Általános matematika óra a témában: "Műveletek tizedesjegyekkel." "Műveletek tizedesjegyekkel

Az "Arhangelszk városa" önkormányzati formáció önkormányzati költségvetési oktatási intézménye

"F.A. Abramovról elnevezett 51. számú középiskola"

Óra összefoglalója

matematika

5. osztályban

a témán "»

Készítette:

fehérLjubov Vasziljevna,

matematika tanár,

Arhangelszk

2015

Tantárgy: « Ismétlés. Műveletek tizedesjegyekkel»

Osztály: 5. osztály

Forma: Az üzleti játék az aktív kollektív tanulás játékmódszere.

Az óra célja: a tizedes törtekkel végzett műveletek végrehajtásának készségének fejlesztése, a vizsgált típusok példáinak, feladatainak megoldása.

Feladatok:

1. Megszilárdítani a tizedes törtekkel végzett cselekvések végrehajtásának szabályait a fejszámolásban, a feladatok, egyenletek megoldása során, valamint az alkalmazott feladatokban;

2. bevezetni a tanulókat a Pioneer szervezet történetébe;

3. csapatmunka készség fejlesztése, fejlesztése

a gyermekek elemzési, összehasonlítási, általánosítási képessége;

4. fejleszteni kell a szociális interakciós és kommunikációs készségeket, az egyéni és közös döntéshozatali készségeket;

5. ápolják a szülőföld történelme iránti szeretet és tisztelet érzését;

6. elősegíti a tanult tárgy értékének tudatosítását.

Az órák alatt.

Lecke szakasz

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

    ORG. pillanat.

Az óra kezdete. A bugle hangja „For formációhoz”.

Ki tudja, milyen hangszeren játszott most?

Hallottad a „Formation” bugle hangját.

Ma nincs hétköznapi leckénk. És ez nem csak azért szokatlan, mert ma vendégeink vannak a leckénkben, hanem azért is, mert ma a leckénkben visszatérünk a múlt századba, vendégeimmel emlékezünk a szovjet gyermekkorra, és megtudjátok, milyen volt, és sőt próbáld ki magadon néhány szerepben.

A diákok megszólalnak.

    Orálisan:

Feladat a figyelem és a memória fejlesztésére.

Figyelem a képernyőre.

Nézze meg, emlékezzen 1 percre, készüljön fel a kérdéseim megválaszolására.

0,5 P 0,1 I RÓL RŐL 0,25 N E 0,75 0,125 Р 0,2 (1. dia)

Nevezze meg a tizedes és közönséges törteket!

Nevezzen meg egyenlő törtpárokat! Hányan vannak?

Hány betű volt a szövegben? Milyen szót alkotnak?

Ki az úttörő? (2. dia)

ÚTTÖRŐ - kutató, valaminek úttörője, olyan ember, aki az elsők között hatolt be egy új, feltáratlan területre, aki új utakat nyitott a tudományban, a technológiában és a művészetben.

Az úttörő egy úttörő szervezetnek is tagja.

(3. dia)

Olvassa el az úttörő szervezetről szóló szöveget.

Miért döntöttem ma úgy, hogy megemlékezem az úttörőszervezetről?

Hány éves volt tegnap az úttörőmozgalom?

- Mi volt az Összszövetségi Úttörő Szervezet alapja?

Arra hívlak benneteket ma, hogy játsszátok el az úttörők szerepét.

A Pioneer szervezet 9 és 14 év közötti iskolásokat fogad. Bárki, aki csatlakozik egy úttörőszervezethez az úttörővonalon, ünnepélyesen megígéri, hogy a Szovjetunió úttörője lesz. Egy kommunista, komszomoltag vagy vezető úttörő piros úttörőnyakkendőt és úttörőjelvényt ad neki.

(4.5. dia) Az úttörők mottója.

Az Ön osztálya, az 5. „B” különítmény az 51. számú iskola úttörőosztagának tagja lesz. A csapattanács elnökét fogom játszani. Az egységeket általában a második világháború úttörőhőseiről vagy hőseiről nevezték el.

És azok a csoportok, amelyekre te és én fel vagyunk osztva, a különítmény egységei. 1. link, 2. link... 5. link. Válassza ki a csoport felelőseit – ezek a linkek.

Hogy a tagok kiemelkedjenek a csoportból, javaslom vendégeinknek, hogy kössenek nyakkendőt nekik.

A tanulók 1 percig memorizálnak, és fejből válaszolnak a tanár kérdéseire.

Megadjuk az úttörő szó definícióit.

A tanulók elolvassák a szöveget.

Válaszoljon tanári kérdésekre

Ünnepélyes ígéret 1 fő.

A vendégek csapatkötvényeket kötnek.

Kürt hang

    Motiváció. A tanulók tudásának frissítése

Az 51-es számú iskola úttörő szervezete az elnök által képviselt osztag tanácsában kiválasztotta az Ön osztályát egy nyílt leckére, melynek témája „Műveletek tizedesjegyekkel”. Pályázatot hirdetek a jobb oldali link meghatározására. Minden hivatkozás magára vállalja a gyűjtés kötelezettségét, figyelmes, nem vesztegeti az időt, és ismételje meg a műveleteket tizedes törtekkel. Az egység által végzett munkáért csillagokat adok. A csillagok száma alapján határozzuk meg a jobb oldali linket. A csapat tagjai pedig értékelni fogják csapatuk úttörőit. Számviteli lapok az asztalokon.

Úttörők, hogy ismételjék meg a „Műveletek tizedesjegyekkel, készülj fel!

1 feladat (3 perc)

A lapokon készítsen referenciadiagramokat a tizedes törtekkel végzett műveletek végrehajtásához:

1. link – összeadás és kivonás;

2. link – szorzás;

3. láncszem – osztás;

4. link – szorzás és osztás 10-zel, 100-zal...

5. link – szorzás és osztás 0,1-gyel; 0,01

1 lecke a referencia diagramot és szabályt ábrázolja.

Mindig kész!

Csoportmunka, felcsendül a „Tüzek keljenek fel...” himnusz.

    Csoportokban dolgoznak. Verbális számolás.

2. feladat (5 perc)

Határozza meg az úttörő szervezet főbb tulajdonságait.

Szóbeli számolás:

4+4,23

0,94 – 0,21

0,3: 100

0,05 1,8

8: 0,4

25: 0,1

4 – 1,5

0,4 80

(0,4) 2

8,23

0,73

8,23

0,16

0,16

2,5

250

0,09

0,003

0,73

0,16

Végezze el a feladatokat a lapokon,

Írja be a válaszokat a táblázatokba.

Csillagozza meg a befejezett feladatot

    Műveletek tizedesjegyekkel

3. feladat (5 perc)

Az úttörőknek megvoltak a saját törvényeik, saját szabályaik, amelyek mindenkire kötelezőek, aki piros nyakkendőt visel.

Csúszik

Példák megoldásával és a kártyák növekvő sorrendbe rendezésével további 5 törvényt határoz meg.

A tanulók a feladatokat példák egymás közötti elosztásával hajtják végre.

Csillagozza meg a befejezett feladatot

    Testnevelés perc

Testnevelés perc

A nap belenézett a füzetbe 1,2,3,4,5

Mindannyian gyakorlatokat végzünk. Le kell ülnünk és fel kell állnunk.

Nyújtsd szélesebbre a karjaidat 1,2,3,4,5

Hajlítás – 3.4

És ugorj a helyszínen

A lábujjra, majd a sarokra. Mindannyian gyakorlatokat végzünk.

Megszólal a dudor

Beszéd

Helyben járás

Guggolás

Kezek oldalra

Döntések

Ugrás

Helyben járás

    Problémamegoldás.

Úttörő: csapatkiképzés, szórakoztató túrák, éjszakai máglyagyújtás az úttörőtáborokban, a „Zarnitsa” úttörőjáték, versenyek – dobosok műsora, transzparens csoportok, bugárok, úttörőszobák.

Az úttörők részt vettek a Nagy Honvédő Háborúban, hátul pedig gépekhez álltak, búzakalászokat gyűjtöttek a szántóföldeken, sokan a Szovjetunió hősei lettek, ma a háború és a munka veteránjai. A háború utáni időszakban az úttörők fémhulladékot és papírhulladékot gyűjtöttek, és munkacsoportokban dolgoztak.

Problémamegoldás:

A nyár folyamán egy gopher körülbelül 0,12 centner kenyeret semmisít meg. Tavasszal 37,5 hektáron 1250 ürgét irtottak ki az úttörők. Mennyi kenyeret takarítottak meg az iskolások a kolhoznak? Mennyi megtakarított kenyér jut 1 hektáron?

Az úttörő brigád az első napon 4,2 hektáron, a második napon 3,9, a harmadikon 4,5 hektáron gyomlált répát. Határozza meg a csapat átlagos napi teljesítményét.

Három úttörő különítmény 555,5 kg papírhulladékot gyűjtött össze. A 2. osztag 2-szer kevesebbet gyűjtött össze, mint az 1. osztag, a 3. osztag pedig 55 kg-mal kevesebbet, mint az 1. osztag. Hány kg papírhulladékot gyűjtöttek össze mindegyik osztag?

Két úttörő különítmény fiúi fémhulladékot gyűjtöttek össze. 1 osztag 150 kg fémhulladékot gyűjtött össze, ami a teljes gyűjtés 60%-át tette ki. Mennyi fémhulladékot szedtek össze az úttörőegységek srácai?

A tanulók önálló munkája.

A tanulók választanak problémákat és oldják meg

Óra összefoglalása, elmélkedés.

Foglaljuk össze

A csapat tagjai számviteli íveket készítenek és megszámolják a csillagokat.

A jobb oldali egység ..., a repülési egység ...

Milyen újdonságokat tanultál a leckében?

Ó, gyermekek szent hite!

És tiszta, fényes, gyerekes megjelenés.

Valamikor úttörő voltam

És elhitte, amit mondtak.

Méltósággal és becsülettel viselve

Zászlódarab a mellkason

És örültem ennek a hírnek,

Milyen kommunizmus vár ránk...

Más idők jöttek

Új korszakok küszöbén állunk.

Kicsit belefáradt a változásokba.

De a szívemben én vagyok az úttörő.

Még mindig hiszek benne, szentül hiszek benne

A Teremtőben és a boldogságban és önmagadban.

Reménnyel élek, srácok!

Úgy élek, mint gyermekkoromban – szeretve az életet! (A. Edman)

Megérdemled, hogy viseld az úttörő címet. Készülj fel a matematika tanulási nehézségeinek kitartó leküzdésére, koncentrálj a kiváló eredményekre, és írj jó matematikai zárótesztet!

Kürt hang

Építkezés.

Házi feladat

Tizedes törtekkel dolgozz ki egy feladatot az úttörők tevékenységéről! Külön lapon.

1. számú melléklet

Kártyák egyéni munkához a táblánál.

1. kártya

    Fogalmazza meg a tizedes törtek összeadásának és kivonásának szabályát!

    Kiszámítja

12,31- 4,711; 2,131+3,79

2. kártya

    Fogalmazzuk meg a tizedes tört természetes számmal való szorzásának szabályát!

    Kiszámítja

3,17 ; 4,18

3. kártya

    Fogalmazzuk meg a tizedes tört természetes számmal való osztásának szabályát!

    Kiszámítja

13,5 ; 14,81

2. számú melléklet

Feladatok csoportmunkához.

1. csoport

    Az alábbi összegek kiszámításakor legalább két hiba történt. Találd meg őket.

    Az összeg pontos kiszámítása nélkül (1,2347 + 0,3455 + 2,13547) szüntesse meg a helytelen válaszokat:

    37,15671; 2) 3,71567; 3) 2,61504; 4) 5,61504

    Hogyan ellenőrizné bármely összeadási és kivonási példa megoldását?

2. csoport

    Ellenőrizze a példák megoldásait. Javítsa ki a hibákat, és gondolja át előfordulásuk okait.

    10,25 – 3 = 10,22

    9,234 – 5,679 = 3,555

    9,234 – 4,536 = 4,698

    25,78 – 0,2 = 23,78

    4,676 – 0,03 = 4,673

Matek óra 6. osztályban. (FSES)

Tantárgy.Műveletek tizedes törtekkel. Ismétlés.

Az óra típusa. Ismeretek általánosítása, rendszerezése lecke „Tizedes törtek” témában, az 5. osztályban tanultak megismétlésével.

Célok: UUD kialakítása.:

    Személyes.

Az egyén és méltóságának tisztelete,

stabil kognitív érdeklődés,

képes párbeszédet folytatni az egyenlő kapcsolatok és a kölcsönös tisztelet alapján,

fenntartható kognitív érdeklődés;

    Tantárgy.

Tizedesjegyek olvasása, tizedesjegyek összehasonlítása, tizedesjegyek összeadása és kivonása, kommutációs és kombinációs törvények használata a számításokban, tizedesjegyek szorzása, kommutatív és kombinációs törvények használata a számításokban, tizedesjegyek felosztása a problémamegoldásban

    Metasubject. Univerzális nevelési cselekvések kialakítása.

Szabályozási UD.

Tűzz ki célokat a leckében végzett tevékenységekhez,

Tervezze meg a cél elérésének módjait;

Tárgyalások alapján hozzon döntéseket problémahelyzetekben;

Kognitív UD.

Rendelkezzen általános problémamegoldási, feladat- és számítástechnikai technikákkal;feladatok elvégzése a közönséges törtek tulajdonságainak felhasználása alapján.

Kommunikáció UD. A beszédet megfelelően használja tevékenységeinek megtervezéséhez és szabályozásához,fogalmazza meg saját véleményét, érveljen és hangolja össze partnere álláspontjával.

A tanulók tanulási tevékenységei.

A meta-tantárgyi univerzális oktatási tevékenységek kialakulása.

Szabályozó

Kognitív

Kommunikáció

én Szervezési szakasz

Motiváció az óra témájának tanulmányozására

Célmeghatározás

Tanár megnyitó beszéde.

Milyen törteket tanulunk?

Milyen műveleteket végezhetünk velük?

A tanárok hallgatnak.

Válaszolj a kérdésekre.

A tanár irányításával órai célokat tűznek ki.

Megtervezik az elérési módokat.

Ismételje meg a korábban megszerzett tudást.

a gyerekek ismert fogalmakat neveznek meg.

A gyerekek lehetséges válaszokat kínálnak.

A tanulók elmondják véleményüket.

Megtanulnak helyesen viselkedni, hallgatni a tanárra, felemelni a kezüket, hallgatni egy barátra.

Szóban fejezzék ki gondolataikat.

II. Ismétlés. Verbális számolás

    A feladat a példák szóbeli kiszámítása. Figyeljük az osztálytársak válaszait és kártyákkal jelezzük (természetes számokkal és tizedes törtekkel)

A tanulók megtanulják ellenőrizni cselekedeteiket.

Megtanulják megfelelően értékelni a cselekvések helyességét, és a cselekvés előrehaladtával elvégezni a szükséges módosításokat.

A tanulók feladatokat hajtanak végre, és ellenőrzik válaszaik helyességét.

A műveletek figyelése

III. gyakorlatokat végez.

Figyelj, írj.

Elemezze ennek a problémának a feltételeit, kommentálja a kiindulási és végső adatokat.

A tanulók emlékeznek és válaszolnak.

Megfelelően használják a beszédet tevékenységeik megtervezéséhez és szabályozásához.

IV. szóbeli munka

Szóbeli gyakorlatok végzése és kész rajzokból való munkavégzés

A gyerekek elmondják véleményüket.

A tanárral folytatott tárgyalások alapján döntenek.

A gyerekek választ keresnek a tanár által feltett kérdésekre

Megtanulják figyelmesen hallgatni egy barátjukat, és tisztelettel elfogadni a véleményét.

VI. problémamegoldás

Önállóan elemezze a probléma megoldásának módjait. Végezze el a feladatokat füzetben.

Számolj füzetekben.

Ellenőrizze a helyes végrehajtást.

Tervezze meg az általános tevékenységi módszereket. Alakíts ki munkakapcsolatot párként

Gyakorlati kontroll. a partner cselekedeteinek korrekciója.

VI ÉN. Visszaverődés

    Milyen újdonságokat tanultál a leckében?

    Mit ismételtek?

    mi jutott eszedbe?

    Mi okozta a nehézségeket?

Mi akadályozta, mi segített?

Megtanulják megfelelően felmérni képességeiket a célok elérésében és a rábízott feladatok végrehajtásának szintjét.

A tanulók elemzik tevékenységeiket az órán.

Megfelelően használja a nyelvi eszközöket gondolataik és érzéseik, tetteik indítékainak megjelenítésére.

VI II . Tájékoztatás a házi feladatról, utasítások a feladat elvégzéséhez

A tanár felajánlja a házi feladatot.

№14, 15, 25

A tanár osztályzatokat ad. Köszönöm a segítséget a leckéhez

A srácok leírják a házi feladatukat.


Célok:
- a tizedes törtekkel végzett cselekvések készségeinek ismétlése, általánosítása, - matematikai szemlélet, gondolkodás és beszéd, figyelem és emlékezet fejlesztése, - a matematika és alkalmazásai iránti érdeklődés felkeltése, - a közös, páros, egyéni munkavégzés képessége.
Az óra formátuma:
- hagyományos, új információs technológiák alkalmazásával, - frontális, - páros munkavégzés,
Órafelszerelés: számítógép, multiprojektor, prezentáció az órán, tesztfeladatokkal ellátott kártyák, önellenőrző űrlapok,
Az óra felépítése:
1. Szervezési, motivációs és orientációs: a tanulók oktatási tevékenységének magyarázata.
2. Felkészítő: alapismeretek felfrissítése.
3. Alapvető: speciálisan kiválasztott feladatok elvégzése.
4. Az ismeretek és készségek elsajátításának nyomon követése: próbamunka egyéni kártyák segítségével.
5. Döntő: az általános eredmények összesítése.

Az órák alatt:
I. Szervezési pillanat (1 perc): 2 dia:
Helló srácok. Ülj le. Ma megismételjük és összefoglaljuk a tizedesjegyekkel végzett műveletek készségeit. Jó osztálymunka és kiváló osztályzatok.
Nyissa ki a jegyzetfüzeteit, és írja le a számot. Az íróasztalokon vannak egy táblázatos papírlapok, amelyekbe minden helyes válaszért pontot kell beírni, és az óra végén a pontok összeszámlálása után osztályzatot ad.

II. Alapismeretek frissítése (3 perc):

1. Frontális felmérés: 3 dia:
1. Melyik törtet nevezzük tizedesnek?
2. Hogyan adjunk tizedesjegyeket?
3. Hogyan kell kivonni a tizedesjegyeket?
4. Hogyan kell kerekíteni a tizedesjegyet?
Minden kérdésre adott helyes válasz 1 pontot ér az „elmélet” táblázatban.

2. Szóbeli számlálás (3 perc): 4 dia
1. számold ki: 2. oldd meg a láncot:
1. 14,2 + 3,5 4, 2-2,8+5,6-3,8+1,7-0,7
2. 15,32 – 2,2
3. 17,35 * 10
4. 5,2 * 3
5. 7,2: 8
6. 7 – 5,2
7. 5,6: 100
8. 3,7 * 0,2
A legaktívabbak 1 pontot tettek a „szóbeli számláló” táblázatba.

3. Történelmi háttér (2 perc): 5 dia
„Frakció” - a „hasítani” igéből (8. század). Az első matematika tankönyvekben „tört számok” voltak. A tizedes törteket gyakrabban használják, mint a közönséges törteket. Ennek oka a számítási szabályok egyszerűsége. A tizedes törtekkel történő számítás szabályait a híres középkori tudós, al-Kashi írta le. Al-Kashi a tizedes törteket a manapság megszokott módon írta le, de nem használt vesszőt: a tört részt piros tintával írta fel, vagy függőleges vonallal választotta el. Oroszországban a tizedes törtek tanát Leonty Filippovich Magnitsky mutatta be 1703-ban az első matematikai tankönyvben.

4. Feladatok teljesítése (13 perc): 6 dia
1. Kerek tizedesjegyek:
a) tizedig:
6,713≈
16,051≈
9,25≈
b) századig:
0,526 ≈
2,408≈
8,555≈
c) tízig:
413,3≈
664,3≈
273,58≈
d) százig:
801,9≈
2405≈
1267,1≈

2. Számítsa ki a példákat: 7 dia:
Számítsa ki a szorzatot: 28 * 34 (952).
A kapott eredmény felhasználásával írja le a kifejezések jelentését a bennük jelzett műveletek végrehajtása nélkül.
2,8 * 34 =
28 * 0,34 =
952: 34 =
95,2: 34 = 95,2
9,52
28
2,8

3. Oldja meg az egyenletet: 8 dia:

A) 7x – 365,72 = 47,28
b) (x – 73,5) * 6 = 57
4. Feladat: 9 dia:
Mekkora utat tesz meg az autó 3,5 óra alatt, ha a sebessége 85,5 km/h?
Aki gyorsan és helyesen teljesítette a feladatokat, az pontokat tesz az „egyenlet, példák, probléma” táblázatba.

4. Testnevelési perc (3 perc):

5. Önálló munka önellenőrzéssel párban és önértékeléssel (10 perc)
szórólapok: (kártyák feladatokkal)
1 lehetőség
1. Számítsd ki: 550,8: 27-5,3;
A 15,1 B 16,1 C 15,2 D 16
2. Oldja meg az x egyenletet: 3,5= 1,12;
A 3,29 B 3,92 C 3,12 D 1,23
3. A folyó fenekébe egy 9,6 m magas betonoszlopot ütöttek úgy, hogy 3,4 m a talajban és 1,8 m a víz felett volt. Mekkora a folyó mélysége ezen a helyen?
A 6,2 B 7,4 C 4,4 D 5,2
2. lehetőség
1.Számítsd ki: 0,35∙30,5-5,35;
A 5,33 B 5,23 C 3,52 D 5,325
2. Oldja meg az egyenletet: 75x = 172,5;
A 3,2 B 22,3 C 2,3 D 3,22
3. Az 5. „A” osztályos tanulók 215,7 kg almát, az 5. „B” osztályosok 23,6 kg-mal többet gyűjtöttek. Hány kilogramm almát gyűjtöttetek együtt?
A 455 B 239,3 C 192,1 D 407,8
A gyerekek döntenek a lehetőségek közül, majd megoldott feladatokat cserélnek, és a billentyűk segítségével ellenőrzik egymást. Az értékelők pontokat tesznek az „önálló munka” táblázatba.

6. Óra összefoglalója (2 perc).
Milyen szabályokat alakítottunk ki ma?
Mi okozta a nehézséget?
Mely pontok maradtak tisztázatlanok?
7. Házi feladat.
№ 1260, №1263.

7. Reflexió (3 perc).
A „Műveletek tizedes törtekkel” témakörben az Általános matematika óra anyag teljes szövegét lásd a letölthető fájlban.
Az oldal töredéket tartalmaz.

Óra témája: "Tizedes törtek és műveletek velük."

Az óra céljai: a tanulók tudásának és készségeinek megismétlése és rendszerezése a „tizedes törtek” témában, a témában szerzett ismeretszerzés szintjének meghatározása, az anyag elsajátítási fokának ellenőrzése; fejleszti a figyelmet, a memóriát, a beszédet, a logikus gondolkodást, az önállóságot; nevelje a célok elérésének vágyát, a felelősségérzetet, az önbizalmat és a csapatmunkára való képességet.

Az óra céljai: Mutassa be a számítási készségek gyakorlásának fontosságát a képzés ezen szakaszában. A tanulók motivációjának ösztönzése a matematika tanulására;

Az óra típusa: lecke az ismeretek és készségek általánosításáról, rendszerezéséről és javításáról a következő témában: „Tizedes törtek”

A tanulói munka formái: frontális, csoportos, egyéni

Felszerelés: laptop, prezentáció, teszt „Minden művelet tizedesjegyekkel” témában, feladatkártyák, jelzőkártya-készlet minden tanulónak (piros, zöld, sárga).

Az órák alatt

    Idő szervezése.

Helló srácok!
Kérem foglaljon helyet.
Ma február 13.
A hét napja – péntek
Ma költeni fogunk
A tanulság ez
amelyet dedikálnak
Egy érdekes személy.
Figyelj rám figyelmesen
Válaszolj a kérdésekre
Ennyi, srácok, vegyétek tudomásul.
Ne felejts el semmit
Kérlek, ne hagyj cserben.

Gyerünk, fiatal barátom,

Készen állsz a leckére?

Minden rendben van az asztalon?

Rend van a fejedben?

Tudással rendelkezni

Türelemre és erőfeszítésre lesz szükség.

    Óramotiváció.

Sokáig tanulmányoztuk a törteket,
Hasonlítsd össze, kerekítsd,
Összeadva, kivonva,
Szorozva és osztva
A számtani átlagot megtaláltuk.
És most eljött az idő
Mindent ellenőrizni veled.
Hogyan oldja meg a problémákat?
Szorozzuk meg a törtet tízzel
Hogyan oldja meg az egyenleteket?
Tudsz sok példát?
Mindent ellenőrizni fogunk Önnel
És a végén adunk egy parancsot:
Vagy adj egy A-t, vagy taníts meg elküldeni!

A sikeres megbirkózáshoz pedig a következőkre van szükségünk:

Világosan és tömören válaszoljon a feltett kérdésekre;

Gyorsan és helyesen kiszámítja a javasolt feladatokat;

Segítségnyújtás a munkában;

Legyen képes meghallgatni másokat stb.

Az óra mottója: Kiváló ismeretekkel rendelkezik a „tizedes törtek” témában!

3. Történelmi háttér dia 3-5

4. Alapvető ismeretek felfrissítése

a) „Kamilla” játék. A játék célja a szabályok megismétlése, amelyek a problémák megoldásához szükségesek.

(A táblára mágnes segítségével kamillavirág van rögzítve, minden sziromra kérdés van írva. A szirmot kinyitva a tanuló válaszol a feltett kérdésre:

A tizedesjegyek összeadásának és kivonásának szabályai

A tizedes törtek 10, 100, 1000-zel való szorzásának szabályai:.

A tizedes törtek 10, 100, 1000-zel való osztásának szabályai:.

A tizedesjegyek természetes számokkal való szorzásának szabályai

A tizedesjegyek tizedesjegyekkel való szorzásának szabályai

A tizedes törtek természetes számokkal való osztásának szabályai

A tizedesjegyek tizedesjegyekkel való osztásának szabályai

A tizedes törtek összehasonlításának szabályai

b). És most a szóbeli számítás hasznos lesz számunkra.

"Az egészség nem minden, de minden egészség nélkül semmi." Szókratész

5. A megszerzett ismeretek megszilárdítása. Dolgozz füzetekben.

Feladat diákoknak.

1. Matematikai diktálás

A tanulók csak a válaszaikat írják le papírra.

1) 24,04: 2= 12,02

2) 1,3 1,5 + 1,5 1,7 = 4,5

3) 8,07 + 4,1 = 12,17

4) 1,28 +3,4 +1,72 -2,4 = 4

6) 0,7 · * =0,007 (a * helyett írjon be egy számot, hogy megkapja a helyes egyenlőséget) 0,01

7) 7,8 · 3,5 – 7,8 · 3,4 =0,78

8) 2,54: * = 2540 = 0,001

9) 9,6: 100 =0,096

2). Helyes válaszok:

1) 12,02 W 4) 4 I 7) 0,78 P

2) 4,5 K 5) 40 A 8) 0,001 C

3) 12,17 U 6) 0,01. 9) 0,096 N

A diákok dolgozatokat cserélnek és pontokat adnak

Rendezd a betűket a táblázatban a válaszok szerint!

2) A bohóc több példát is kitalált a tizedes törtek összeadására, kivonására és szorzására, és hogy viccesebb legyen, kitörölte bennük a vesszőket. Íme az egyenlőségek, amelyeket ő talált ki:

34 * 0,01 = 0034

Vesszőket a megfelelő helyre

3) Problémák megoldása:

1. Hétfőn 37,6 tonnával csépeltek gabonát, kedden - 3,8 tonnával többet, mint hétfőn, szerdán pedig - 1,5-szer kevesebbet, mint kedden. Hány tonna gabonát csépeltek ki ebben a három napban?

2. A turisták a folyóhoz 6,6 km/h, a folyóparton 4,2 km/h sebességgel gyalogoltak. Összesen 9,06 km-t gyalogoltak. Mennyi ideig sétáltak a turisták a parton, ha 0,8 órát gyalogoltak a folyóig?

6. Testnevelési perc

Az órán azt írtuk,

Mindenre válaszoltak, amit tudtak.

Most pihenünk

És kezdjük újra az írást!

A feladat és az egyenletek megoldása során felgyülemlett feszültség oldása után folytassuk a munkát a füzetben.

7. Teszt a „Tizedesjegyek összeadás, kivonás, szorzás, osztás” témában

Most pedig teszteljük tudásunkat egy teszttel.

1.opció

1) Végezze el a kiegészítést:

2) Végezze el a szorzást:

3) Keresse meg a hányados értékét:

Továbbá:

Keresse meg a kifejezés jelentését:

4,36: (3,15 + 2,3)

2. lehetőség

1) Végezze el a kiegészítést:

2) Végezze el a szorzást:

3) Keresse meg a hányados értékét:

Továbbá:

Keresse meg a kifejezés jelentését:

6,93: (0,028 + 1,512)

A teszt kulcsa:

1) 2) 3) Hozzáad.

I. lehetőség B) A) B) C)

II. lehetőség A) B) C) C)

Mi magunk ellenőrizzük a munkát. Minden feladat mellé teszünk egy „+” vagy „–” jelet.

Értékeljük az eredményt

Az értékelés kritériumai:

„5” – 5 feladat; „4” – 4 feladat; „3” – 3 feladat.

Jelzőkártya segítségével mutasd meg, melyik pontszámot kaptad: „5” – piros, „4” – zöld, „3” – sárga.

8. Dolgozz párban

Kövesd a lépéseket. Húzd át a táblázatban a válaszokat és a hozzájuk tartozó betűket! A fennmaradó betűk lehetővé teszik a szó olvasását.

1) 5,8 + 22,191=

2) 6,025 x 5,6 =

3) 1,15 x 0,4 =

5) 131,67: 5,7 =

1,4 23,1 0,46 2,11 0,14 0,4 27,991 3,4 33,74 27 8,22 2,6

M P Y O Z L O V D E C

Válasz: a JÓL TÖRTÉNŐ szó

9. Házi feladat:

Jó munkát mindenkinek!
Mindannyian vakmerőek vagytok!
És hagyd, hogy szerettem évekig
A matematika mindig ott lesz az Ön számára!

Ismételje meg a 22-37. lépéseket. 1317., 1321., 1333. számú feladatok megoldása

Találja ki és rajzoljon gyönyörűen egy tájlapra egy olyan feladatot, amely tizedes törtek összeadásával és kivonásával megoldható, írja fel a feladat feltételét egy papírra, és rajzoljon egy képet ennek alapján, majd írja le megoldás egy füzetben. Törekedj arra, hogy az osztály tanulóinak tetsszen a feladatod, hogy a feltételben szereplő adatok megfeleljenek a valóságnak.

10. Óra összefoglalója. Visszaverődés. Mikrofon elve. (A tanulók felváltva adnak indokolt választ valamelyik kérdésre).

Élveztem a mai leckét...

Ma az órán megismételtem...

Ma az órán megerősítettem...

Ma osztályoztam magam az órán...

Milyen típusú munkák okoztak nehézséget és igényelnek ismétlést...

Milyen tudásban bízol...

Segített-e a lecke a témában szerzett ismereteinek, készségeinek és képességeinek fejlesztésében?

Kinek kell több munka, miben...

Milyen hatásos volt a mai lecke...