Poslovne igre iz ekonomije za srednješolce. 1. tura “Ekonomski izrazi”

Scenarij ekonomske igre "Na stopnicah podjetja"

Cilj:širjenje ekonomskih znanj in interesov študentov.

Priprava

1. Razred je razdeljen na dve ekipi.

2. Vnaprej so pripravljene avdio kasete (CD, DVD) s posnetki pesmi, ki vsebujejo besedi “denar” in “zlato”.

Znaki

Trgovci.

Potek dogodka

Voditelj 1. Rojstvo ekonomske znanosti je pokrito s senco stoletij, tako kot rojstvo same ekonomije, ki pa se je zgodilo mnogo tisočletij prej. Primitivno kmetovanje ni zahtevalo posebnega znanstvenega znanja.

Ljudje že dolgo poskušajo razumeti skrivnosti gospodarstva. Svet pozna imena velikih ekonomistov Adama Smitha, Davida Ricarda, Antoina Montchretiena in drugih. Morda bo kmalu med velikimi tudi vaše ime?!

Voditelj 2. A najprej preverimo vaše osnovno poznavanje ekonomije, brez katerega ni nobenega posla. Veste, kaj je posel? (Ekipni odgovori. Odgovori se ocenjujejo po pettočkovnem sistemu, pri čemer se ne upošteva le faktografskega znanja, ampak tudi smisel za humor, iznajdljivost in iznajdljivost igralcev.)

Tako je, podjetje je gospodarska dejavnost, ki ustvarja dohodek ali zagotavlja druge koristi. Poslovnež vstopi v območje tveganja in avanture, kjer je potreben pogum nič manj kot temeljito poznavanje razmer na trgu. In naši udeleženci morajo pokazati vse te lastnosti, saj bodo morda prav danes naredili prvi korak Velik svet ekonomije in poslovanja. Predstavljamo torej ekipe in našo cenjeno žirijo.

Voditelj 1. Ena od zapovedi poslovneža je: "Sreča je naklonjena izobraženim." Navsezadnje je danes pravi poslovnež visoko izobražen strokovnjak. Torej, naše prvo tekmovanje je ogrevanje.

Ekonomski ABC

Voditelja izmenično postavljata vprašanja ekipam, za pravilne odgovore pa prejmejo žetone. Če ekipa ne pozna pravilnega odgovora, gre vprašanje drugi ekipi.

1. Kako se imenuje prenos zemljišč, zgradb, nepremičnin v najem s strani njihovega lastnika, lastnika za določeno obdobje za plačilo? (Najem.)

2. Vrednostni papir, ki ga izda delniška družba. Oseba, ki kupi tak papir, postane eden od lastnikov, lastnikov tega podjetja in pridobi pravico do prejema dela dohodka iz njegove dejavnosti. (Napredovanje.)

3. Posebna ustanova, ustanova, namenjena izvajanju različnih operacij in dejanj z denarjem. Zelo pogosto te institucije počijo (Bank.)

4. Ta beseda v prevodu iz angleščine pomeni posel. Na splošno je to dejavnost osebe ali skupine ljudi, ki se izvaja na lastne stroške in na lastno odgovornost. (Posel.)

5. Kako se imenuje poklic osebe, ki omogoča transakcije med prodajalcem in kupcem? (Posrednik.)

6. Denarna enota katere koli države, ki se uporablja in legalizira v državi. (Valuta.)

7. Kako se imenuje vrednostni papir, ki vsebuje brezpogojno denarno obveznost plačila določenega zneska v določenem roku? (Račun.)

8. Denarna nadomestila avtorjem literarnih in glasbenih del, objavljenih v tisku. (Pristojbina.)

9. Prostovoljni dogovor dveh ali več oseb, od katerih vsaka prevzame določene obveznosti. (Sporazum.)

10. Uvoz v državo tujega blaga ali drugih dragocenosti, kupljenih v tujini za njihovo uporabo. (Uvoz.)

11. Zvišanje cen blaga, kar vodi v zmanjšanje števila blaga, ki ga je mogoče kupiti na denarno enoto. (Inflacija.)

12. Lastninske in intelektualne vrednosti, vložene v predmete poslovnih in drugih dejavnosti. (Naložba.)

13. Dokument, uradno potrdilo, ki se izda osebi za potrditev, da je od nje prejela gotovinska plačila, blago ali druge dragocenosti. (Potrdilo.)

14. Shramba, v kateri lahko zastavite premoženje in stvari ter prejmete začasno posojilo, katerega višina je odvisna od vrednosti zastavljenih stvari. Če želite dobiti svoje stvari, morate odplačati posojilo in plačati hrambo stvari ter obresti za posojilo. (Zastavljalnica.)

15. Celovit sistem ukrepov za vodenje proizvodnih in prodajnih aktivnosti, ki temelji na tržnih raziskavah z namenom čim večjega zadovoljstva kupcev. (Trženje.)

16. Zaposleni v podjetju ali podjetju, ki vodi ljudi, delo, proizvodnjo in prodajo blaga. (Upravitelj.)

17. Obvezna plačila, ki jih določa zakon državljani in organizacije (posamezniki in pravne osebe) morajo redno, običajno četrtletno ali letno, plačevati državi. (Davki.)

18. Odprto obveščanje podjetja morebitnih kupcev in potrošnikov blaga in storitev, ki jih proizvaja, o kakovosti, prednostih in prednostih tega blaga in storitev. Ne sme diskreditirati blaga in storitev drugih podjetij, sicer je brezvestna. (Oglaševanje.)

19. Dohodek, ki ga lastnik prejme z uporabo zemljišča, lastnine, kapitala ali druge lastnine, ki mu pripada, s strani drugih. Prejemanje takšnega dohodka od lastnika ne zahteva nobenih delovnih naporov. (Najem.)

20. Posojeni denar ali materialna sredstva, ki jih je treba vrniti v določenem roku. Za njegovo uporabo je posojilojemalec, ki ga prejme, dolžan plačati provizijo, ki se imenuje obresti. (posojilo.)

21. Državna služba, ki nadzoruje uvoz in izvoz blaga čez mejo države. Še vedno pobira honorarje. (Carina.)

22. Podjetje, ki opravlja fiduciarne funkcije za posameznike in organizacije. (Zaupniško podjetje.)

23. Gotovina v najširšem pomenu besede - ves gotovinski in negotovinski denar ter čeki in vse vrste vrednostnih papirjev. (Finance.)

24. Denarna listina predpisan obrazec, ki ima vlogo denarja in se lahko uporablja namesto denarja kot plačilno sredstvo. (Preveri.)

25. Odnos, interakcija človeka z njegovim naravnim okoljem, racionalna gospodarska raba naravni viri. (Ekologija.)

Voditelj 1. Medtem ko žirija ocenjuje naš prvi natečaj, želimo od vas izvedeti, katere pregovore in reke poznate o denarju. Za vsak pregovor prejme ekipa eno točko.

Ekipe izmenično kličejo Pregovori in reki.

Voditelj 2. In zdaj vas vabimo, da se potopite v zgodovino ekonomije. Naša naslednja tura se imenuje...

Dražba

Za vsako ekipo odpremo pogojni račun za tisoč rubljev. Naše dražbe bodo nenavadne. Kupite vprašanje in nanj pravilno odgovorite, nato pa se znesek, za katerega je bilo vprašanje kupljeno, nakaže na vaš račun. Če je odgovor napačen, bo na vaš račun pripisana samo polovica zneska vprašanja. Začnimo trgovati!

Začetna cena prvega vprašanja je 100 rubljev. Stavite, gospodje!

1. Kdaj se je v Rusiji pojavil papirni denar? (Leta 1768 jih je uvedla Katarina II., da bi nadomestila zajeten bakren denar, in so jih imenovali bankovci.)

Kupimo drugo vprašanje. Začetna cena 80 rubljev.

2. Leta 1776 je založnik William Strahey v Londonu izdal »An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations«, največje delo klasične politične ekonomije. Imenuj avtorja knjige. Majhen namig - po poreklu je Škot. (Adam Smith.)

Kupimo tretje vprašanje. Začetna cena 120 rubljev.

3. S čigavim odlokom in kdaj je bil položaj računovodje prvič uradno ustanovljen v Rusiji? (Z odlokom Petra I. v zgodnjih 17. stoletjih. Beseda "računovodja" je k nam prišla iz nemškega jezika skupaj z reformami Petra I.)

Kupimo četrto vprašanje. Začetna cena 100 rubljev.

4. Zakaj se je peni imenoval peni? (Prvi lahki denar - kopecks - je bil izdan s sliko jezdeca s sulico. Iz besede "kopje", ki je bila v rokah konjenika na kovancu, se je imenovala peni.)

Odkupimo peto vprašanje. Začetna cena 100 krmil.

5. Iz katere besede je nastala beseda "rubelj"? (V Rusiji so za plačila uporabljali težke srebrne ingote - grivne, ki so bili v obliki palic. Če je bil cel kos prevelik za izračune, so ga sekali. Iz glagola sekati je beseda "rubelj" " je prišel iz.)

Odkupimo se šestemu vprašanju. Začetna cena 200 rubljev.

6. V Rusiji je bil poklic živinorejca zelo spoštovan. Kaj so počeli živinorejci? (Denar je bila v Rusiji živina - ovce, krave, biki. Večjo čredo ste imeli, bogatejši ste veljali. Kasneje so živali prenehale služiti kot denar, vendar ime "govedar" pomeni "skrbnik denarja", »davkar« in »kravica« v pomenu »zakladnica« sta se dolgo ohranila.)

Ekonomsko usposabljanje sodobnih šolarjev je eno najpomembnejših za normalen razvoj tržnih odnosov v državi.

Danes pomanjkanje ekonomskega znanja močno občuti večina prebivalstva države in dajanje tega znanja študentom je najbolj obetavna smer za oblikovanje ekonomske kulture celotnega prebivalstva.

Prehod države na trg je šole in otroška društva postavil pred naloge družbenega pomena – učinkovito pripraviti mladostnike na življenje v družbi, ki temelji na tržno gospodarstvo. To vključuje pomembne prilagoditve celotnega izobraževalnega sistema. Današnja šola jim mora pomagati pri prilagajanju in preživetju v tržnem gospodarstvu.

Najučinkovitejše metode poučevanja ekonomije so igralne oblike usposabljanje. Njihova uporaba aktivira kognitivno dejavnost otrok. Igre otrokom vseh starosti olajšajo učenje kompleksnih ekonomskih pojmov.

Izobraževalni namen iger je poglobiti, utrditi in posplošiti znanje, poleg tega pa razviti lastnosti, kot so pozornost, spomin, logično razmišljanje in sposobnost kolektivnega delovanja.

Vse večje zanimanje za poslovne igre pojasnjujejo številni dejavniki:

– pri uporabi poslovnih iger je učni proces čim bližje resničnim praktičnim dejavnostim, življenju, simulira resnično življenje, otrokom omogoča, da se vključijo v praktične dejavnosti organizacij in podjetij, se preizkusijo v vlogi menedžerja, računovodje , ekonomist itd.

– igra je kolektivna učna metoda, ki spodbuja razvoj komunikacijskih sposobnosti učencev. In ne moremo ne opaziti posebnega čustvenega razpoloženja, ki se oblikuje med igro, kar pomaga intenzivirati učni proces. Raziskovalci so ugotovili, da se pri predstavitvi gradiva na predavanju ne absorbira več kot 20% informacij, med poslovno igro pa približno 90%.

– vsaka poslovna igra je metoda simulacije, ki učence pripravi na življenje. Med igro udeleženci opravljajo vlogo in se odločajo na podlagi interesov te vloge.

Predlagana igra je različica igre Izmenjava predstav - V, VI, ki poteka v Otroško-mladinskem centru in je prilagojena razmeram srednje šole.

Namen igre: Seznaniti študente z delom borze.

1. Ustvarite aktivno igralno polje, vzdušje poslovne interakcije med udeleženci v igri.

2. Najstnike, ki sodelujejo v igri, naučite osnovnih vodstvenih veščin.

3. Organizirajte in izvedite vrsto tekmovanj in trgovalnih srečanj.

4. Med igro še naprej razvijati komunikacijske, organizacijske in ustvarjalne sposobnosti učencev.

Namen igre

Igra se igra s študenti, ki so študirali temo "Finančni trg. Vrednostni papirji«.

Število udeležencev ni omejeno na en razred. V igri lahko sodeluje več vzporednih razredov (9-11 razred) ene šole ali več šol.

Udeleženci.

Ekipe, imenovane podjetja (podjetja), so sestavljene iz učencev 10.–11. razreda pred začetkom igre. Izberejo ime, vodjo in razdelijo druge vloge (namestnik, porotnik itd.)

Vsak udeleženec igre nosi značko (ploščico) s svojim imenom, imenom ekipe in črko razreda.

Splošna določila za igro.

Igra, ki se igra, ne bo le poslovna igra, ampak poslovna igra z

pokažite elemente. To je bilo uvedeno zaradi potrebe po ustvarjanju vzdušja medsebojnega zaupanja in sproščenosti med učenci, ki sodelujejo v igri, saj so možne tudi druge možnosti igre. To bo omogočilo doseganje večjih rezultatov pri nalogah, dodeljenih družbam (podjetjem).

Igra se izvaja kot celovit test za podjetja.

Vsa podjetja so enakovredni igralci na borzi. Njihovo primarni cilj - "zaslužite" čim več igralne valute.

Igro igrajo učenci 11. razreda, pod vodstvom učitelja(-ev).

Odnose med igro urejajo listine, ki jih izda Organizacija (Priloga 1). Glavni dokument je Sodni zakonik (Priloga 7).

Igra se izvaja po stopnjah.

1. stopnja Priprave na igro.

Cilj; oblikovanje delovnega okolja (ustvarjanje podjetij, žetonov, paketa iger).

2. stopnja. Prilagajanje študentov v igralni situaciji.

Cilj: Ustvarjanje ugodnega psihološkega in delovnega vzdušja med razvojem igre.

3. stopnja. Izvedba igre.

Namen: sledenje razvoju zapleta znotraj scenarija.

Faza 4: Povzetek. Odsev.

Cilj: analiza dejavnosti podjetij in posameznih udeležencev v igralnih situacijah.

Refleksija udeležencev in organizatorjev igre (anketni vprašalnik, okrogla miza) z namenom ugotavljanja pridobljenih veščin pri vodenju in igralniških dejavnostih; utrjevanje pridobljenega znanja, oblikovanje komunikacijskih veščin.

Zahteve za podjetja

Skupno število je 10-11 ljudi.

Preden začnete, morate pripraviti:

  • delnic družbe (število delnic se določi po formuli: 100*n, kjer je n-
  • število članov ekipe).
  • ustvarjalna predstava "Vizitka"
  • žetoni za oddajo "Pozdravljeni!" količina 50-80 kos.

Prvi dan (pripravljalni) - datum, petek, zvečer.

Prikaži »Pozdravljeni!«

Izvaja se natečaj "Vizitka". Vsaka ekipa mora pripraviti govor, ki ni daljši od 10 minut, v obliki pozdrava. Ekipa izdela žetone, s katerimi ocenjuje uspešnost tekmovalcev, žetone je možno podariti ali zamenjati. Na podlagi rezultatov tekmovanja vsako podjetje prejme začetni znesek igralnega denarja, odvisno od tega, koliko več žetonov je zbralo kot druga.

Začetek - 16.00 do 18.00 (ne več kot 2 uri).

Drugi dan (začetek prvega igralnega dne) - datum, sobota, večer.

Pred začetkom igre se mora vsako podjetje registrirati in vse svoje delnice prenesti na borzo. Zaradi trgovanja in udeležbe na tekmovanjih se tečaj delnic posamezne ekipe spremeni (začetni tečaj vseh delnic je 1:100).

Cilj podjetja je zaslužiti čim več denarja za igre.

Začne se ob 16.00 do 19.30 (ne več kot 4 ure).

Tretji dan (drugi igralni dan) - nedelja, ves dan.

Tekmovanja in trgovanje na borzi. "Najem" prostorov. Delo sodišča. Ob koncu igralnega dneva sledi glasbeni maraton (disko). Rezultate igre povzamejo podjetja sama pod nadzorom organizatorjev igre. Zmaga podjetje, ki zasluži največ "pravega denarja". Zmagovalci bodo določeni v več kategorijah.

Začetek - 10.00 do 18.00 (19.00).

Povzemanje.

Rezultati se seštejejo po vsakem od treh dni:

Po prvi dan Prešteje se število žetonov za vsako podjetje in določi se delež ekipe na drugi dan (prvi dan igre).

Po drugi dan ugotovi se dobiček podjetja (razlika med prihodki in odhodki podjetja se določi po formulah (P=D-R) in znesek davka, ki ga plača podjetje.

Po tretji dan Rezultati količine "pravega denarja" so povzeti. Vse delnice, ki ostanejo po koncu zadnjega trgovanja, se ne upoštevajo.

Podelitev priznanj in nagrad ekipam.

Ekonomske igre so obvezna sestavina ekonomskega izobraževanja in vzgoje dijakov.

Poslovna igra je skupna ustvarjalnost, skupno iskanje, ki ima lahko velik učinek pri učenju osnov ekonomije. Razlika med poslovnimi igrami in tradicionalnim usposabljanjem je v tem, da udeleženci odigrajo praktično situacijo v pospešenem načinu njenega razvoja. Študenti so vključeni v analizo, diskusijo in razvoj rešitev, posledično pa sami poiščejo potrebne praktične akcije v simulirani situaciji. Med poslovnimi igrami novo znanje se ne prenaša z učitelja na učence, ampak ga razvijajo udeleženci v procesu sami.

Prvo šolsko tekmo smo izvedli od 28. do 30. januarja 2000. Sodelovali so učenci 11. razredov, med pripravo pa so prišli do zaključka, da je treba povabiti tudi 10. razrede, t.j. skupno število udeležencev je bilo 96 ljudi! (7 ekip) in 2 učitelja.

Organizatorji so bili dijaki, ki so leta 1999 sodelovali na 2 mestnih igrah v Mladinskem centru.

Rezultati, zanimivost in nenavadnost iger so med učenci povzročili tako burno aktivnost, da so se sami začeli pripravljati na šolsko igro: izdelali so dokument Pravila za igro, prišli do igralnega denarja, naredili izračune stroškov, razdelili odgovornosti. in me dejansko soočila z dejstvom, da se igro lahko igra in šolska stavba.

Druga tekma je bila 30. januarja - 1. februarja 2004 leto. Šola se je od ust do ust širila zgodbe alumnov o prejšnji igri in ljudje so "tudi želeli igrati." Tokrat je poleg enajstošolcev sodeloval le še 1 desetošolec, nato pa smo se odločili, da povabimo učence šole št.3, ki so naš predlog ne le sprejeli z velikim navdušenjem, ampak so se tudi zelo hitro vključili v pripravo. Možnost medšolski Vsem udeležencem je bila igra zelo všeč, saj je prinesla nove nianse, o katerih je bilo treba razmisliti in jih rešiti, in bila je odlična. V igri je sodelovalo 6 ekip (106 oseb) in 4 učitelji.

vprašalnik udeleženci igre pokazal, da je večina prišla na igro prostovoljno, da pridobijo veščine in sposobnosti, da se preizkusijo v določeni zadevi, čeprav je 29 ljudi prišlo samo zato, da se »družijo«.

60 % udeležencev je igro ocenilo kot "preprosto kul" in "dobro".

Zaradi dolgega časovnega obdobja je bolje, da igro izvedemo izven šolskega časa in sovpada z nedeljami, kar bo k igri pritegnilo še več ljudi. Stroga pravila ne pomenijo prisotnosti navijačev, vendar to posledično pomaga učitelju, da ne skrbi za disciplino in red skozi igro. Ekipe same nadzirajo svoje aktivnosti, vedenje udeležencev in upoštevajo pravila igre, da ne izgubijo igralnega denarja zaradi kazni. Če so bile v prvi igri opažene kršitve, kot so kajenje na stranišču, ponarejanje denarja organizacije in lažne delnice, potem v drugi igri teh negativnih vidikov ni bilo več. Šola je ostala v popolnem redu, kar je zelo presenetilo tehnične delavce šole.

Odigral veliko vlogo pri bolj jasni organizaciji in vodenju igre, predvsem pa pri hitrem seštevanju rezultatov. tehnična oprema- vse delo banke in menjalnice je potekalo na računalniku, za kar smo bili učitelju računalništva zelo hvaležni.

Igro lahko uporabljajo učitelji, razredniki in učitelji dodatnega izobraževanja tako pri pouku kot pri obšolskih dejavnostih. Lahko je ločen dogodek ali sestavni del interaktivnega izobraževalnega bloka.

Menim, da je ta igra zelo zanimiva tudi zato, ker so v njej sodelovali učenci pri pouku ekonomije posel in vlogo igre:

tovarna knjig,

Tržnica kave,

Zelenjavna tržnica,

Podjetniki in brezposelni

trg naravnih virov,

Dobičkonosna proizvodnja

Srečanje menedžerjev "Kako izboljšati delo ljudi?",

družina Racionalna poraba. Proračun socialno zrele družine”.

Bibliografija

  1. Baburin V.L. "Poslovne igre v ekonomski in socialni geografiji", M, "Prosveščenie", JSC "Izobraževalna knjiga", 1995
  2. Gudkova N. F. (sestavljalec), "Poslovne igre v ekonomiji", Sankt Peterburg, Laboratorij za socialno-ekonomsko izobraževanje, 1995
  3. Merzlyakov V. F. "Problemi in vprašanja v ekonomiji", M, "Prosveščenie", 1997.
  4. Prudčenkov A. S., Raizberg B. A., Šemjakin B. P. »Trg? Trg ... Hura! Tržnica!", M, " Nova šola«, 1994
  5. Prudchenkov A. S. “Šola poslovne igre Borza”, revija “Šolske tehnologije”, št. 5, 1998.
  6. Selevko G. K. "Pedagoške tehnologije, ki temeljijo na aktiviranju, intenzifikacije in učinkovitem upravljanju izobraževalnih programov", M, Raziskovalni inštitut za šolske tehnologije, 2005.
  7. Strebulaev I. "Borza ali nekaj o poletnih vtisih", "Šolski ekonomski časopis", št. 5, 1997.
  8. Trainev V. A. "Izobraževalne poslovne igre", Moskva, humanitarni založniški center "Vlados", 2005.
  9. Firsov E. T “Ekonomija. Miselne igre za šolarje", Yaroslavl, "Akademija razvoja", 1998.

Poslovna igra je imitacija realne proizvodne (vodstvene ali ekonomske) situacije. Ustvarjanje poenostavljenega modela poteka dela omogoča vsakemu udeležencu, da resnično življenje, vendar v okviru določenih pravil igrajte vlogo, se odločajte, ukrepajte.

Metoda poslovne igre

Poslovne igre (BI) so učinkovita metoda praktično usposabljanje in se uporabljajo precej široko. Uporabljajo se kot sredstvo znanja v managementu, ekonomiji, ekologiji, medicini in na drugih področjih.

DI se v svetu aktivno uporablja za preučevanje znanosti o upravljanju že od sredine 20. stoletja. S.P. je pomembno prispeval k razvoju igralniških tehnologij. Rubinstein, Z. Freud in drugi znanstveniki.

Ta metoda vam omogoča modeliranje objekta (organizacijo) ali simulacijo procesa (odločanje, cikel upravljanja). Proizvodne in ekonomske situacije so povezane s podrejenostjo nadrejenim, organizacijske in vodstvene situacije pa z vodenjem oddelka, skupine ali zaposlenega.

Igralci si lahko postavljajo različne cilje, za dosego katerih uporabljajo znanje osnov sociologije, ekonomije in metod upravljanja. Rezultati igre bodo povezani s stopnjo doseganja ciljev in kakovostjo vodenja.

Razvrstitev poslovnih iger

DI lahko razvrstimo po številnih kriterijih.

Odsev realnosti

Real (vaja)

Teoretično (abstraktno)

Stopnja težavnosti

Majhna (ena naloga, majhna ekipa igralcev)

"Bojna ladja", "Dražba", "Križanka", "Kdo ve več", "Predstavitev"

Igra posnemanja

Posnemanje prakse. Udeleženci rešujejo problem skupaj ali posamično.

»Managerjeva etika«, »Trači v podjetju«, »Kako odvrniti zaposlenega od odpovedi?«, »Izsiljevanje«

Inovativno

Namenjen ustvarjanju novih idej v nestandardni situaciji.

Trening samoorganizacije, brainstorming

Strateško

Skupno ustvarjanje slike prihodnjega razvoja situacije.

“Ustvarjanje novega produkta”, “Vstop na nove trge”

Vse zgoraj navedene tehnologije in primeri poslovnih iger so med seboj povezani. Priporočljivo jih je uporabljati v kombinaciji za učinkovite praktične dejavnosti udeležencev in doseganje zadanih nalog.

Kako organizirati igro?

Igre se igrajo po določenih pravilih.

  1. Teme poslovnih iger so različne, vendar morajo biti njihovi pogoji ustrezni in blizu resnični življenjski situaciji ali problemu. Igralci morda nimajo izkušenj za reševanje, vendar jih imajo osnovno znanje, domišljijo in druge sposobnosti.
  2. Končni rezultat skupen celotni ekipi, doseganje cilja, razvita rešitev.
  3. Pravilnih rešitev je lahko več. V pogoj mora biti vključena sposobnost iskanja različnih načinov reševanja problema.
  4. Udeleženci sami izbirajo vloge in vedenjske vzorce za uspešno reševanje problema. Zanimiva in precej zapletena situacijska naloga spodbuja ustvarjalno iskanje in uporabo znanja.

Faze izvedbe

  1. Pripravljalna faza. Identifikacija problema, izbira teme in opredelitev ciljev. Izbira vrste in oblike igre, delo na strategiji igre, priprava gradiva.
  2. Uvajanje udeležencev v situacijo igre. Pritegovanje zanimanja, postavljanje ciljev, oblikovanje timov, mobilizacija udeležencev.
  3. Skupinsko ali individualno delo z ali brez ustaljenih pravil.
  4. Zaključki in analiza rezultatov samostojno in/ali s sodelovanjem strokovnjakov.

Izvedba poslovne igre lahko vključuje veliko število faz. Med igro bodo morali udeleženci prepoznati problem, razmisliti in analizirati situacijo ter razviti predloge za rešitev problema. Delo se zaključi z razpravo o napredku igre in željah.

Poslovna igra "Proizvodni sestanek"

Pri vodenju proizvodnje je modelirana igra aktivnega vodenja poslovanja. Primer vključuje značilnosti in scenarij poslovne igre »Proizvodni sestanek«. Izvaja se ob koncu predmeta »Management«, ko študentje že razumejo principe menedžmenta in vlogo proizvodnega procesa.

Udeleženci igre:

  • zaposleni v podjetju (7 oseb). Sestanka se udeležujejo direktor, namestnik za proizvodnjo, vodja tehnične službe, vodja montažne delavnice, vodja stružnice, delovodja, tajnica;
  • skupina strokovnjakov (10 oseb).

Obrat za popravilo parnih lokomotiv ali strojegradnjo (organizacija katerega koli profila s srednjim ali majhnim številom osebja). Lastniki podjetja so pred kratkim imenovali novega direktorja. Predstavili so ga osebju in vodstvu obrata. Direktor bo moral prvič na operativni seji.

Načrt igre proizvodnega sestanka

Scenarij poslovne igre

Uvodni del

Uvod. Cilji in tema igre.

Stanje igre

Seznanitev s stanjem v podjetju.

Načrt priprave na srečanje

  • Porazdelitev vlog (7 zaposlenih in 10 strokovnjakov)
  • Voditelj organizira informacije za udeležence igre na srečanju.
  • premestitev direktorja za nekaj časa v drugo pisarno »zaradi proizvodnih« potreb.
  • nato voditelj posreduje udeležencem informacije o vedenju zaposlenih na sestanku (iz značilnosti). Navzoči na sestanku so do novega vodstva vzeli skepso in nezaupanje.

Srečanje

Govor direktorja, odziv in vprašanja nadrejenih.

Razprava in

kolektivna razprava o vprašanjih.

Kakšno bo obnašanje direktorja na seji?

Kaj lahko reče ali naredi za izboljšanje poslovnih odnosov z zaposlenimi?

Kakšne odločitve lahko sprejme ob seštevku rezultatov prvega operativnega sestanka?

Povzemanje

Sklepi strokovnjakov in udeležencev igre. Samopodoba. Ste rešili naloge in dosegli cilje?

Igra igranja vlog

Vstop v produkcijsko situacijo v določeni vlogi je zanimiva poslovna igra. Primeri za študente so lahko zelo raznoliki. Samo domišljijo morate uporabiti.

  1. Igra vlog "Intervju". opravi pogovor v obliki razgovora s prijaviteljem. Prosto delovno mesto – vodja prodaje. Pred igro udeleženci preberejo biografijo in značilnosti svojega junaka. Po preučitvi dokumentov (10 minut) vodja začne razgovor. Pri seštevku rezultatov se oceni, kako je šef opravil razgovor, analiziral podatke v dokumentih in kakšno odločitev je sprejel. Vlagatelj ocenjuje delo upravnika.
  2. Igra vlog "Konfliktna stranka". Igra se igra v parih. Vodja oddelka odgovori na telefonski klic jezne stranke. Stranka reklamira kakovost izdelka. Ocenjuje se, ali se vodja zna spopasti s konfliktno situacijo in pravilno strukturirati pogovor.
  3. Igra vlog "Ocena strokovnosti zaposlenega." Igralec iz pozicije vodje ocenjuje uspešnost zaposlenega s pomočjo podatkov o uspešnosti ekipe. Na podlagi podatkov izpolni potrdilo in se pripravi na razgovor z delavcem. Razmišlja o tem, kako zgraditi pogovor, katera vprašanja postaviti. Vloga zaposlenega je lahko mlad strokovnjak, ženska z dvema otrokoma, napreden delavec in drugi. Posledično se oceni, kako je igralec oblikoval vprašanja in izpostavil glavno stvar.

Strateška poslovna igra. Primeri za študente

Strateška igra "Knitting Factory "Style"". Vodstvo pletilne tovarne načrtuje širitev prodajnih trgov. To zahteva proizvodnjo izdelkov višje kakovosti in večjega povpraševanja. Poleg tega je predviden zagon več novih tehnoloških linij.

Že dolgo je bila načrtovana zamenjava opreme v več delavnicah. Težava je bila v pomanjkanju finančnih sredstev, povezanih z velikimi terjatvami. Katera strategija je primerna v tej situaciji? Kaj lahko stori vodstvo obrata? Napoved na podlagi podatkov tabele. Priporočljivo je predstaviti več kazalnikov finančne in gospodarske dejavnosti za tri leta.

Primeri tem za igre upravljanja

Primeri poslovnih iger

Skupinska razprava

»Sprejemanje vodstvenih odločitev. Izbira kandidata za direktorja"

"Organizacijska kultura študentov"

"Cikel upravljanja v izobraževalni ustanovi"

Igra igranja vlog

"Certificiranje osebja"

"Kako zaprositi za povišanje plače?"

"telefonska pogajanja"

"Sklenitev pogodbe"

Čustveno-aktivna igra

»Etika poslovnega komuniciranja. Ljubezen v službi"

"Konflikt med vodji oddelkov"

"Poslovni pogovor. Odpuščanje delavca"

"Za obvladovanje stresa"

Igra posnemanja

"Učinkovitost nadzora"

"Razvoj poslovnega načrta"

"Poslovno pismo"

"Priprava letnega poročila"

Metoda igre in metoda primera

Pri načrtovanju poslovne igre je priporočljivo kombinirati njene različne oblike. Igra lahko vsebuje primere (situacije). Metoda primerov se razlikuje od metode poslovnih iger, saj je usmerjena v iskanje in rešitev problema. Primeri poslovnih iger so povezani z razvojem spretnosti, oblikovanjem spretnosti.

Tako je primer model določene situacije, poslovna igra pa model praktične dejavnosti.

Metoda poslovne igre vam omogoča jasno predstavitev načel upravljanja in procesov odločanja. Glavna prednost iger je aktivno sodelovanje skupine, ekipe igralcev.

Scenarij poslovne igre "Zabavna ekonomija"

Obšolska dejavnost za učence 5.-7

Avtor: Olga Nikolaevna Frantseva, metodologinja MBOUDOD "Center za izvenšolske dejavnosti" v Bryansku
Opis materiala: razvoj bo uporaben za svetovalne delavce, učitelje-organizatorje in razrednike za dirigiranje izvenšolske dejavnosti. Skripta je namenjena učencem od 5. do 7. razreda. Gradivo v svetli in vznemirljivi obliki je namenjeno posploševanju osnovnih ekonomskih pojmov in razvoju ekonomskega mišljenja šolarjev.
Cilji: oblikovanje in posploševanje temeljnih ekonomskih pojmov, s katerimi se dijaki srečujejo v vsakdanjem življenju.
Naloge:
- naučiti se odločati, analizirati informacije, izražati svoje stališče in voditi razpravo;
- oblikovati zavestno gospodarsko vedenje;
- razvijati pobudo, kognitivno aktivnost, zanimanje za nenehno potrebo po novem znanju, željo po samoizražanju in samouresničevanju;
- spodbujati ekonomsko izobraževanje dijakov.
Oblika: poslovna igra.
Oprema:
nalogne kartice;
6 papirnatih denarnic;
papirnati denar za igrače;
plakat z napisom igre;
listi papirja, peresa;
kostum za nastop.
Pripravljalna dela:
1) Sestavljene so ekipe. Učenci si izmislijo ime in moto za svojo ekipo.
2) Ekipe pripravijo oglaševanje za svoje ustvarjalno delo.
Udeleženci: učenci 5.-7. Znayka pride na oder
Znayka:
Danes želim, prijatelji
Povem ti svojo skrivnost
O tem je govoril tudi moj dedek:
"Učenje je svetloba in nevednost je tema!"
In kako prav je imel!
Presodite sami ...
Vsak si želi živeti lepo
Torej lahko jeste čokolado
In pij kokosovo mleko,
Potrebujete, prijatelji,
Najprej je treba preučiti veliko predmetov.
Na primer gospodarstvo.
Otroci! Ta gospa je pametna.
Ne mara šal o štetju denarja.
Z njo se boste srečevali več let,
Za zdaj vam bo pokazala vašo življenjsko vozovnico.
Predmetov bo veliko -
Dolgo jih je bilo prešteti
In če povem po resnici,
Res komaj čakam, da izvem
Znaš šteti?
No, ni mi težko, da te preverim.
Začnimo z igro "Entertaining Economics" zdaj.
Vodilni: Pozdravljeni, člani žirije. Prepoznate našega junaka? Kdo je to? Danes smo se zbrali tukaj, da pokažemo svoje znanje in prepoznamo najboljše strokovnjake za ekonomijo, se naučimo sprejemati odločitve, analizirati informacije, izraziti svoje stališče in voditi razpravo.
Torej, začnemo igro "Entertaining Economics". Pozdravimo naše ekipe.
Predstavitev ekip in žirije.
Vodilni: Za vsako pravilno opravljeno nalogo bo ekipa prejela denar, tista, ki jih bo imela več, zmaga.

Tekmovanje "Ogrevanje"
Vodilni: Ogrevanje nas bo spravilo v igro, saj. zdaj se bomo poskušali spomniti in poimenovati nekaj ekonomskih pojmov.
Vprašanja za ogrevanje ekipe
1.Finančna kreditna institucija. (Banka)
2. Odbitki od dohodka v korist države. (Davek)
3. Denarna enota države. (Valuta)
4. Vodja, strokovnjak za upravljanje. (vodja)
5. Denar, posojen z obrestmi. (Kredit)
6. Oseba, razglašena za nezmožno plačati dolgove. (stečaj)
7. Pravljični lik, ki je s pomočjo mistične moči spremenil grelno desko v vozilo. (Emelya)
8. Po legendi najzanesljivejši čuvaj velikih dragocenosti. (Zmaj)
9. Pogovorna oznaka za milijon denarnih enot. ("Limona")
10. Eno največjih svetovnih podjetij za proizvodnjo otroških gradbenih kompletov. ("LEGO")
11. Čudovito bitje, ki lahko naredi zlatnike s preprostim udarcem kopita. (Antilopa)
12. Ime sobe, v kateri so bili shranjeni nešteti zakladi, izgubljeni med drugo svetovno vojno. (jantar)
Žirija povzame ogrevanje.

Natečaj "Ekonomija v literaturi"
Vodilni: ekonomske izraze najdemo v literarnih delih, v ustni ljudski umetnosti (pregovori, reki).
Vaja: spomnite se čim več pravljic, risank, filmov, pesmi, literarnih del, pregovorov, rekov, ki spominjajo na denar ali govorijo o bogastvu.
Možni odgovori:"Zlata antilopa", "Aladin in čarobna svetilka", "Ali Baba in štirideset razbojnikov", "Maček v škornjih" (Sh. Feather), "Zgodba o ribiču in ribi" in "Pri Lukomorye" (Puškin ), "Flint" (G. H. Andersen), "Pinocchio" (A. Tolstoj), film "The Diamond Arm"; »Brez centa ni rublja«, »Peni varčuje rubelj«, »Denar je račun, a merilo kruha«, »Denarja ni lahko zaslužiti, je pa lahko živeti«, »Do ne imeti sto rubljev, ampak imeti sto prijateljev«, »Denar ima rad račun« itd.
Žirija povzame rezultate tekmovanja.

Tekmovanje "Ekonomski izziv"
Vodilni: Vsaka gospodinja ve, koliko časa porabi za kuhanje in druga gospodinjska dela. Če želite pustiti čas za sprostitev ali za to, kar imate radi, morate pravilno načrtovati in prihraniti delovni čas. Bomo poskusili?
Vaja: Deklica se je odločila pomagati mami pripraviti večerjo. Do prihoda mame je še ena ura. Večerni meni je sestavljen iz zelenjavna solata, pire krompir in kotleti. Naslednji čas, potreben za kuhanje (v minutah):
- pranje zelenjave - 10 min.
- rezanje zelenjave - 10 min.
- lupljenje krompirja - 10 min.
-kuhajte krompir - 30 minut.
-priprava pireja - 10 minut.
-kuhanje zrezkov iz mletega mesa - 10 min.
- cvrtje kotlet - 30 minut.
- postavitev mize - 10 min.
Skupaj: 120 min.
vprašanje: V kakšnem zaporedju morate izvesti postopke priprave večerje, da boste pravočasno prišli do maminega prihoda? Razporedite zaporedje dela tako, da se prilega v 60 minut. Obstaja rešitev.
odgovor:
-lupljenje krompirja- 10 min.- krompir kuhamo - 30 minut.
-priprava narezkov iz mletega mesa - 10 min.- cvrtje kotlet - 30 minut.
- pranje zelenjave, 10 min.
- rezanje zelenjave, 10 min.
-priprava pireja - 10 min.
- postavitev mize - 10 min.
Skupaj: 60 min.

Tekmovanje "Logika"
Vodilni: Ekonomija je kompleksna, a zanimiva veda. Ljudje, ki delajo v tej panogi, morajo biti sposobni hitro in pravilno samostojno odločati, za to pa morajo biti ne le razgledani in sposobni, ampak tudi premišljeni.
vprašanja:
1. Fantje režejo hlode na meter dolge kose. Odžaganje enega takega kosa traja eno minuto. V koliko minutah bodo razrezali 5 metrov dolg hlod?
odgovor: 4 minute.
2.Dva kopača izkopljeta dva metra jarka v dveh urah. Koliko kopačev lahko izkoplje 5 metrov jarka v petih urah?
odgovor: 2 kopača.
3. En človek je kupil tri koze in plačal 3 rublje. Vprašanje je: zakaj je vsaka koza odšla?
odgovor: na tleh.
4. Mlinar je prišel v mlin. V vsakem od štirih vogalov je videl po 3 vrečke, na vsaki vrečki so sedele tri mačke in vsaka mačka je imela s seboj tri mucke. Človek se vpraša, koliko nog je bilo v mlinu.
odgovor: dve nogi.
5. Letele so race: ena spredaj in dve zadaj, ena zadaj in dve spredaj, ena med dvema in tri v vrsti. Koliko rac je bilo skupaj?
odgovor: Skupaj so letele tri race, ena za drugo.
6.Kaj bi lahko bilo: dve glavi, dve roki in šest nog, pri hoji pa samo štiri?
odgovor: jezdec na konju.
7. Dva očeta in dva sinova sta ujela tri ptice na en mah in vsak je dobil po enega zajca. Vprašanje je, kako se je to lahko zgodilo?
odgovor: to je bil dedek, njegov sin in vnuk.

Tekmovanje "V supermarketu"
Vodilni: Naslednja naloga je po naravi zelo blizu prvotni definiciji besede "ekonomija", to pomeni, da je povezana z ravnanjem gospodinjstvo. Moraš iti v trgovino in kupiti živila.
Vaja: igralec prve ekipe poimenuje živilo, ki ga je mogoče kupiti v sodobnem supermarketu, član druge ekipe poimenuje izdelek, ki se začne z zadnjo črko itd. Kdor ne zna hitro poimenovati izdelka želeno pismo, zapusti igro. Igra se nadaljuje, dokler ne ostane en udeleženec.
Na primer: M jaz sem z O koro TO olbas A briko Z metan...

Tekmovanje "Geometrijski tek"
Vodilni: Fantje, mnogi od vas boste kot odrasli verjetno želeli odpreti svoje podjetje, se lotiti posla. In posel je vsekakor tvegano delo. In prav zdaj boste začeli premagovati oviro v tekmovanju Geometric Run.
Predstavniki ekip izvlečejo kartice z nalogami.
Naloge tekmovanja "Geometrični tek"
1. Tecite v trikotniku
2.Tecite v črtkani črti
3. Teci naokoli
4.Tecite s poševnim ravnilom
5.Tecite v ovalu
6.Teči v pravokotniku itd.
Žirija sešteje rezultate dveh tekmovanj.

Natečaj "Poimenuj svoj poklic"
Vodilni: Fantje, seveda se boste strinjali z mano, da so takšne vedenjske lastnosti, kot so taktnost, vljudnost, občutljivost, potrebne ne le za sposobnost obnašanja v družbi, ampak tudi za vsakdanje življenje. Podoba človeka v katerem koli poklicu je tista, ki zagotavlja tako uspešnost dejavnosti kot tudi zadovoljstvo ob njej.
Predstavniki ekip izvlečejo kartončke z imenom poklica in ga pokažejo v pantomimi. Druge ekipe ugibajo ta poklic.
Možnosti kariere: frizer, računalničar, prodajalec, zdravnik, učitelj, astronom, vrtnar, voznik, kuhar, hišnik, umetnik, športnik.
Vodilni: Katere lastnosti odlikujejo ljudi v ekonomskih poklicih?
Učenci odgovori: iznajdljivost, iznajdljivost, zavajanje itd.

Tekmovanje "Oglaševanje"
Vodilni: Kaj po vašem mnenju določa komercialni uspeh?
Odgovori študentov.
Komercialni uspeh je odvisen od tega, v kolikšni meri so proizvodne dejavnosti usmerjene v preučevanje potreb ljudi in ustvarjanje novega izdelka.
Vsi dobro poznamo izraz »Oglaševanje je motor trgovine«. Kaj je oglaševanje?
Odgovori študentov.
Oglaševanje je dejavnost seznanjanja ljudi z izdelki in njihove promocije na trgu.
Vodilni: Katere vrste oglaševanja poznate?
odgovor:televizijsko oglaševanje, oglasi v časopisih in revijah, pošiljanje po pošti, na prostem, razstave in prodaja, pakiranje izdelkov.
In zdaj se bomo udeležili predstavitve vaših ustvarjalnih del.
Ekipe kažejo Domača naloga"Oglaševanje".
Žirija sešteje rezultate 2 tekmovanj in celotne igre.
Podelitev nagrad zmagovalcem.