticu. Ja sam dedin unuk (unuka).
  • Imam "tetka" karticu. Ja sam tetkin nećak (nećakinja).
  • Imam karticu "ujak". Ja sam nećak mog ujaka (nećakinja).

Šumska vila. A sada, Jež, pričaj Vuku o profesijama svojih rođaka. Da biste to učinili, predlažem vam da pokupite kartice sa predmetima koji su potrebni za različite profesije i sastavite priču koristeći dijagram.

1. Kako se zove ovo zanimanje?

2. Koji alati ili predmeti su potrebni za ovu profesiju?

3. Recite nam nešto o različitim profesijama.

Opcije za dječje priče:

  • Moja majka je krojačica. Od tkanine šije različitu odjeću: haljine, pantalone, suknje. Za rad joj je potrebna tkanina, konac, makaze i mašina za šivenje.
  • Moj tata je policajac. On čuva red da niko ne krši zakon. Da bi to uradio, potrebne su mu lisice, voki-toki, oružje i policijski auto.
  • Moja baka je kuvarica. Priprema hranu za djecu: kuva supu, prži kotlete, peče lepinje. Za pripremu hrane potrebni su joj kutlača, nož, lonci i tiganj.
  • Moj deda je stolar. Izrađuje okvire, vrata i namještaj od drveta. Za rad mu je potrebna pila, čekić, ekseri i avion.
  • Moja tetka je učiteljica. Ona podučava djecu u školi. Za rad joj je potreban pokazivač, časopis, tabla, sveske i knjige.
  • Moj ujak je doktor. On leči bolesne. Za to mu je potreban fonendoskop, lopatica, termometar i špric.

Šumska vila. Vuke, da li su ti ježevi pomogli da odaberete profesiju?

Vuk. Da, ali ne znam kako da uradim ništa od ovoga. Osmehivanje je moj poziv.

Sada ću slikati

Ja sam u profilu od tebe, i ja sam ispred tebe,

Samo ne treptaj

Zaškiljite i zijevate.

Ne možete kašljati ili svrbiti,

Samo se nasmijte svom snagom.

I imaćeš portret,

Nema boljeg.

Vuk daje Ježevima fotografiju za njihovu majku.

Šumska vila. Ježice, imam i poklon za tvoju mamu. Predlažem da joj sakupiš buket cvijeća od mojih čarobnih latica.

Djeca skupljaju cvijeće iz mekog konstrukcionog seta.

Šumska vila. Pa, Ezhata? Pogledajte koliko smo poklona prikupili za vašu mamu. Mislim da će biti veoma zadovoljna vašim poklonima. Vrijeme je da se vratimo kući mami.

Izlazi jež-majka (izvodi roditelj).

Jež.

Moji slatki ježevi!

Kako sam bila zabrinuta!

pobegao si negde -

Bila sam tako izbezumljena!

Bojao sam se vukova

Nisi bio pojeden u šumi,

Bez obzira koliko si mokar ovdje

I nisi se razbolio!

Yu Vetoshkina

5th Hedgehog. Mama, stvarno smo hteli da ga nađemo najbolji poklon za tebe. Toliko ih imamo.

Nećemo više biti mama

Uznemiriti i uvrijediti

Poslušaćemo našu majku,

Mi ćemo poštovati.

Daleko bez dozvole

Nećemo pobeći.

I to ćemo svima reći mama

Volimo ga jako, mnogo!

Pesma „Draga mama“ (stihovi I. Kosyakov, muzika N. Timofeev).

Jež. Hvala vam dragi moji na ovako divnim poklonima.

književnost:

1. Ruska dječja enciklopedija zagonetki / ur.-kom. A.V. Bogdanov. - Sankt Peterburg: Neva; M.: OLMA-PRESS, 2002.

2. Ushakova, O.D. Poslovice i pjesme o porodici i djeci / O.D. Ushakova. - Sankt Peterburg: Izdavačka kuća "LITERA", 2009.

Zabavu za predškolce i njihove roditelje u predškolskim obrazovnim ustanovama pripremio je P. Kovalets

Ekološka zabava: “Putovanje u čarobnu šumu”

Ciljevi: razjasniti i proširiti dječje ideje o šumi; konsolidovati znanje djece o drveću; životinje, o poznatim pticama. Usađivati ​​djeci osnovne vještine brige o prirodi, uopćavati dječje znanje o divljim i domaćim životinjama, o cvijeću; razvijati mentalne operacije: porediti, klasifikovati, analizirati, generalizovati; razvijati pažnju, pamćenje, razmišljanje; formirati dobru volju, želju da se pomogne bližnjemu; negovati ljubav pažljiv stav prirodi i pokažite brigu i pažnju prema svemu živom.

Planirani rezultati: izražava pozitivne emocije (radost, interesovanje, divljenje); zna da vodi razgovor, aktivno i prijateljski komunicira sa nastavnikom i vršnjacima tokom didaktičkih igara i igara na otvorenom.

Materijali i oprema: ilustracije „Divlje i domaće životinje“, igračka zec, maska ​​lisice, vilinski cvijet, ilustracije ptica: svraka, djetlić, kukavica.

Napredak lekcije

Volite li putovati?

Gdje možete ići na izlet? (Na selo, u bajku, u šumu).

Želim da te pozovem u šumu. Slažeš li se? Ko ćemo biti s tobom? (putnici, turisti).

Svi turisti znaju pravila ponašanja u šumi, ali znate li vi? Mogu putovati samo sa iskusnim turistima.

1. U šumi pokušajte hodati stazama da ne biste gazili travu. Ovo ubija insekte i biljke.

Od staza i staza

Šuma je jako loša.

Ne gazi staze

Ne terajte ih da stenju.

2. Ne berite pečurke koje nisu ni jestive. Zapamtite da su prirodi zaista potrebne gljive!

3. Ne berite cvijeće na livadi u šumi. Neka lijepe biljke ostanu u prirodi.

4. Ne hvatajte leptire, bumbare, vretenca i druge insekte.

5. Nemojte lomiti i sjeći grane drveća i grmlja.

Grana boli, grana plače

Na kraju krajeva, ona je živa

Ovaj dečko je loš

Šta je lomi!

6. Nemojte paliti vatru. Mnoge biljke i insekti umiru i guše se od vatre.

7. Ne hvatajte i ne nosite kući zdrave ptice i mlade životinje. U prirodi se o njima brinu odrasle životinje.

Slažem se da idem na put sa takvim turistima. Dakle, nastavimo naše putovanje rutom:

Fizminutka:

Došli smo do šumske čistine

Podignite noge više

Kroz grmlje i humke,

Kroz grane i panjeve.

Poslušajte kako nas dočekuje bajkovita šuma, kako pjevaju ptice! (pauza) Dobro je u šumi! Turisti, zašto se morate pridržavati pravila ponašanja u šumi? (Zato što je u šumi sve živo).

Ljudi, vidite, ovo nije običan cvijet, i ima zadataka

1 zadatak. "Divlje i domaće životinje"

Pomiješane divlje i domaće životinje. Ljudi, hajde da imenujemo sve ove životinje i odredimo koje su od njih divlje, a koje domaće. Divlji: zec, lisica, vuk, vjeverica, divlja svinja. Recite nam nešto o ovim divljim životinjama. Kako možete jednom riječju reći kakve su to životinje? (divlje). Domaće: svinja, konj, pas, krava (slično divljim). Kako možete jednom riječju reći kakve su to životinje? (domaći)

Zadatak 2.

Gledajte, momci! Zeko sjedi kraj grma, potpuno tužan i očajan.

Šta se desilo?

Zec: Ljudi, da biste se zabavili, pogodite moje zagonetke.

Lukava varalica, crvenoglavo

Pahuljasti rep je ljepota,

I njeno ime je. (lisica)

Vlasnik šume se budi u proleće,

A zimi, pod mećavom urlaju

Spavanje u snježnoj kolibi (medvjed).

Vlažan, zubat

Šeta po polju,

Traži se telad, jagnjad (vuk).

Zaigrajmo. (igra sa zekom)

Igra na otvorenom “Lisica i zečići”

3 zadatak.

Igra "Ko gde živi"

(Djeca pomjeraju životinje: vjeverica u udubljenje, medvjed u jazbinu, lisica u rupu, vuk u jazbinu, zec pod grm).

4 zadatak.

Igra “Daj mi riječ” (djeca odgovaraju horom).

1. Pucalo je od jutra,

Jadno-ra! Jadno-ra! Koliko je sati?

Ona je takva gnjavaža,

Kad pukne... (svraka).

U šumi, uz cvrkut, zvonjavu i zviždanje

2. Šumski telegrafista kuca:

Zdravo drozd - druže!

I znakovi (djetlić).

3. Noću u šumi kukuriče ptica

Ona se plaši da se identifikuje.

Ku-ku, ku-ku...

Ivica ne spava

A ime ove ptice je….(kukavica).

Fizminutka

Pratimo jedni druge

Šuma i zelena livada

Šarena krila trepere

Leptiri su ti koji lete

Jedan dva tri četiri -

Leteli su i kružili.

(imitacija pokreta)

Šta vidiš ovde? (cvijeće)

Educator. U šumi je dobro: ptice pevaju, leptiri lete. Ali vrijeme je da se vratimo u vrtić.

Zaključak

Gdje smo bili danas? U šumi. Šta si radio u šumi? Šta vam se najviše svidjelo?


1. Obrazovni ciljevi:
— proširiti znanje o šumi i njenim stanovnicima;
- uspostavljaju pravila ponašanja u prirodi.
2. Razvojni zadaci:
- razvijati govor, pažnju, sposobnost analiziranja pitanja i zagonetki;
— razviti sposobnost davanja potpunih, smislenih odgovora na pitanja.
3. Vaspitni zadaci:
- neguju estetski ukus, kognitivni interes;
- negovati brižan odnos prema prirodi.
Demo materijal:
- slike koje prikazuju ptice, životinje, drveće, insekte, obrise cvijeća, papir za čišćenje;
- slike lišća drveća;
— audio zapis ptičjih glasova;
— kartice sa slikama životinjskih tragova;
- “divna torba”;
- gimnastički obruč.

Napredak lekcije

I. Uvodni dio.
edukator:
Ljudi, danas idemo na izlet kroz šumu, gdje ćemo provjeriti koliko poznajete šumu i njene stanovnike.

Zdravo šumo, gusta šuma,
Pun bajki i čuda!
Šta praviš buku u lišću?
U mračnoj, olujnoj noći?
Šta nam šapućeš u zoru?
Sve u rosi kao u srebru?
Ko se krije u tvojoj divljini:
Kakva životinja, kakva ptica?
Otvori sve, ne skrivaj:
Znate da smo svoji! (S. Pogorelsky)

II. Glavni dio.

1. Pravila ponašanja u šumi.
edukator:
U šumi smo. Ponovimo pravila ponašanja u šumi.

djeca kažu:
1. Sviđa mi se samo jedan
Ko štiti šumski svijet?

2. Onaj koji ne lomi grane
Onaj koji ne uplaši pticu.

3. Muharica se neće prevrnuti
I vatra se neće zapaliti.

4. Ko je uvek, uvek u šumi
Poštuje tišinu.

2. Drveće u šumi.
edukator:
Naša šuma je neobična, magična je - u njoj rastu misterije, a ovo je još zanimljivije. Šta mislite šta je šuma?
Djeca odgovaraju.

edukator: Uz pomoć zagonetki saznat ćemo koja stabla rastu u našoj šumi.

Jure pravo u nebo, gore;
Pogledajte izbliza:
Ne breze, ne jasike,
Nema lišća, ima iglica.
(Eli)

Ne breza, ne rovan -
Ona stoji u tišini.
Ali samo će vjetar proći,
Svo lišće na njemu se trese.
(Aspen)

Doći će tiha jesen,
Drvo će postati divno:
Listovi su sjajne zvezde,
Zlatno, vruće. (javor)

Ruska lepotica
Stoji na čistini
U zelenoj bluzi
U bijelom sarafanu.
(breza)

On trese svoju bujnu krunu,
Zeleno lišće šušti.
Pogledaj među grane,
Koliko žira sazrije?
(Hrast)

edukator: Nudim vam igru ​​"S kojeg drveta je list?"

Napredak igre. Djeca naizmjence vade slike lista iz “divne vrećice”. Dijete mora navesti s kojeg drveta je pao list.

edukator: Bravo, tacno su nazvali sva stabla sa kojih je lisce palo. Krenuli smo dalje da putujemo kroz našu čarobnu šumu.

3. Hajde da pričamo o pticama.

edukator: Koje ste ptice čuli? Koje vrste ptica postoje? Šta znači migracija?
Djeca odgovaraju.

edukator: Nudim vam zagonetke o pticama.

Oni ometaju živote tuđih cura,
I napuštaju svoje.
I u šumi blizu ruba
Stalno broje godine... (kukavice)

Ova ptica žuta boja,
Greje je jarkim suncem,
Pesma je lepa i duga -
Zviždanje sa frulom u šumi... (oriole)

Pogodi kakva je ptica
Plaši se jakog svetla
Kljun je udica, oči su njuška,
Glava sa ušima, ovo je... (sova)

edukator: Rešili smo sve zagonetke. Možete li prepoznati pticu po glasu? Predlažem igru ​​"Sova".

Napredak igre. Obruč je na podu. Ovo je "sovino gnijezdo". Dijete izabrano za “sovu” postaje njegov član. Ostala djeca su “moljci” i “bube”.

Oni stoje na drugoj strani platforme, čija je sredina slobodna.

Kao odgovor na učiteljeve riječi: "Dan počinje, svi se bude", "moljci" i "bube" počinju trčati po igralištu i čučnuti, kao da skupljaju polen sa cvijeća.

Kada učiteljica kaže: „Dolazi noć, svi zaspaju“, djeca se smrzavaju u bilo kojem položaju. U to vrijeme "sova" tiho izleti u lov - hoda, polako mašući rukama, i pokupi "moljce" i "bube" koji su se pomaknuli. Odvodi ih u svoje “gnijezdo”. “Sova” hvata sve dok učiteljica ne kaže “Dan počinje, svi se probude.” Zatim se vraća u svoje "gnijezdo", "moljci" i "bube" počinju da lete. “Sova” ide u lov dva ili tri puta. Zatim se bira novi vođa i igra se ponavlja.

4. Životinje prepoznajemo po tragovima.
edukator:
U našoj šumi ne žive samo ptice. A ko se još krije od nas u divljini? Igra "Čiji tragovi?" pomoći će vam da saznate.

Napredak igre. Djeca naizmjence slikaju životinjske tragove iz “divne torbe” i odgovaraju kome pripadaju. (Zec, vjeverica, jež, los)

edukator: Zapamtite zagonetke o životinji čiji ste otisak stopala pogodili.
Djeca pričaju zagonetke.

Kosa nema jazbine,
Ne treba mu rupa.
Noge te čuvaju od neprijatelja,
A od gladi - lajati.
(zec)

Ti i ja ćemo prepoznati životinju
Prema dva takva znaka:
Nosi bundu u sivoj zimi,
I ljeti u crvenoj bundi.
(Vjeverica)

Ima igle na leđima
Neverovatno je kakvi su klinovi
Ne možeš ih uzeti rukama,
Jer… (jež)

Dodirujući travu kopitima,
Zgodan muškarac šeta šumom,
Hoda hrabro i lako
Rogovi su rašireni.
(Elk)

edukator: Životinje su nagađane po tragovima. Znate zagonetke o njima. Neka životinje mirno žive u šumi.

5. Cvjetna livada.
edukator:
Nastavljamo naše putovanje kroz čarobnu šumu. Izašli smo na čistinu, ali na njoj nije bilo cvijeća. Kako je ovdje dosadno i depresivno. Moramo da posadimo cveće. Zagonetke će nam pomoći u tome. Pred vama je "čistina". Dozvolite nam da vam pomognemo da ga ukrasite cvijećem. (Vatman papir na kojem su nacrtane stabljike i listovi cvijeća. Prilikom pogađanja zagonetke dijete pričvršćuje cvijet za pogađanje na stabljiku)

Majskog dana u hladovini šume
Otvorio je svoj cvijet
Svijetle i mirisne
Bijelo-srebrna. (đurđevak)

U malim belim haljinama,
Žute oči...
Imenuj ih
Bez ikakvog nagoveštaja.
(tratinčice)

Oni su prijatelji sa plavim nebom
Ovo slatko cveće.
Znam ih, Ksyusha ih zna,
Pa, da li ih poznajete?
(nezaboravne)

Deca uzimaju cveće i „posađuju“ ga na čistinu Whatman.

edukator: Divite se prekrasnoj čistini. Volite li biti u šumi?

6. Šestonožne bebe.
edukator:
Ako riješimo zagonetke, saznat ćemo koji insekti žive u šumi.

Od grane do staze,
Od trave do travke
Proleće skače -
Zelena leđa.
(skakavac)

Plavi avion
Sjeo na bijeli maslačak.
(Vilini konjic)

Mnogi majstori
Posjekli su kolibu bez uglova.
(mravi)

Leprša i pleše preko cvijeta,
On maše lepezom sa uzorkom.
(leptir)

Domaćica
Letio preko travnjaka.
Zabrinut će se oko cvijeta -
On će podijeliti med.
(pčela)

III. Završni dio.

1. Glavni čovjek u šumi.
edukator:
Ko održava red u šumi i po potrebi pomaže svim njenim stanovnicima?

Tako da borovi, lipe, smreke
Nisu se razboleli, pozelenili su,
U nove šume
Uzdizanje do neba
Njih uz zvuk i žamor ptica
Stražari - ko? (šumar)

edukator: Da, momci, šumaru (jaeger)glavni čovek U šumi. Šta je posao šumara?
Djeca odgovaraju.

Učitelj sumira odgovore djece:
— Šumar nadzire sadnju nove šume, štiti šumu od insekata, požara i ljudi koji bez dozvole sjeku drveće i pucaju na životinje. Šuma je podijeljena na dijelove. Za svaku lokaciju odgovoran je šumar.

2. Sumiranje.
edukator:
Naše putovanje je privedeno kraju. Koga ste sreli dok ste putovali kroz šumu?
Djeca odgovaraju.

Educator b:

Gusta šuma, zbogom!
Drago nam je da smo prijatelji sa vama,
dobra šuma, moćna šuma
Pun bajki i čuda!

Zabavni scenario “Putovanje u čarobnu šumu” u senior grupa

Zadaci:
Nastavite da razvijate odnos poštovanja prema prirodi
Razviti koherentan govor; proširiti leksikon
Stvorite radosno raspoloženje
Materijal: kese za smeće, novine, šišarke, 2 korpe, drvene slagalice sa komadima drveta.

Napredak zabave

edukator: Ljudi, danas ću vam pričati o Čarobnoj šumi. Tamo, baš kao u običnoj šumi, raste drveće, ptice lete, a životinje jure okolo. A ljubazna Šumska Starica čuva ovu Šumu. Želiš li ići tamo?
Ja ću izgovoriti čarobne riječi, a ti izvedeš sve pokrete i odmah se nađeš u Čarobnoj šumi...
Ustali smo. Spremiti se...
Lako je ući u čarobnu šumu,
Ne morate ići daleko.
Zatvori oči i napravi korak
Sada pljesnemo rukama ovako:
Jedan pljesak, drugi pljesak -
I sada možemo vidjeti most,
Starica sjedi na panju -
Old Forest Lady.
Nebo je plavo iznad nje,
Brzo otvori oči.
edukator: Tako smo se našli u Čarobnoj šumi. Stara šumska dama je iz nekog razloga tužna. Hajde da pitamo šta se desilo, možda nam treba naša pomoć.
Stara šumska dama:
Zdravo momci! Hvala što ste došli u posjetu. Šuma je veliki prijatelj ne samo životinjama i pticama, već i ljudima. Za životinje, on je dom i hranitelj. Ali ne razumeju svi ovo. Turisti su tu dotrčali, bacali smeće, ali nisu čistili za sobom. Toliko smeća ima okolo. Ne mogu sam. Hoćeš li mi pomoći?
Stara šumska dama: Hvala, sve je uklonjeno. Znate li pravila ponašanja u šumi? A sad ću provjeriti kakvi ste vi prijatelji prirode. Uostalom, u mojoj šumi ima mnogo životinja i ptica, drveća i cvijeća.

Igra "Možeš - ne možeš"
*Lomiti drveće i grane, brati lišće? (zabranjeno je)
*Sadite drveće u šumi? (može)
*Hodati i gaziti travu na čistinama? (zabranjeno je)
*Hodati stazama? (može)
*Cerate velike bukete cvijeća? (zabranjeno je)
*Divite se cvijeću? (može)
*Ostavljate smeće u šumi? (zabranjeno je)
*Zaštititi šumu od požara? (može)
*Uništavati ptičja gnijezda (zabranjeno)
Veoma je dobro što imam tako divne asistente kao što ste vi. Ljudi, znate li zašto je tako divan zrak u našoj Čarobnoj šumi? (odgovori djece). Tako je, drveće je ono koje zasićuje vazduh kiseonikom, a mi ga udišemo. Ponovimo nazive dijelova drveta.

Didaktička igra "Sastavi drvo od dijelova": utvrđivanje naziva dijelova drveta (korijen, deblo, grane, krošnja, lišće).
Stara šumska dama: Kako si divno uradio zadatak. Sada idemo da se igramo.

Igra "Pomozimo vjevericama da skupe češere"
Djeca su podijeljena u dva tima, Starica_Šumarica razbacuje čunjeve i poziva ih da ih sakupe za svaki tim u svoj koš. Svako dijete uzima samo jedan konus. Pobjednik je tim koji sve brže pomiče najviše čunjeva.
Stara šumska dama: Dobro urađeno! Tako ste brzi i okretni, kao moje vjeverice. A sada je vaš zadatak sljedeći: razmislite i odgovorite na pitanja kako biste postupili u datoj situaciji i zašto.
– Ljoša je u travi pronašao gnezdo sa jajima pevača. Zaista su mu se svidjeli mali testisi. Hteo je da ih odvede kući. A pevač je kružio iznad njih i vrištao. Šta je prava stvar za Aljošu?

– Djeca su došla sa učiteljicom na šumsku čistinu. I začuđeno stadoše: „Toliko cveća! Kupava, tratinčice, zvona. Hajde da naberemo velike bukete cvijeća”, predložila su djeca. I učiteljica je rekla...Šta je učiteljica rekla?

– U nedelju sam odlučio da odem na jezero. Dva dječaka su išla stazom ispred mene. Odjednom su ugledali malu žabu u travi. Hajde da je povedemo sa sobom da se ne izgubi”, rekao je jedan dečak. "Ne diraj je, žaba će pronaći svoj put", rekao je drugi. Koji je dječak bio u pravu?

– Andrjuša je pronašao ježa u šumi i odlučio da ga pokloni svojoj devojci Nasti. Ali Nastja je rekla: "Pustite ga, molim vas!" „Nikad! Znam da neki ljudi hvataju ježeve i donose ih kući, daju im mlijeko, hrane ih slatkišima”, odgovorio je Andryusha. „Samo to rade okrutni ljudi. Ježevi ne mogu živjeti u zatočeništvu i često umiru!” Zašto je Nastja to rekla?

Djeca objašnjavaju šta je ispravno učiniti u datoj situaciji.
Stara šumska dama: Dobro urađeno! Morate biti prijatelj svim živim bićima i ponašati se korektno u šumi.
Drvo, cvijet i ptica
Ne znaju uvek kako da se brane.
Ako su uništeni
Bićemo sami na planeti.
Stara šumska dama: Vidim da ste pravi prijatelji prirode i da znate kako da se brinete o njoj. . Sada pokažite svoju izdržljivost i igrajte se sa sovom! Sova spava danju, a noću leti u lov, plašeći sve.
igra "Dan i noć". Prema zvučnom signalu voditelja: "Dolazi dan - sve oživi", djeca treba mirno trčati i skakati po igralištu, dok "Sova" u ovo vrijeme mirno spava u svom gnijezdu. Tada se čuje sljedeća naredba voditelja: „Dolazi noć - sve se smrzava“ i u ovom trenutku sva djeca moraju da se smrznu, a sova izleti u lov

Hvala vam momci na pomoći. Zato ću vas počastiti gljivama, ne samo običnim, već i čokoladnim. (daje korpu).
edukator:
Hvala, Stara Šumska damo, na poklonima i zabavi. Zaista smo uživali u posjeti, ali vrijeme je da idemo kući u vrtić. Nikada nećemo zaboraviti pravila koja pomažu očuvanju šume.