Az olvasási óra összefoglalója. R vers

Állami költségvetési speciális (javító) oktatási intézmény hallgatók, tanulók részére fogyatékos 8. számú egészségügyi iskola Labinsk városának, Krasznodar Terület VIII

Olvasásóra 2. osztályban

A. Aksyonova "A parkban".

Előkészített

Dvoretskaya Lyubov Nikolaevna,

tanár Általános Iskola

Óra témája: A. Aksjonova "A parkban."

Az óra céljai: megtanulják helyesen és tudatosan olvasni a történetet;

fejleszti a beszédet, aktiválja a tanulók szókincsét;

Felnevel óvatos hozzáállás a természethez.

Felszerelés:új szavak a kártyákon, az "Iskások madárházat lógatnak" kép, m / projektor, laptop.

Az órák alatt.

én. Szervezési pillanat.

Srácok, most mi a tanulság?

II. Házi feladat ellenőrzése.

Milyen évszak van?

Nevezze meg a tavaszi hónapokat!

Melyik most a tavasz hónapja?

Srácok, mik a tavasz jelei?

(a nap meghosszabbítása, a mennyiség növelése napos Napok, felmelegedés, hó és jég olvadása, jégsodródás, madarak érkezése, virágzó levelek, rovarok megjelenése, első zivatarok.)

Mit adtak otthon?

1. Olvasd el, hogyan viccelődött April.

Szókincs munka: úgy tett, mintha az lenne .

2. Olvassa el, mit döntöttek a seregélyek és a bástya.

3. Olvasd el, mit gondolt April.

4. Olvasd el, miről kiabált April.

Szókincs munka: Felfújt.

6. Olvassa el, milyen hasznos dolgokat csinál April.

Szókincs munka: hackek .

Srácok, szeretitek a tavaszi áprilist? Miért?

Nézzük a naptárat, milyen napok voltak áprilisban.

Fizminutka zenére zászlókkal.

    Hajlítsa a karját a vállához, és egyenesítse ki. Keresztmozgás fej felett.

    Döntse jobbra, egyenesítse fel és balra.

    Kezeket előre, keresztbe tett karokkal, üljön le és egyenesítse ki.

    Kézzel integetni.

    Egyik keze a vállra, a másik oldalra, guggolva.

    Kéz a fejre, majd fel és guggolás.

    Kezek a mellkas előtt és oldalt.

    Kezek a vállakhoz, szekvenciális forgatás előre és hátra.

    Belégzés-kilégzés.

III. Az óra témája.

    Srácok, mi van vadmadarak tudod?

(Szarka, takács, harkály, süvöltő, cinege, keresztcsőrű, veréb, bástya, seregély, pacsirta, varjú és mások.)

    Most találós kérdéseket készítek neked, te pedig kitalálod és megmutatod a képen.

Mindenki ismeri ezt a madarat:

Az oszlopon az ő palotája.

Cservjakov csibéket hord

Igen, egész nap zörög. (Seregély.)

Szókincs munka: pólus - hosszú bot

Szürke bundában

A hidegben pedig hős

Menet közben ugrál, hancúroz.

Nem sas – de mégis madár!

Csaj-csirip! Ugorj a gabonáért!

Peck, ne légy szégyenlős.

Ki az? (Veréb.)

    Miért nevezik ezeket a madarakat vadmadaraknak?

(Az ember nem tenyészt vadmadarakat. Magukat szaporítják. Saját lakást rendeznek be és maguknak szerzik az élelmet.)

    Milyen előnyei vannak a madaraknak?

(A madarak az ember barátai, hiszen rovarokat fogyasztva hatalmas számú kártevőt pusztítanak el az erdőkben, mezőkben, kertekben.)

- A mai óra témája: A. Aksenov "A parkban" című történetének olvasása.

IV.Új anyag.

    A tanárnő meséjének olvasása:

    Kérdések szekciója.

Tetszett a történet?

Mit csináltak a gyerekek a parkban?

Milyen madarak jönnek hozzánk tavasszal?

(Seregélyek, bástya, fecskék, pacsirta.)

Milyen verset tudsz a seregélyekről?

A tanuló felolvassa a verset.

Mindenütt zúgnak a patakok.

A tavasz vidáman nevet

Madárházak lógtak

Ezerért rikácsolni fognak.

Vissza fog térni szülőföldünkre

Madárcseresznyéhez, ribizlihez,

Énekelni fognak a fészkeken.

Hogyan készültél a madarak találkozójára?

(Csináltunk madárodúkat, odúkat, cinegeket.)

Madárházakat, odúkat, cinegeket mutatok.

Ki repült be a madárházba? (Veréb.)

Jól döntöttek a srácok? Miért?

    A mese önálló felolvasása a tanulók részéről.

Nyissa ki a tankönyveit, keresse meg a "A parkban" című történetet. A történet olvasása közben keressen olyan szavakat, amelyeket nem ért.

4. Szókincsmunka.

Milyen szavakat nem értesz?

5.Kérdő mondatok olvasása kórusban.

Ha ők építkeznek, akkor miért másznak be valaki másba? Ez igaz?

Hogyan olvastad ezeket a mondatokat?

6. A mese felolvasása a tanulóknak. Tartalmi munka.

Mit csináltak a diákok a parkban?

Kinek lógtak ki a madárházak?

Mit csináltak először a srácok?

Mit döntöttek a diákok?

7. A mese teljes elolvasása 1 tanuló által.

8. A történet újramondása tanulók által.

9. Általánosító beszélgetés.

Mi a címe annak a történetnek, amit olvastál?

Ki írta ezt?

Milyen madarak szerepelnek a történetben?

Jól döntöttek a srácok? Miért?

Srácok, függesszen ki fészkelőhelyeket a madarak számára tavasszal: madárodúk, cinegek, odúk. A madarak megbízható védelmezői a szántóföldeknek, veteményeskerteknek, gyümölcsösöknek. A madarak káros hernyókat és férgeket esznek. A madarak a barátaink. Vigyázz a madarakra!

Srácok, ezekben a könyvekben olvashattok seregélyekről, verebekről és más madarakról. (Könyvkiállítás.)

V. Összegzés.

Lecke osztályzatok.

VI. Házi feladat.

2. osztályos olvasási óra összefoglalója

Tárgy: Általánosítás a „Jól fogok csinálni

és nem leszek rossz"

Célok: 1. A tárgyalt anyag általánosítása. dolgozzon ki

Olvasástechnika, olvasási gyakorlat szerepek szerint.

2. Beszéd, figyelem, gondolkodás javítása.

3. Érdeklődni a könyvek, erkölcsi tulajdonságok iránt.

Feladatok:

Készítsen világos elképzelést a jó és rossz cselekedetekről;

Fejleszti a gondolkodást, a kommunikációs készségeket;

Felnevel pozitív tulajdonságok jellem: kedvesség, udvariasság, őszinteség.

Felszerelés: tankönyv, Power Point bemutatók bemelegítéssel a szemnek, tábla, az óra hőse - Dunno, kártyák a történetek nevével.

Az órák alatt

I. Szervezési mozzanat

Figyelem! Nézd meg haver

Készen állsz a lecke megkezdésére?

Minden a helyén van, minden rendben van?

Az Ön könyve és könyvjelzője.

Aktívan válaszolunk

Viselkedni,

Szóval kedves vendégeink

Vissza akartak jönni.

Srácok! Köszöntsük a vendégeket, mondjuk "Jó napot!"

Srácok, légy óvatos, takaríts meg időt, próbálj jól beszélni, teljes válaszokat adva.

II. Légző gyakorlatok

Most végezzünk néhány légzőgyakorlatot.

1) Lélegezz be az orron keresztül, lélegezz ki a szájon keresztül.

2) Lélegezz be, tartsd vissza a lélegzetet, lélegezz ki.

3) Lélegezz be, kilégzést részletekben.

4) Lélegezz be az orron keresztül, lélegezz ki az orron keresztül.

III. Tiszta nyelvek

Srácok, ismételjetek meg mindent utánam.

Sa - sa - sa - egy róka fut az erdőben.

Su - su - su - hideg volt az erdőben.

Szóval - így - úgy - apának van kereke.

Os - os - os - sok a darázs a tisztáson.

Kopog

Majd beszélünk

kiejtjük

Így helyes és világos

Hogy mindenki számára világos legyen.

IV. Gimnasztika a szemnek

V. Munka a szakaszon"Jól fogok csinálni, és nem fogok rosszul."

Srácok! Melyik szakaszon dolgozunk? Milyen történeteket és mit olvasunk ebben a részben? („Jól fogok csinálni, és nem teszek rosszul…”, történeteket olvasunk jó és rossz cselekedetekről).

Most felidézzük az olvasott történetek nevét. A „Találd ki a nevet” feladat („Zhaleikin és ...”, „Szörnyű ...”, „Ravasz ...” stb.).

VI. Fizminutka "Állj fel, gyerekek"

Keljetek fel gyerekek (keljetek fel)

Mondd halkan:

Egy, kettő, három, négy, öt -(sétálunk)

Felállt, (lábujjhegyre kelni)

Guggolj egy kicsit (guggolás)

És a szomszéd nem sérült meg,(ülj le)

És most fel kell kelned(kelj fel, nyújtózkodj)

Csendesen üljön le, (egyenletesen ült)

VII. Munka szöveggel

  1. Szókincs munka:

2) A szöveg olvasása a tanár által és az elsődleges észlelés.

Tetszett a történet? Miről szól ez a történet? Nézzük meg közelebbről.

  1. A történet olvasása sorban.
  1. Kérdések szekciója.

5) Olvasás szerepek szerint(szereposztás gyerekek kérésére, fejpántok kiosztása a szerep megnevezésével: szerző, anya, lány Oika)

VIII. Keresztrejtvény kitalálása a táblán

DE most kitaláljuk a keresztrejtvényt, amelyet Dunno készített neked.

IX. Óra összefoglalója

Most csukd be a szemed egy percre, és emlékezz, milyen új dolgokat tanultál a leckében? Mit tanultál? - És most Dunno ki akarja nyitni az aktatáskáját, és megmutatja, mi van ott. És vannak osztályzatok és házi feladatok (értékelés az érdemjegyek kommentálásával)

Srácok! Köszönöm mindenkinek a munkáját. A lecke véget ért.

X. Házi feladat:


Tantárgy
Óra témája
tantárgy
A tanulók képesek lesznek navigálni
erkölcsi
megérteni a szereplők viselkedésének lényegét.
Az óra célja:
ban ben
olvas,
tartalom

Feladatok:
Az óra típusa:
Technológia:
Az órán használt IKT eszközök típusa
Irodalmi olvasás 2. évfolyam
AZ ÓRA TECHNOLÓGIAI KÁRTYA
KÖZÖS RÉSZ
Irodalmi olvasmány
Évfolyam: 2. évfolyam
D.N. MaminSibiryak "A bátor nyúl meséje".
Tervezett oktatási eredmények
Metasubject
A tanulók megtervezhetik tevékenységüket
feladatnak megfelelően
Személyes
pozitív tulajdonságok kialakítása
Feltételek megteremtése az irodalmi hős verbális portréjának elkészítéséhez.


Szövegelemzési képesség fejlesztése.
Fejleszti a kifejező olvasási készségeket
 Megérteni a szereplők cselekedeteit, érzelmi állapotukat
 Szeretetet kelteni a természet, az állatok iránt.
Óra az ismeretek megszilárdításáról és a cselekvési módszerekről.
tevékenység módszere
1) Előadás. Egészségvédő technológia: 2) megelőzés a szem számára; 3) fizikai perc.

szakasz
szervezetek
nevelési
tevékenységek
AZ ÓRA SZERVEZETI FELÉPÍTÉSE
A pedagógiai interakció tartalma
A színpad célja
Tanári tevékenység
Diák tevékenységek
tantárgy
Kognitív
Kommunikáció
Szabályozó
aktív

I. Szervezet
i osztály
érzelmileg
th hangulat
a leckére
Cél: alkotni
a leckén
dolgozó,
pszichológiai
és kényelmes
környezet.
II. színrevitel
Tanulási célok
dia 1.
2. dia.
Tanulói hozzáállás:
Sokan vannak a világon
érdekes,
De míg számunkra ismeretlen,
Gondolkodjunk és olvassunk
És tanulj sokat.
Mire valók a feladatok
lecke?
Kórusolvasás:
Régóta várt hívás.
Kezdődik a lecke.
Üljön kényelmesen
Dolgozz keményen, ne légy lusta.
Próbálj mindent megérteni
Olvass kifejezően.
Tételezzük fel
alapján alapul
korábbi tapasztalat
feladatok az órán.
Próbál
A feladat megoldására
híres
út.
hallgat
beszélgetőtárs.
Expressz
Ön szerint.
Elfogadni és
megment
tanulási cél
és feladat.
Gyermek szó
az óra feladatait és módjait
döntéseiket.
Kifejező
olvasás.
Szerepolvasás.
Újramondás.
Komikus.
Gyermek szó
számára új feladat
lecke.
Munkában
beszélni valamiről
dicsekvés.
Fix
probléma.
III.Belépett
azaz a témához
lecke és
Teremtés
körülmények
számára
tudatos
ról ről
észlelés
új
anyag
Frissítés
én rácsos
tudás
(Kiképzés
aktívra
Vizsgálat
házi
feladatokat.
Értékelés
(önbecsülés és
kölcsönös értékelés)
Teremtés
problematikus
helyzetekben.
Új javítása
tanulási feladat.
3. dia.
Megszervezi a merülést
problémába, helyzetet teremt
rés.
Most felajánlom neked
hallgass meg egy példázatot. Példázat
"Két kakas"-nak hívják.
Két kakas verekedésbe kezdett.
A legyőzöttek bebújtak
félreeső helyen, és
a győztes felszállt
magastető és
a tüdeje hegyén kukorékolt,
fűzfa
Elfogadni és
megment
tanulási cél
és feladat.
hallgat
tanárok.
Épít
érthető
számára
beszélgetőtárs
nyilatkozatok
.

kognitív
ó
tevékenységek
IV. Közös
tanulmány
Problémák.
Megoldás keresése
tanulási feladat.
dicsekedni a győzelmükkel.
Egy sas észrevette a büszke embert. Ő
kőként zuhant a tetőre
üsd meg szárnyával a kakast,
megfogta és elvitte.
* Miről szól ez a példázat, miről
mint karakter?
*Miért olvastam ezt neked?
példázat?
* Pozitív-e vagy
negatív minőség?
* A kérkedő megmondja neki az igazat
senki sem hiszi el.
* És az életben muszáj volt
találkozz vele?
Szóval miről fogunk olvasni?
lecke?
Szóbelit szervez
az oktatás kollektív elemzése
feladatokat. Javítások
hallgatók terjesztették elő
hipotézisek, rendszerezésük
vita.
És bátor emberek
henceg?
Miért ma beszélünk?
ez?
Ezért nem értjük, hogy
nyúl igazán bátor.
Válaszolhatunk most
Ismerje meg a válaszokat.
Hencegő példák
osztálytársaktól.
Beszélje meg
baráti probléma,
korrelálnak
történet tartalma és
cím.
elemezni,
bizonyít
vitatkozni
a te álláspontod
látomás
Nem.
Tudatosan
építenek
beszéd
nyilatkozatok
,
visszaverődés
az övék
akció
Fedezze fel a képzés feltételeit
tárgyalnak
feladatok,

tantárgy
módokon
megoldásokat

A mesét úgy hívják
"Mese arról
Bátor Hare

ez a kérdés?
Ajánld fel a mi célunkat
lecke.
4. dia.
5. dia.
6. dia.
Hosszú fülek,
ferde szemek,
Rövid farok"
nyúl sokat
dicsekszik.
Képzést szervez
a tanulók közötti interakció és
következő vita
összeállított modelleket.
Részt vesz
párbeszéd,
tárgyalni egy baráttal
egy baráttal.
v.
Modellezés
e
Rögzítés
modellek
jelentős
kapcsolatokat
tanult
tárgy.
VI.
Tervezett
nem új
út
akciók.
Épület
orientált
alapja az új
út
akciók.
És hogyan kell csinálni? Hogyan lehet megtudni
bátor nyúl vagy sem?
Javasolj egy algoritmust.
7. dia.
De először azt javaslom
emlékezz a szavak jelentésére
ami segít megértenünk
nyúl viselkedése.
8. dia.
Képzést szervez
kutatás kiemelésére
fogalmak.
9. dia. Megelőzés
szemek számára.
10. dia
11. dia. Algoritmus.
12. dia. Táblázat.
Munka asztallal
Felkérem Önt, hogy értékelje
Fix
grafikus
modellek és
levélforma
dedikált
kommunikáció és
kapcsolatokat.
Vigyázz
nyúl viselkedése,
összehasonlítani és csinálni
következtetés.
érezhető
yut válaszol
hallgatók
végrehajtani
önuralom. Elfogadni és
tartsa a tanulási célt és
feladat.
Szójegyzék
páros munka.
Részt vesz
vita
tartalom
anyag.
Gyakorold az önuralmat.
Elfogadás és mentés
tanulási cél és feladat.
Tudja meg, lehetséges-e
nevezz meg egy nyulat
bátor?
Olvassa el a szöveget
tudatosan, helyesen
egész szavakkal
lassíts és
vedd fel az iramot
olvasás.
Tölt
kollektív
tanulmány,
forma
koncepció.
Láncolvasás.
adva
jellegzetes
hősök.
színrevitel

(*lehetséges
idő)
nyúl viselkedése során
események fejlesztése. A múltról
leckében tervet készítettünk
tündérmesék. E terv szerint mi
dolgozzunk.
Kérdés: Meg lehet-e nevezni egy nyulat?
bátor?
fokozat
1. Gyermekkor be
erdő.
2. Fáradt
félek!
3. Találkozás
farkas.
4. Boldogtalan
5. Hála
Nyuszi.
nyulak.
6. "Bátor"
Mezei nyúl
gyávaság
bátorság
Hogyan ábrázolta a szerző a nyulat
egy tündérmese kezdete?
Milyen minőséget árul el nekünk
ezt a részt?
Aztán mi történt?
Mit tett ezért?
Lássuk, milyen
Ez volt.
Miért nevetett rajta mindenki?
Aztán mi történt?

Kifejező
olvasás
Kifejező
olvasás
Hare úgy döntött
változás
színrevitel
kivonat
A nyúl írja
beszélj tovább.
fülig
hengerelt,
– kérdezte a lövész
készen áll a kiugrásra
sajáttól
bőr, halott

És nevetni a bátrakon?
leesett
Mit gondolhatnak mások
nyulak, mert folytatták
nevetés?
Milyen szavakat
cselekvést jelöl, szerző
további fejlődést ír le
események?
Mit mond ez neked?
Mi történt a többivel
nyulak?
Mit gondoltak a nyúlról?
Mit gondolt róla a farkas?
Olvassa el a nyulak találkozóját.
Mit lehet mondani egy nyúlról?
VII. Áttérés ide
döntési szakasz
magánfeladatokat.
Elsődleges
ellenőrzése
helyességét
teljesítés
út
akciók.
Csúszik
13.Jellemző
hősök. Utánzó.
dia 14.
dia 15.
diagnosztikai munka,
értékeli mindegyik teljesítményét
tevékenységek.
No, kövessük a következtetést.
Mi volt az óra célja?
Hogyan kerültünk oda?
Válaszolhatunk most
a lecke kérdésére?
A nyúl nagyon megijedt.
Kifejező
olvasás
név otthon
mese ötlet,
hasonlítsa össze
válaszok válaszokkal
osztálytársak és
értékelje magát és
valaki más nyilatkozata
ról ről
művészeti
művek.
végrehajtani
teljesítmény
minden művelet.
tanulnak
megfogalmazni
saját
vélemény és
pozíció.
Gól ismétlés
lecke.
Ismétlés
algoritmus.
Igen.
iróniával, hogy
olvasók
gondolat

Miért nevezte így a szerző?
Kinek írt a szerző?
tündérmese? Miért?
Lehetséges-e, hogy az ember azzá váljon
bátor?
Javítóintézetet szervez
munka, önálló
munka.
Kreativ munka.
Azt javaslom, hogy adjak tanácsot egy személynek,
aki bátor akar lenni.
(Egy csoport – mire való
kell csinálni, 2 - csoport - mit
nem kell csinálni)
diagnosztikai munka.
Hallgatás és osztályozás
kreatív alkotások.
Taps.
16. dia.
Mi volt érdekes?
Min nevettél?
Ki tehetné ma
Dicsérni az osztályban végzett munkájáért?
Rázza meg a kezét.
dia 17.
Fizminutka
(idő szerint)
"Boldog töltést"
Javítás
ledolgozva
út.
VIII.
Alkalmazás
általános módon
érdekében tett fellépés
megoldásokat
magánfeladatokat.
X.Házi
gyakorlat.
IX. Ellenőrzés
a színpadon
érettségi
oktatási téma.
Válassza ki
tetszett
meserészlet
és készülj fel
kifejező
olvasás
Készít
parafrázis
*A mellékállomáson cs.
Olvas
egy másik
jellemző
yu nyúl tündérmese.
Alkalmazzon újat
tudás.
Építkezés
monológ
nyilatkozatok
:formulál
fő gondolat,
válassza ki
bizonyítéka.
Független
Munka.
Végezzen
munka,
elemezni,
ellenőrzés és
értékelni
eredmény.
Hasonlítsa össze
válaszok válaszokkal
osztálytársak és
értékelje magát és
valaki másé
nyilatkozata által
ról ről
művészeti
művek.
Önteszt. Edd meg
módon általában.
Épít
érvelés,
számára érthető
beszélgetőtárs.
tudják, hogyan
használat
beszéd
szabályozás
övé
akciók.
számára

Visszaverődés
az övék
akció
Lépésről lépésre valósítsa meg
eredménykontroll.

WMC L. F. Klimanova

Gólok: emlékeztesse a tanulókat a könyvkezelés szabályaira; megismertetni velük, hogyan születtek a könyvek az ókorban, érdeklődést kelteni bennük az olvasás, a történelem iránt; folytassa a koherens beszédkészség kialakítását, történet összeállítását képből; gyakorolja a kifejező olvasási készségeket.

Tervezett eredmények: a tanulóknak legyen fogalmuk az ókori és modern könyvekről, legyenek képesek összehasonlítani ezeket a könyveket, ismerjék a mondásokat prominens emberek könyvekről, és elemezze őket.

Felszerelés: rejtvényes kártyák, szavak a táblán (használhatja a mágneses ábécét); kedvenc könyvek kiállítása.

Az órák alatt

I. Szervezési mozzanat

II. Beszéd bemelegítés

- Olvasd el a verset.

A könyvtár volt és lesz

Az élő nyomtatott szavak szent temploma.

A fiatal Bunin is a papjai közé ment,

És harminc évig - a bölcs Krylov.

V. Cserkasov

Hogyan érti ezeket a sorokat?

Olvasd fel ezt a verset hangosan.

Tanári anyag

1812-ben Krylov a Nyilvános Könyvtár szolgálatába lépett, amelynek igazgatójává A. N.-t nevezték ki. Olenin. Ott Krylov mintegy 30 évig könyvtárosként dolgozott, egészen 1841-ben történt lemondásáig. Hosszú közkönyvtári szolgálata során Krylov a könyvtár orosz részlegének aktív szervezőjeként bizonyult. A könyvtári szolgáltatással párhuzamosan Krylov új mesék létrehozásán dolgozott.

III. Tudásfrissítés. Az órai célok kitűzése

Mit tanultál az utolsó órán a könyvtárról?

Milyen könyvek találhatók benne?

A mai órán azzal ismerkedünk meg, hogyan írták korábban a könyveket, kik és hogyan alkották azokat.

IV. Dolgozzon az óra témáján

Szerinted mióta jelentek meg a könyvek? Ki és hogyan nyomtatta ki őket? (Gyermekek vallomásai.)

- Nézze meg az ábrát a 2. oldalon. 8 - 9. Mi a véleményed az első könyvekről?

- És mire írtál korábban, amikor nem volt papír?

- Előtted a szavak: krónika, nyírfakéreg, nyírfakéreg betűk, tekercs, pergamen. Melyikük ismerős számodra?

Krónika - rekord fontos eseményekévről évre, nyárról nyárra.

A nyírfa kéreg a nyírfa kéreg legfelső rétege.

A nyírfakéreg betűk ősi orosz betűk a nyírfakérgen (több mint 500 nyírfakéreg betű érkezett hozzánk). A legősibbek a 13. században élt Onif fiú levelei.

A tekercs egy csőbe felcsavart pergamen kézirat.

Pergamen - speciálisan feldolgozott bőr (borjú, bárány, sertés, kecske), amelyre lehetett írni.

Tanári anyag

Miért írták újra a könyveket a régi időkben?

Ma már a nyomdákban nyomtatnak könyveket, de volt idő, amikor még nem tudták, hogyan kell ezt csinálni. Akkoriban a könyveket kézzel írták. Ruszban a szerzetesek foglalkoztak ezzel az összetett üzlettel. Hiszen akkoriban kevés volt az írástudó, és nagy volt az igény a könyvekre. Könyvek nélkül nem tudtak istentiszteletet végezni, írni és olvasni tanítani az embereket.

Éppen ezért a kereszténység terjedésével egy időben megindult a könyvek levelezése is. A központokat nagy kolostorokban alakították ki, ahonnan a szerzetesek által másolt könyvek példányai szétszóródtak az országban. Csak néhány évszázaddal később jelentek meg felbérelt írnokok, akik megrendelésre és eladásra másoltak könyveket.

A könyv megírása hosszú és nehéz feladat volt.

A szükséges anyag (először pergamen, majd papír) előkészítése után az írnok leült dolgozni. Kijelölte az oldalt - meghatározta a cím helyeit, a kezdőbetűt - azt a nagybetűt, amellyel az első mondat kezdődik. Az írnok fa vonalzóval vagy ólombottal (ha pergamenre ír) vonalakat húzott a szöveg írásához.

A pergamen drága volt, és védeni kellett. A helytakarékosság érdekében a betűket szorosan helyezték el, nem volt szóköz a szavak között. És magukat a szavakat nem teljes egészében írták, hanem rövidített formában: Isten helyett - bg, emberek - lu, ember - chk. A rövidített szavakat a tetején egy speciális jellel - címmel - jelölték.

Ahogy telt az idő, egyre több könyvre volt szükség. Elkezdték árusítani őket piacokon, vásárokon és speciális üzletekben. Ott nemcsak spirituális irodalmat lehetett vásárolni, hanem szórakoztató történet- és novellagyűjteményt is.

A felbérelt írnok már nem volt hajlandó minden egyes betűt felvázolni. A tiszta írást fokozatosan felváltotta a gördülékeny, elsöprő kurzív.

Léteztek enciklopédiák az ókori Oroszországban?

Bár a középkorban magát az "enciklopédia" szót nem ismerték (Franciaországban csak a 18. században jelent meg), hanem gyűjteményeket. referencia karakter igen széles körben ismertek voltak.

Természetesen központi helyet foglaltak el közöttük a vallási és erkölcsi kérdésekkel foglalkozó tanítások gyűjteményei, mint az Aranylánc vagy a Sztoslov. Aforizmákat tartalmaztak – rövid mondásokat John Chrysostomos keresztény teológus írásaiból.

De voltak referencia és tájékoztató jellegű kiadványok is. Például a Dioptra egy alapvető mű, amely rövid fejezetekből-cikkekből áll, amelyek arról szólnak, hogyan működik a világ, milyen növények és állatok léteznek, és hogyan kell kezelni bizonyos betegségeket.

Nem kevésbé érdekes egy másik ilyen gyűjtemény - "Izmaragd". Ebben információkat találhat arról, hogyan nevelje fel a gyerekeket, tisztelje meg a szülőket, hogyan viselje el, és néha veszekedjen a feleségével, hogyan győzze le a lustaságot és a kísértéseket.

Izmaragdon az a fő gondolat, hogy a társadalom méltó tagjának nevelése a családdal kezdődik. Ezért mondják itt, hogy a személyes példamutatás mindig jobban és világosabban működik, mint a tanítás.

A gazdasági kérdéseknek szentelt gyűjtemények nagyon érdekesek. Közöttük fontos helyet foglal el a Naziratel, a paraszti munkáról szóló egyedülálló kézikönyv. Információkat tartalmaz az állatállomány takarmányozásáról és kezeléséről, a különféle termények gondozásáról, feldolgozásáról betakarított termés. A "Naziratel" népszerűségét bizonyítja a terjesztése nagy számban kézzel írt satu. De mindezen művek között a központi helyet jogosan a Domosztroj, az első orosz gazdasági enciklopédia foglalja el.

Mi a különbség a régi és a modern könyvek között?

V. Testnevelés

Megtapossuk a lábunkat

Összecsapjuk a kezünket

Bólintjuk a fejünket.

Felemeljük a kezünket

Leengedjük a kezünket

Akkor körözünk.

Megtapossuk a lábunkat:

Top-top-top.

Leengedjük a kezünket

Taps-taps-taps.

Megosztjuk a kezünket

És futni fogunk.

VI. A munka folytatása az óra témájában

1. Beszéljen a könyvek előnyeiről

- Nyitott tankönyvek a p. 11, és olvassa el a nyilatkozatokat híres emberek könyvekről. (A gyerekek maguknak olvasnak, majd egyesével hangosan.)

- Magyarázd meg a jelentésüket.

- Melyik állítás tetszett a legjobban? Miért?

Beszélje meg egy barátjával, hogy miért hívják a könyvet beszélgetőpartnernek.

Milyen két csoportra oszthatók ezek az állítások? (A könyvről és az olvasásról.)

Olvassa el a könyvvel kapcsolatos kijelentéseket.

- Olvassa el az olvasással kapcsolatos állításokat.

2. R. Sef „Az olvasóhoz” című verse

(A tanár felolvassa a verset a 12. oldalon.)

Olvassa el önállóan a verset, készüljön fel a kifejező olvasásra.

(A tanulók kifejező felolvasása a versből.)

VII. Visszaverődés

- Rajzolj a füzetedbe egy smiley-t, amely tükrözi a tananyaghoz való hozzáállásodat.

VIII. Összegezve a tanulságot

- Milyen újdonságokat tanultál az órán?

Mit találtál különösen érdekesnek?

Mi a különbség az első könyvek és a modernek között?

Mire emlékszel a könyvekről?

Házi feladat

Tanuld meg R. Sefa versét.

Irodalmi olvasás óra 2. osztályban

Téma: VV Bianchi "zenész". A természetképalkotás pontossága és tárgyilagossága.

A tanárok céljai:

  • V. Bianki író életének és munkásságának megismertetése;
  • A hallgatók megismertetése V. V. Bianchi "zenész" munkájával;
  • A szöveg tartalmával kapcsolatos kérdések megválaszolásának képességének kialakítása, a karakter érzelmi hangulatának kifejező olvasással történő közvetítése, a szövegrészek megtalálása a tanár utasítására;
  • Folyékony olvasás tanítása egész szavakkal;
  • A kreatív gondolkodás fejlesztése, gazdagítása szójegyzék diákok;
  • Barátságosságot alakít ki a kommunikációban;
  • Neveld a természet szeretetét, tanítsd meg látni annak szépségét.

Célok a tanuló számára:

  • Megismerkedni V. Bianchi munkásságával és új művével, a „Muzsikával”, megérteni e mű tartalmának mélységét;
  • Tanulj meg folyékonyan egész szavakban olvasni.

Az edzés tervezett eredménye és az UUD kialakulása.

Kognitív UUD: az olvasás továbbtanulási fontosságának felismerésére való képesség kialakítása, az olvasás céljának megértése (olvasó érdeklődésének kielégítése és olvasási tapasztalatszerzés, tények, ítéletek, érvek felkutatása).

Kommunikatív UUD: javaslata érvelésének, meggyőzésének és engedékenységének kialakítása; fejleszteni a tárgyalási képességet közös döntés; alakítsa ki azt a képességet, hogy a munka során az egymás iránti barátságos hozzáállást fenntartsák.

Személyes UUD: eligazodni az olvasottak erkölcsi tartalmában, felismerni a szereplők viselkedésének lényegét, önállóan következtetéseket levonni, a szereplőket erkölcsi normákkal korrelálni.

Felszerelés : zene, értékelő táblázat, bemutató.

Az órák alatt

  1. Motiváció a tanulási tevékenységekhez.

(zene egy szimfonikus zenekar előadásában)

Srácok, elmondhatod magadnak, hogy jók vagytok? Beszéljünk róla velem, de próbálja meg ugyanazt mondani, mint én:

NAGYON JÓ VAGYOK. (csendes)

NAGYON JÓ VAGYOK. (nyugodtan)

NAGYON JÓK VAGYUNK. (hangosan)

Remélem, hogy a mai órán mindenki figyelmes hallgató és aktív résztvevő lesz. Nagyon érdekes könyvet fogunk olvasni.

"Hallom - elfelejtem,

Értem – emlékszem

Értem, értem” – mondja egy kínai közmondás. Meghallgatunk, emlékezünk és okoskodunk. Hiszen a gondolkodás nélküli olvasás üres szórakozás.

(a zene hangosabb lesz és elhalkul)

Srácok, szerintetek ki tudja előadni ezt a zenét? (szimfonikus zenekar, zenész)

Valóban, egy nagy szimfonikus zenekar munkáját hallgatta. (A szimfonikus zenekar zenészek nagy csoportja)

És ki a zenész? (ez egy hangszeren játszó művész)

Ki találta ki közületek, melyik művet fogjuk elolvasni? (Zenész)

Szeretné tudni? Ezután dekódolja:

Koordináták a táblán: (1,5), (3,2), (2,6), (4,1), (5,4), (6,5)

B i a n c i

(a tanár felváltva mutatja a koordinátákat, a gyerekek megnevezik a betűt)

Tanóránk témája? (V.V. Bianchi "zenész")

Hogyan szerezzünk új ismereteket? (Nézd meg, mit tudok és mit akarok tudni)

Fogadóasztal ZHU

Mielőtt megismerkednénk a művel, nézzük meg közelebbről V. Bianchit.

(portré a táblán) „Beszúrás » (jelekkel olvasás)

VV Bianchi biológus családjában nőtt fel. Bianchi édesapja a múzeumban dolgozott, a fiú pedig kiskorától látogató volt. És otthon mindig sok állat, madár volt, volt akvárium halakkal, teknősökkel, gyíkokkal, kígyókkal. Nyáron a faluban pihenve Bianchi csibéket, nyulakat, sündisznókat, mókusokat etetett ...

Sokat utazott a Volga, az Urál, Altaj mentén. Sok természetről szóló művet készített fiatal olvasók számára. Hőseik állatok, madarak, növények. Mintegy háromszáz művet írt. Mindegyik a természet élővilágáról beszél. A gyerekeket arra tanítják, hogy vigyázzanak rá, szeressék. És erre igyekszünk mindig emlékezni.

Feladatok:

  1. Arról, hogy milyen hobbijai vannak V.V. Olvastad a biancát?
  2. Mit tanítanak VV Bianchi könyvei?

Apja beleoltotta a természet szeretetét. Ismert minden fűszálat, madarat, állatot, akit nevén neveznek. Megtanította felismerni a madarakat hangjukról, megjelenésükről, repülésükről. És gyerekkorom óta arra tanítottam, hogy minden észrevételemet leírjam. Annyira megszelídítette, hogy életre szóló szokásává vált.

VV Bianchi sok könyve van könyvtárunkban. Lehet kölcsönözni és olvasni (könyvkiállítás).

  1. A helyzet előrejelzése

Színpad "Kihívás"

Fogadás "Jóslatok fája" (csúszda fával; Fatörzsre írt kérdések)

Beszéljétek meg párban, mi történhet egy ilyen című műben? Hogyan végződik a munka? (gyerekek találgatásai hallatszanak)

  1. "Megértés" szakasz

Hagyd abba az olvasást.

Menjünk az íróval ebbe az erdőszéli vadászházba. Olvassuk el a művet, és derítsük ki, helyesek-e feltételezéseink.

(A gyerekek elolvassák a mesét. Szemantikai részekre oszlik. A tanár megáll és különböző szintű kérdéseket tesz fel. Szókincsmunka folyamatban.)

Zavalinka - olvasható a tankönyv szótárában.

MEDVEVÁGÓ - hol tudhatjuk meg ennek a szónak a jelentését, nem szerepel a szótárunkban? (kérdezd meg a felnőtteket: egy férfi, aki medvére vadászik)

1 megálló:

Mit csinált az öreg, amikor találkozott a kolhozszal?

Elmegy az öreg vadászni vagy sem, mit gondolsz?

2 megálló:

Hogy csinálta az öreg?

Mit hallott az erdőben?

Milyen érzéseket él át? Megerősíti a szöveg szavaival? Miért lepődött meg?

Ki tud az erdőben zengő, gyengéd hangot kiadni?

3 megálló:

Ki adott vékony, gyengéd hangot az erdőben?

Mit csinált a medve?

Hogyan hallotta a zenéjét? Olvasd el.

És az öreg? Olvasd el.

Milyen következtetést lehet levonni? (mindketten nem közömbösek a zene iránt, az állatok és az emberek is így érzik)

Hogyan értékelte az öreg a zenész játékát? Olvasd el.

Mit csinál az ember a medvével?

4 megálló:

Mit csinált az öreg a medvével? Miért nem ölte meg, ő egy széffeltörő? (ugyanazt a zenészt láttam benne)

Mit érez a vadász, amikor elmagyarázza, miért nem tudta lelőni a medvét? És a gazda? Olvassa el a részt szerepekben, mutassa meg, hogyan érzi magát az egyes résztvevők a beszélgetés során.

Mit tennél, ha vadász lennél?

Ez mese vagy mese? Miért?

Miért hívják a történetet „A zenésznek”?

Mi lepett meg "A zenész" című történetben? (nagyon hasonlóak vagyunk a kisebb testvéreinkkel, mi is így érezhetjük).

Térjünk vissza a „Jóslatok fájához”, vajon jogosak voltak-e feltételezései. Miről szól a munkánk?

SZERINTÜNK…….

ÉS TÉNYLEG MEGTÖRTÉNT....

  1. Színpad "Tükröződés"

Mit tanít a történet?

Határozzon meg egy témát"Sinquain"

_______________________

Hatalmas, gyönyörű

Séta, alvás, zenélés

Egyik mancsát szívja, de egész télen jóllakott.

Kiderült, hogy a medvék, akárcsak az emberek, részlegesek lehetnek a zenéhez. Kisebb testvéreinkkel nagyon hasonlítunk, mi is így érezhetünk. A vadász megértette ezt. Reméljük, hogy minden vadász eljön egyszer az erdőbe erdei zenét, madárcsicsergést, patak hangját hallgatni, nézni csodálatos életállatokat, és felejtsd el a fegyvereiket.

Milyen feladatokat tűztünk ki az órán?

Sikerült megoldanunk őket? (a gyerekek töltsék ki a "ZUH" táblázatot)

Otthon: s. 145, 6. számú épület