Olvasóóra összefoglalója. R vers

Állami költségvetés külön (korrekciós) oktatási intézmény diákoknak, tanulóknak fogyatékosok egészségügyi iskola No. 8 VIII típusú Labinsk, Krasznodar Terület

Olvasásóra 2. osztályban

A. Aksenov „A parkban”.

Előkészített

Dvoretskaya Lyubov Nikolaevna,

tanár általános osztályok

Óra témája: A. Aksjonova „A parkban”.

Az óra céljai: megtanítani a mesét helyesen és tudatosan olvasni;

fejleszti a beszédet, aktiválja a tanulók szókincsét;

Felnevel óvatos hozzáállás a természethez.

Felszerelés:új szavak kártyákon, festmény „Iskások lógó madárház”, m/kivetítő, laptop.

Az órák alatt.

én. Org pillanat.

Srácok, most mi a tanulság?

II. Vizsgálat házi feladat.

Milyen évszak van most?

Nevezze meg a tavaszi hónapokat!

Mi most a tavasz hónapja?

Srácok, nevezd meg a tavasz jeleit.

(A nap meghosszabbítása, a szám növelése napos Napok, felmelegedés, hó és jég olvadása, jégsodródás, madarak érkezése, levelek virágzása, rovarok megjelenése, első zivatarok.)

Mi volt a házi feladat?

1. Olvasd el, mivel viccelődött April.

Szókincs munka: úgy tett, mintha az lenne .

2. Olvassa el, mit döntöttek a seregélyek és a bástya.

3. Olvasd el, mit gondolt April.

4. Olvasd el, miről kiabált April.

Szókincs munka: becsapott

6. Olvassa el, milyen hasznos dolgokat csinál April.

Szókincs munka: hackek .

Srácok, szeretitek a tavaszi áprilist? Miért?

Nézzük meg a naptárban, hogy milyen napok voltak áprilisban.

Fizminutka zenére zászlókkal.

    Hajlítsa a karját a vállához, és egyenesítse ki őket. Keresztmozgás fej felett.

    Döntse jobbra, egyenesítse ki és balra.

    Kezeket előre, keresztbe tett karokkal, üljön le és egyenesítse ki.

    Kézzel integetni.

    Egyik keze a vállra, a másik oldalra, guggolva.

    Kéz a fejre, majd fel és guggolás.

    Kezek a mellkas előtt és oldalt.

    Kéz a vállhoz, szekvenciális forgatás előre és hátra.

    Belégzés és kilégzés.

III. Lecke téma üzenet.

    Srácok, mi van vadmadarak Tudod?

(Szarka, takony, harkály, süvöltő, cinege, keresztcsőrű, veréb, bástya, seregély, pacsirta, varjú és mások.)

    Most találós kérdéseket mondok neked, te pedig kitalálod és megmutatod a képen.

Mindenki ismeri ezt a madarat:

Palotája az oszlopon van.

A férgeket hordják a fiókákhoz

Egész nap recseg. (Seregély.)

Szókincs munka: pólus - egy hosszú bot.

Szürke tollkabátban

A hidegben pedig hős,

Menet közben ugrál, hancúroz.

Nem sas – de mégis madár!

Tick-tweet! Ugorj egy gabonáért!

Peck, ne légy szégyenlős.

Ki ez? (Veréb.)

    Miért nevezik ezeket a madarakat vadmadaraknak?

(Az emberek nem tenyésztenek vadon élő madarakat, hanem önmagukban szaporodnak. Saját otthonukat rendezik be és maguk szereznek élelmet.)

    – Milyen előnyökkel járnak a madarak?

(A madarak az ember barátai, hiszen rovarokkal táplálkozva hatalmas számú kártevőt pusztítanak el az erdőkben, mezőkben és kertekben.)

- A mai óra témája: A. Aksenov „A parkban” című történetének olvasása.

IV.Új anyag.

    A tanárnő meséjének olvasása:

    Beszélgetés a kérdésekről.

Tetszett a történet?

Mit csináltak a srácok a parkban?

Milyen madarak jönnek hozzánk tavasszal?

(Seregélyek, bástya, fecskék, pacsirta.)

Milyen verset tudsz a seregélyekről?

Egy diák verset olvas.

Patakok csobognak mindenhol.

A tavasz vidáman nevet,

Madárházak lógtak

Ezer seregélyért.

Vissza fog térni szülőföldünkre

Madárcseresznyéhez, ribizlihez,

Énekelni fognak a fészkeken.

Hogyan készültél a madártalálkozóra?

(Csináltunk madárodúkat, odúkat, cinegeket.)

Madárházakat, odúkat és cinegéket mutatok.

Ki repült be a madárházba? (Veréb.)

Jól döntöttek a srácok? Miért?

    A mese önálló felolvasása a tanulók részéről.

Nyissa ki a tankönyveit, és keresse meg a „A parkban” című történetet. A történet olvasása közben keressen olyan nem világos szavakat, amelyeket nem ért.

4. Szókincsmunka.

Milyen szavakat nem értesz?

5.Kérdő mondatok olvasása kórusban.

Ha ők építkeznek, akkor miért avatkoznának bele valaki másba? Ez igaz?

Hogyan olvastad ezeket a mondatokat?

6. A mese felolvasása a tanulóknak. Tartalmi munka.

Mit csináltak az iskolások a parkban?

Kinek akasztották fel a madárházakat?

Mit csináltak először a srácok?

Mit döntöttek az iskolások?

7. Olvasd fel a teljes történetet 1 tanulónak.

8. A történet újramondása tanulók által.

9. Általános beszélgetés.

Mi a címe annak a történetnek, amit olvastál?

Ki írta ezt?

Milyen madarakat említ a történet?

Jól döntöttek a srácok? Miért?

A srácok tavasszal akasztanak ki fészkelő helyeket a madarak számára: madárodúk, cinegek, odúk. A madarak megbízható védelmezői a szántóföldeknek, veteményeskerteknek és gyümölcsösöknek. A madarak káros hernyókat és férgeket esznek. A madarak a barátaink. Vigyázz a madarakra!

Srácok, ezekben a könyvekben olvashattok seregélyekről, verebekről és más madarakról. (Könyvkiállítás.)

V. Összegzés.

Lecke osztályzatok.

VI. Házi feladat.

Óraösszefoglaló az olvasásról 2. osztályban

Téma: Általánosítás a „Jól fogok csinálni” részhez

és nem leszek rossz"

Célok: 1. A tárgyalt anyag általánosítása. Ledolgoz

Olvasástechnika, szerepenkénti olvasás gyakorlása.

2. Beszéd, figyelem, gondolkodás javítása.

3. Érdeklődni a könyvek és az erkölcsi tulajdonságok iránt.

Feladatok:

Készítsen világos elképzelést a jó és rossz cselekedetekről;

Fejleszti a gondolkodási és kommunikációs készségeket;

Felnevel pozitív tulajdonságok jellem: kedvesség, udvariasság, őszinteség.

Felszerelés: tankönyv, Power Point bemutatók bemelegítéssel a szemnek, tábla, az óra hőse - Dunno, kártyák a történetek nevével.

Az órák alatt

I. Szervezési mozzanat

Figyelem! Nézd meg, haver.

Készen állsz a leckére?

Minden a helyén van, minden rendben van?

Az Ön könyve és könyvjelzője.

Aktívan válaszolunk

Viselkedni,

Szóval kedves vendégeink

Újra el akartak jönni.

Srácok! Köszöntsük a vendégeket és mondjuk "Jó napot!"

Srácok, légy óvatos, takaríts meg időt, próbálj jól beszélni, teljes válaszokat adva.

II. Légző gyakorlatok

Most végezzünk néhány légzőgyakorlatot.

1) Lélegezz be az orrodon, lélegezz ki a szádon keresztül.

2) Lélegezz be, tartsd vissza a lélegzeted, lélegezz ki.

3) Lélegezz be, kilégzést részletekben.

4) Lélegezz be az orron keresztül, lélegezz ki az orron keresztül.

III. Tiszta beszéd

Srácok, ismételjetek meg mindent utánam.

Sa - sa - sa - egy róka fut az erdőben.

Su - su - su - hideg volt az erdőben.

Szóval - így - úgy - apának van kereke.

Darázs - darázs - darázs - sok a darázs a tisztáson.

Kopog

Majd beszélünk

Megdorgálunk

Szóval korrekt és világos

Hogy mindenki számára világos legyen.

IV. Gimnasztika a szemnek

V. Munka a szakaszon"Jót teszek és nem rosszat."

Srácok! Melyik szakaszon dolgozunk? Milyen történetekről és miről olvashatunk ebben a részben? („Jót teszek, és nem teszek rosszat…”, jó és rossz cselekedetekről szóló történeteket olvasunk).

Most emlékezni fogunk az olvasott történetek nevére. „Találd ki a nevet” feladat („Zhaleikin és...”, „Szörnyű...”, „Ravasz...” stb.).

VI. Testgyakorlat „Keljünk fel, gyerekek”

Álljunk fel, gyerekek (álljatok fel)

Mondjuk halkan:

Egy, kettő, három, négy, öt -(sétálunk)

Felállt, (lábujjhegyre állni)

Guggolj le egy kicsit (guggolj le)

És nem bántották a szomszédot,(ülj le)

És most fel kell kelnem(állj fel és nyújtózkodj)

Ülj le csendesen (ülj le egyenesen)

VII. Munka szöveggel

  1. Szókincs munka:

2) A szöveg olvasása a tanár által és az elsődleges észlelés.

Tetszett a történet? Miről szól ez a történet? Nézzük meg közelebbről.

  1. A történet olvasása láncban.
  1. Beszélgetés a kérdésekről.

5) Olvasás szerepek szerint(szereposztás gyerekek kérésére, fejpántok kiosztása a szerep megnevezésével: szerző, anya, lány Oika)

VIII. Egy keresztrejtvény kitalálása a táblán

A Most megfejtjük azt a keresztrejtvényt, amelyet Dunno készített neked.

IX. Óra összefoglalója

Most csukd be a szemed egy percre, és emlékezz, milyen új dolgokat tanultál az órán? Mit tanultál? - És most Dunno ki akarja nyitni az aktatáskáját, és megmutatja, mi van ott. És vannak osztályzatok és házi feladatok (értékelés az érdemjegyekhez megjegyzésekkel)

Srácok! Köszönöm mindenkinek a munkáját. A lecke véget ért.

X. Házi feladat:


Tétel
Óra témája
Tantárgy
A tanulók képesek lesznek navigálni
erkölcsi
megérteni a szereplők viselkedésének lényegét.
Az óra célja:
V
olvas,
tartalom

Feladatok:
Az óra típusa:
Technológia:
Az órán használt IKT eszközök típusa
Irodalmi olvasás 2. osztály
TECHNOLÓGIAI ÓRATÉRKÉP
KÖZÖS RÉSZ
Irodalmi olvasmány
osztály: 2. évfolyam
D.N. MaminSibiryak „A bátor nyúl meséje”.
Tervezett oktatási eredmények
Metasubject
A tanulók meg tudják tervezni tevékenységeiket
feladatnak megfelelően
Személyes
pozitív tulajdonságok kialakítása
Feltételek megteremtése egy irodalmi hős verbális portréjának elkészítéséhez.


Szövegelemzési képesség fejlesztése.
Fejleszti a kifejező olvasási készségeket
 Megérteni a szereplők cselekedeteit, érzelmi állapotukat
 Nevelje a természet és az állatok szeretetét.
Óra az ismeretek megszilárdításáról és a cselekvési módszerekről.
tevékenység módszere
1) Előadás. Egészségvédő technológia: 2) megelőzés a szem számára; 3) fizikai perc.
Alapvető
szakasz
szervezetek
nevelési
tevékenységek
AZ ÓRA SZERVEZETI FELÉPÍTÉSE
A pedagógiai interakció tartalma
A színpad célja
Tanári tevékenység
Diák tevékenységek
Tantárgy
Kognitív
Kommunikáció
Szabályozó
tív

I.Szervezet
előkelő vagyok
érzelmileg
y hangulat
osztályba
Cél: teremteni
a leckében
dolgozó,
pszichológiailag
és kényelmes
helyzet.
II. Színreállítás
oktatási feladatokat
1. dia.
2. dia.
A tanulók hangulata:
Sokan vannak a világon
érdekes,
De eddig ismeretlen számunkra,
Gondolkodjunk és olvassunk
És tanulj sokat.
Milyen feladatokat tűzzünk ki
lecke?
Kórusolvasás:
Elhangzott a várva várt hívás.
Kezdődik a lecke.
Ülj le kényelmesebben,
Dolgozz keményen, ne légy lusta.
Próbálj mindent megérteni
Kifejező olvasmány.
Tételezzük fel
alapján
korábbi tapasztalat
feladatok az órán.
Próbálkoznak
A feladat megoldására
híres
út.
Hallgatás
beszélgetőtárs.
Kifejezik
Ön szerint.
Fogadja el és
megment
tanulási cél
és egy feladat.
A gyerekek fogalmaznak
feladatok a leckéhez és az ösvényekhez
döntéseiket.
Kifejező
olvasás.
Olvasás szerepek szerint.
Újramondás.
Komikus.
A gyerekek fogalmaznak
számára új feladat
lecke.
Munkában
beszélni valamiről
dicsekvés.
Rögzített
probléma.
III.Benntartva
nem a témában
lecke és
Teremtés
körülmények
Mert
tudatos
O
észlelés
új
anyag
Frissítés
én támogatom
tudás
(Készítmény
aktívra
Vizsgálat
itthon
feladatokat.
Értékelés
(önbecsülés és
kölcsönös értékelés)
Teremtés
Problematikus
helyzetekben.
Új javítása
nevelési feladat.
3. dia.
Megszervezi a merülést
problémába, helyzetet teremt
törés.
Most felajánlom neked
hallgasd meg a példázatot. Példázat
„Két kakas” néven.
Két kakas verekedésbe kezdett.
A legyőzött férfi bebújt
egy félreeső hely, és
a győztes felszállt
magastető és
a tüdeje hegyén kukorékolt,
ive
Fogadja el és
megment
tanulási cél
és egy feladat.
Hallgatás
tanárok.
Építenek
érthető
Mert
beszélgetőtárs
nyilatkozatok
.

tájékoztató
Jaj
tevékenységek
IV. Közös
tanulmány
Problémák.
Megoldás keresése
nevelési feladat.
győzelmével dicsekszik.
A büszke embert egy sas vette észre. Ő
kőként esett a tetőre,
szárnyával megüti a kakast,
megragadta és elvitte.
*Miről szól ez a példázat, miről
karakter minősége?
*Miért olvastam ezt fel neked?
példázat?
* Ez pozitív vagy
negatív minőség?
*A kérkedő megmondja neki az igazat
senki sem hiszi el.
* Kellett-e valaha
találkozz vele?
Szóval miről fogunk olvasni?
lecke?
Szóbelit szervez
az oktatás kollektív elemzése
feladatokat. Javítások
hallgatók jelölték
hipotéziseket állít fel, rendszerezi azokat
vita.
És bátor emberek
mutatkoznak?
Miért beszélünk ma
ez?
Ez azt jelenti, hogy nem értjük, volt-e
a nyúl igazán bátor.
Most válaszolhatunk
A válaszok a tanulás.
Példák a kérkedésre
osztálytársaktól.
Beszélje meg
baráti probléma,
korrelálnak
a mese tartalma és
cím.
Elemezze
bizonyít
vitatkozni
a te álláspontod
látomás
Nem.
Tudatosan
építenek
beszéd
nyilatkozatok
,
visszaverődés
az övék
akciókat
Fedezze fel az oktatás feltételeit
tárgyalnak
feladatok,

tantárgy
módokon
megoldásokat

A tündérmese ún
"A mese
Bátor Hare

ez a kérdés?
Ajánld fel a mi célunkat
lecke.
4. dia.
5. dia.
6. dia.
Hosszú fülek,
Slanty Eyes,
Short Tail" és
nyúl sokat
dicsekszik.
Képzést szervez
tanulói interakció és
következő vita
összeállított modelleket.
Részt vesz
párbeszéd,
tárgyalni barát
egy baráttal.
V.
Modellezés
e
Rögzítés be
modellek
jelentős
kapcsolatokat
tanult
tárgy.
VI.
Tervezett
semmi új
út
akciókat.
Építkezés
orientált
az új alapjai
út
akciókat.
Hogy kell ezt csinálni? Hogyan lehet megtudni
A nyúl bátor vagy sem?
Javasolj egy algoritmust.
7. dia.
De először azt javaslom
emlékezz a szavak jelentésére
ami segít megértenünk
nyúl viselkedés.
8. dia.
Képzést szervez
kutatás kiemelésére
fogalmak.
9. dia. Megelőzés
szemek számára.
10. dia
11. dia. Algoritmus.
12. dia. Táblázat.
Munka asztallal
Azt javaslom, értékelje
Rögzített
grafikus
modellek és
levélforma
dedikált
kommunikáció és
kapcsolat.
Néz
nyúl viselkedése,
összehasonlítani és csinálni
következtetés.
Érezhető
itt vannak a válaszok
hallgatók
Végezzen
önuralom. Fogadja el és
fenntartani a tanulási célt és
feladat.
Szójegyzék
páros munka.
Részt vesz
vita
tartalom
anyag.
Gyakorold az önuralmat.
Elfogadás és mentés
nevelési cél és feladat.
Tudja meg, lehetséges-e
nevezd meg a nyulat
bátor?
Olvasd el a szöveget
tudatosan, helyesen,
egész szavakkal
lassíts és
növelje a tempót
olvasás.
Magatartás
kollektív
tanulmány,
forma
koncepció.
Olvasás láncban.
Adni
jellemzők
hősök.
Dramatizálás

(*esetleg által
idő)
nyúl viselkedése során
események fejleményeit. A múltról
a leckében tervet készítettünk
tündérmesék. E terv szerint mi
Dolgozzunk.
Kérdés: Tudsz nevezni egy nyulat?
bátor?
fokozat
1. Gyermekkor be
erdő.
2. Fáradt
félek!
3. Találkozás
farkas
4. Boldogtalan
5. Hála
Nyuszi.
nyulak.
6. "Bátor"
Mezei nyúl
gyávaság
bátorság
Hogyan ábrázolta a szerző a nyulat
egy tündérmese kezdete?
Milyen minőségről árul el minket?
ezt a részt?
Aztán mi történt?
Mit tett ezért?
Lássuk, milyen
volt.
Miért nevetett rajta mindenki?
Aztán mi történt?

Kifejező
olvasás
Kifejező
olvasás
A nyúl úgy döntött
változás
Dramatizálás
kivonat
A nyúl ezt írja
beszélj tovább.
fülig
gurult
kérdezte a zaklató,
kiugrásra készen
sajáttól
bőr, halott

Nevetnek a bátrakon?
leesett
Mit gondolhatnak mások
nyulak, mert folytatták
nevetés?
Milyen szavak,
cselekvést jelöl, szerző
további fejlesztéseket ír le
események?
Mit mond ez neked?
Mi történt a többiekkel
nyulak?
Mit gondoltak a nyúlról?
Mit gondolt róla a farkas?
Olvassa el a nyulak találkozóját.
Mit lehet mondani a nyúlról?
VII. Áttérés ide
döntési szakasz
magánfeladatokat.
Elsődleges
ellenőrzése
helyességét
végrehajtás
út
akciókat.
Csúszik
13.Jellemzők
hősök. Arckifejezések.
14. dia.
15. dia.
Diagnosztikai munka,
értékeli mindegyik végrehajtását
tevékenységek.
Nos, vonjuk le a következtetést.
Mi volt az óra célja?
Hogyan kerültünk oda?
Most válaszolhatunk
egy lecke kérdésre?
A nyúl nagyon megijedt.
Kifejező
olvasás
Nevezze meg a főt
mesebeli gondolat,
hasonlítsd össze a tiédet
válaszok válaszokkal
osztálytársak és
értékelje a és
valaki más nyilatkozata
ról ről
művészeti
művek.
Végezzen
teljesítmény
minden egyes műveletet.
Tanulmány
megfogalmazni
ь saját
vélemény és
pozíció.
A cél megismétlése
lecke.
Ismétlés
algoritmus.
Igen.
Ironikus módon arra
olvasók
gondolkodott rajta

Miért hívta így a szerző?
Kinek írt a szerző?
tündérmese? Miért?
Lehetséges-e, hogy az ember azzá váljon
bátor?
Javítóintézetet szervez
munka, önálló
munka.
Kreativ munka.
Azt javaslom, hogy adjak tanácsot egy személynek,
aki bátor akar lenni.
(Egy csoport – mire való ez
meg kell tenni, 2 – csoport – mit
nem kell tenni)
Diagnosztikai munka.
Hallgatás és értékelés
kreatív alkotások.
Taps.
16. dia.
Mi volt érdekes?
Min nevettél?
Kit tehetnél ma
dicséret az osztályban végzett munkáért?
Rázza meg a kezét.
17. dia.
Fizimnutka
(idő szerint)
"Szórakoztató gyakorlat"
Javítás
ledolgozva
út.
VIII.
Alkalmazás
általános módszer
cselekvések
megoldásokat
magánfeladatokat.
X.Házi
gyakorlat.
IX. Ellenőrzés
a színpadon
érettségi
oktatási téma.
Válassza ki
tetszett
mesetöredék
és készülj fel
kifejező
olvasás
Készít
újramondása
*A mellékállomáson Cs.
Olvas
egy másik,
jellemző
yu nyúl tündérmese.
Újakat használnak
tudás.
Építkezés
monológ
nyilatkozatok
:formulál
fő gondolat,
elvitel
bizonyíték.
Független
Munka.
Végrehajtás
munka,
elemezni,
ellenőrzés és
értékelni
eredmény.
Hasonlítsa össze a sajátját
válaszok válaszokkal
osztálytársak és
értékelje a és
valaki másé
nyilatkozatot
ról ről
művészeti
művek.
Önteszt. Dolgoznak
módon általában.
Építenek
érvelés,
számára érthető
beszélgetőtárs.
Tudják hogyan
használat
beszéd
szabályozás
övé
akciókat.
Mert

Visszaverődés
az övék
akciókat
Végezze el lépésről lépésre
eredmények alapján történő ellenőrzés.

UMK L. F. Klimanova

Gólok: emlékeztesse a tanulókat a könyvkezelés szabályaira; bemutatni nekik, hogyan születtek a könyvek az ókorban, kelteni bennük az olvasás és a történelem iránti érdeklődést; a koherens beszéd képességének továbbfejlesztése, mesealkotás kép alapján; gyakorolja a kifejező olvasási készségeket.

Tervezett eredmények: a tanulóknak legyen fogalmuk az ókori és modern könyvekről, legyenek képesek összehasonlítani ezeket a könyveket, ismerjék a mondásokat kiemelkedő emberek könyvekről, és elemezze őket.

Felszerelés: rejtvényes kártyák, szavak a táblán (használhatsz mágneses ábécét); kedvenc könyvek kiállítása.

Az órák alatt

I. Szervezési mozzanat

II. Beszéd bemelegítés

- Olvasd el a verset.

A könyvtár volt és lesz

Az élő nyomtatott szavak szent temploma.

Az ifjú Bunin volt az egyik papja,

És harminc egész évig - a bölcs Krylov.

V. Cserkasov

- Hogyan értetted meg ezeket a sorokat?

- Olvassa el kifejezően ezt a verset.

Anyag tanároknak

1812-ben Krylov a Nyilvános Könyvtár szolgálatába lépett, amelynek igazgatójává A. N.-t nevezték ki. Olenin. Ott Krylov mintegy 30 évig könyvtárosként dolgozott, egészen 1841-ben történt lemondásáig. Hosszú közkönyvtári szolgálata során Krylov a könyvtár orosz részlegének aktív szervezőjeként bizonyult. A könyvtári szolgálattal párhuzamosan Krylov új mesék létrehozásán dolgozott.

III. Az ismeretek frissítése. Az órai célok kitűzése

— Mit tanult a könyvtárról az utolsó órán?

– Milyen könyvek találhatók benne?

A mai órán azzal ismerkedünk meg, hogyan írták korábban a könyveket, kik és hogyan alkották azokat.

IV. Dolgozzon az óra témáján

– Mit gondol, mióta jelentek meg a könyvek? Ki és hogyan nyomtatta ki őket? (Gyermekek vallomásai.)

- Nézze meg az ábrát a 2. oldalon. 8 - 9. Mi a véleményed az első könyvekről?

- Mit írtál korábban, amikor nem volt papír?

— Előtted a szavak: krónika, nyírfakéreg, nyírfakéreg betűk, tekercs, pergamen. Melyiket ismered?

Krónika - rekord fontos eseményekévről évre, nyárról nyárra.

A nyírfa kéreg a nyírfáról eltávolított kéreg felső rétege.

A nyírfakéreg betűk ősi orosz betűk a nyírfakérgen (több mint 500 nyírfakéreg betű jutott el hozzánk). A legrégebbi Onif fiú levelei, aki a 13. században élt.

A tekercs egy csőbe tekert pergamenkézirat.

A pergamen speciálisan megmunkált bőr (borjú, bárány, sertés, kecske) volt, amelyre lehetett írni.

Anyag tanároknak

Miért írták át a könyveket a régi időkben?

Manapság nyomdákban nyomtatnak könyveket, de volt idő, amikor még nem tudták, hogyan kell ezt csinálni. Akkoriban a könyveket kézzel írták. Ruszban ezt az összetett ügyet szerzetesek intézték. Hiszen akkoriban kevés volt az írástudó, és nagy volt az igény a könyvekre. Könyvek nélkül nem tudták végezni az istentiszteleteket, sem megtanítani az embereket írni és olvasni.

Éppen ezért a kereszténység terjedésével egy időben megindult a könyvmásolás is. A nagy kolostorokban központokat alakítottak ki, ahonnan a szerzetesek által másolt különféle könyvek példányait terjesztették szerte az országban. Csak néhány évszázaddal később jelentek meg felbérelt írnokok, akik megrendelésre és eladásra másoltak könyveket.

A könyv másolása hosszú és nehéz feladat volt.

A szükséges anyag (először pergamen, majd papír) előkészítése után az írnok leült dolgozni. Megjelölte az oldalt - meghatározta a cím helyeit, a kezdőbetűt - a nagybetűt, amellyel az első mondat kezdődik. Az írnok fa vonalzóval vagy ólombottal (ha pergamenre írt) végighúzta a vonalakat a szöveg írásához.

A pergamen drága volt, és védeni kellett. A helytakarékosság érdekében a betűket szorosan helyezték el, és nem volt szóköz a szavak között. És magukat a szavakat nem teljesen írták, hanem rövidítve: Isten helyett - bg, emberek - lyu, ember - chk. A rövidített szavakat felül speciális jellel – címmel – jelöltük.

Idővel egyre több könyvre volt szükség. Elkezdték árusítani őket piacokon, vásárokon és speciális üzletekben. Ott nemcsak spirituális irodalmat lehetett vásárolni, hanem szórakoztató történet- és novellagyűjteményt is.

A felbérelt írnoknak nem volt ideje minden betűt kihúzni. A tiszta írás fokozatosan átadta helyét a gördülékeny, elsöprő kurzív írásnak.

Léteztek enciklopédiák az ókori Oroszországban?

Bár a középkorban nem ismerték az „enciklopédia” szót (Franciaországban csak a 18. században jelent meg), de gyűjtemények referencia célokra igen széles körben ismertek voltak.

Természetesen a központi helyet közöttük a vallási és erkölcsi kérdésekről szóló tanítások gyűjteményei foglalták el, például „Az aranylánc” vagy a „Stoslov”. Aforizmákat tartalmaztak - rövid mondások, John Chrysostomos keresztény teológus írásaiból.

De voltak referencia és tájékoztató jellegű kiadványok is. Például a „Dioptra” egy alapvető mű, amely rövid fejezetcikkekből áll, amelyek a világ működéséről, a növények és állatok létezéséről és bizonyos betegségek kezeléséről szólnak.

Nem kevésbé érdekes egy másik ilyen gyűjtemény - az „Izmaragd”. Ebben információkat találhat arról, hogyan nevelje fel a gyerekeket, tisztelje meg a szülőket, hogyan kell békét kötni, és néha veszekedni a feleségével, leküzdeni a lustaságot és a kísértéseket.

Az „Izmaragdon” végigfutó fő gondolat: a társadalom méltó tagjának nevelése a családdal kezdődik. Ezért mondják itt, hogy a személyes példamutatás mindig jobban és világosabban működik, mint a tanítás.

Nagyon érdekesek a gazdasági kérdésekkel foglalkozó gyűjtemények. Közöttük fontos helyet foglal el a Nazeratel, a paraszti munkáról szóló egyedülálló kézikönyv. Információkat tartalmaz az állatállomány hizlalásával és kezelésével, a különféle termények gondozásával és feldolgozásával kapcsolatban betakarított. A „The Watcher” népszerűségét bizonyítja a terjesztése Nagy mennyiségű kézzel írt "szuk". De mindezen művek között a központi helyet jogosan a Domosztroj, az első orosz gazdasági enciklopédia foglalja el.

– Miben különböznek az ókori könyvek a modernektől?

V. Testnevelési perc

Megtapossuk a lábunkat

Összecsapjuk a kezünket

Bólintjuk a fejünket.

Felemeljük a kezünket

Feladjuk

Akkor forogunk.

Megtapossuk a lábunkat:

Top-top-top.

Feladjuk:

Taps-taps-taps.

Széttárjuk a kezünket

És futni fogunk.

VI. A munka folytatása az óra témájában

1. Beszélgetés a könyvek előnyeiről

— Nyissa ki a tankönyveket a 1. o. 11, és olvassa el a nyilatkozatokat híres emberek könyvekről. (A gyerekek maguknak olvasnak, majd egyesével hangosan.)

— Magyarázza meg jelentésüket.

- Melyik állítás tetszett a legjobban? Miért?

— Beszélje meg egy barátjával, hogy miért hívják a könyvet beszélgetőpartnernek.

- Milyen két csoportra oszthatók ezek az állítások? (A könyvről és az olvasásról.)

- Olvasd el a könyvvel kapcsolatos állításokat.

- Olvassa el az olvasással kapcsolatos állításokat.

2. R. Sef verse „Az olvasóhoz”

(A tanár felolvassa a verset a 12. oldalon.)

- Olvassa el Ön is a verset, készüljön fel a kifejező olvasásra.

(A tanulók kifejező felolvasása a versből.)

VII. Visszaverődés

— Rajzolj a füzetedbe egy mosolygós arcot, amely tükrözi a tananyaghoz való hozzáállásodat.

VIII. Összegezve a tanulságot

– Milyen újdonságokat tanultál az órán?

– Mit találtál különösen érdekesnek?

– Miben különböznek az első könyvek a modernektől?

– Milyen kijelentésre emlékszik a könyvekkel kapcsolatban?

Házi feladat

Tanuld meg R. Sefa versét.

Lecke irodalmi olvasmány 2. osztályban

Tantárgy: V.V.Bianchi „zenész”. Pontosság és tárgyilagosság a természetkép kialakításában.

A tanárok céljai:

  • V. Bianchi író életének és munkásságának bemutatása;
  • Mutassa be a tanulókat V. V. Bianchi „A zenész” munkásságába;
  • Fejlessze azt a képességet, hogy válaszoljon a szöveg tartalmával kapcsolatos kérdésekre, kifejezően közvetítse a karakter érzelmi hangulatát olvasás közben, találjon szövegrészt a tanár utasításai szerint;
  • Tanítsd meg az egész szavak folyékony olvasását;
  • A kreatív gondolkodás fejlesztése, gazdagítása szókincs diákok;
  • Fejleszteni kell a barátságosságot a kommunikációban;
  • Neveld a természet szeretetét, tanítsd meg látni annak szépségét.

Célok a tanuló számára:

  • Ismerkedjen meg V. Bianchi munkásságával és „A zenész” című új művével, értse meg e mű tartalmának mélységét;
  • Tanulj meg folyékonyan egész szavakban olvasni.

Tervezett tanulási eredmény és az UUD kialakítása.

Kognitív UUD: az olvasás továbbtanulási fontosságának felismerésének képességének fejlesztése, az olvasás céljának megértése (az olvasó érdeklődésének kielégítése és olvasási tapasztalatszerzés, tények, ítéletek, érvek felkutatása).

Kommunikatív UUD: fejlessze javaslata érvelésének, meggyőzésének és engedékenységének képességét; tárgyalási, megtalálási képesség fejlesztése közös döntés; alakítsa ki azt a képességet, hogy a munkavégzés során az egymás iránti barátságos hozzáállást fenntartsák.

Személyes UUD: eligazodni az olvasottak erkölcsi tartalmában, felismerni a szereplők viselkedésének lényegét, önállóan levonni a következtetéseket, viszonyítani a szereplőket az erkölcsi normákhoz.

Felszerelés : zene, pontozókártya, bemutató.

Az órák alatt

  1. Motiváció a tanulási tevékenységekhez.

(Zene szimfonikus zenekar előadásában)

Srácok, elmondhatod magadnak, hogy jók vagytok? Mondjuk ezt velem, de próbáld meg úgy mondani, mint én:

NAGYON JÓ VAGYOK. (csendes)

NAGYON JÓ VAGYOK. (nyugodtan)

NAGYON JÓK VAGYUNK. (hangos)

Remélem, hogy a mai órán mindenki figyelmes hallgatója és aktív résztvevője lesz. Nagyon érdekes művet fogunk olvasni.

„Hallom – elfelejtem,

Értem – emlékszem

Igen – értem” – mondja egy kínai közmondás. Meghallgatunk, emlékezünk és okoskodunk. Hiszen a reflexió nélküli olvasás üres szórakozás.

(a zene hangosabb lesz, és fokozatosan elhalkul)

Srácok, szerintetek ki tudja előadni ezt a zenét? (szimfonikus zenekar, zenész)

Valóban, egy nagy szimfonikus zenekar darabját hallgattad. (A szimfonikus zenekar zenészek nagy csoportja)

Ki a zenész? (ez egy művész, aki hangszeren játszik)

Hányan sejtitek, milyen művet fogunk olvasni? (Zenész)

Szeretné tudni? Ezután fejtse meg:

Koordináták a táblán: (1,5), (3,2), (2,6), (4,1), (5,4), (6,5)

B i a n k i

(a tanár egyenként mutatja a koordinátákat, a gyerekek megnevezik a betűt)

Tanóránk témája? (V.V. Bianki „zenész”)

Hogyan szerezzünk új ismereteket? (tudja meg, mit tudok és mit akarok tudni)

Fogadóasztal ZHU

Mielőtt megismerkednénk a művel, nézzük meg közelebbről V. Bianchit.

(Portré a táblán) "Beszúrás" módszer "(jegyzetekkel olvasás)

V. V. Bianki biológus családjában nőtt fel. Bianchi édesapja a múzeumban dolgozott, a fiú pedig kiskorától látogató volt. És otthon mindig sok állat, madár volt, volt akvárium halakkal, teknősökkel, gyíkokkal, kígyókkal. Nyáron a faluban pihenve Bianchi csibéket, nyulakat, sündisznókat, mókusokat etetett...

Sokat utazott a Volgában, Urálban, Altajban. Sok természetről szóló művet készített fiatal olvasók számára. Hőseik állatok, madarak, növények. Mintegy háromszáz művet írt. Mindannyian a természet élővilágáról beszélnek. Arra tanítják a gyerekeket, hogy bánjanak vele óvatosan és szeressék. És te és én megpróbálunk erre mindig emlékezni.

Feladatok:

  1. Mik V. V. hobbija? Olvastad a Biankit?
  2. Mit tanítanak V.V. Bianchi könyvei?

Apja beleoltotta a természet szeretetét. Minden fűszálat, madarat és állatot név szerint ismerte. Megtanítottam rá, hogy felismerje a madarakat hangjukról, megjelenésükről, repülésükről. És gyerekkorom óta megtanultam leírni minden megfigyelésemet. Annyira megszelídítette, hogy egész életében szokásává vált.

Könyvtárunkban számos V. V. Bianchi könyv található. Elviheted és elolvashatod (könyvkiállítás).

  1. A helyzet előrejelzése

„Kihívás” szakasz

Fogadás "Jóslatok fája" (csúszda fával; fatörzsre írt kérdések)

Beszéljétek meg párban, mi történhet egy ilyen című műben? Hogyan végződik a munka? (a gyerekek javaslatait meghallgatják)

  1. „Megértés” szakasz

Olvasás megállásokkal.

Menjünk az íróval ebbe az erdőszéli vadászházba. Olvassuk el a munkát, és derítsük ki, helyesek-e feltételezéseink.

(A gyerekek mesét olvasnak. Értelmes részekre bomlik. A tanár megáll és különböző szintű kérdéseket tesz fel. Útközben szókincsmunka is folyik..)

ZAVALINKA - olvasható a tankönyvi szótárban.

BEARCUTTER - hol tudhatjuk meg ennek a szónak a jelentését, nem szerepel a szótárunkban? (kérdezd meg a felnőtteket: aki medvére vadászik)

1 megálló:

Mit csinált az öreg, amikor találkozott a kolhozszal?

Elmegy az öreg vadászni vagy sem, mit gondolsz?

2. megálló:

Mit csinált az öreg?

Mit hallott az erdőben?

Ő hogy érzi ezt? Meg tudod erősíteni a szöveg szavaival? Miért lepődött meg?

Ki tud csengő, gyengéd hangot adni az erdőben?

3. megálló:

Ki adta ki a finom, gyengéd hangot az erdőben?

Mit csinált a medve?

Hogyan hallotta a zenéjét? Olvasd el.

És az öreg? Olvasd el.

Milyen következtetést lehet levonni? (mindkettő részese a zenének, az állatok és az emberek ugyanazt érzik)

Hogyan értékelte az öreg a zenész játékát? Olvasd el.

Mit csinál az ember a medvével?

4 megálló:

Mit csinált az öreg a medvével? Miért nem ölte meg, ő egy poloska? (ugyanazt a zenészt láttam benne)

Mit érez a vadász, amikor elmagyarázza, miért nem tudta lelőni a medvét? És a kolhoz? Olvassa el a szerepjátékot, és mutassa meg, hogyan érzi magát az egyes résztvevők a beszélgetés során.

Mit tennél, ha vadász lennél?

Ez a mű történet vagy mese? Miért?

Miért hívják a történetet „A zenésznek”?

Mi lepett meg a „A zenész” című történetben? (nagyon hasonlítunk a kistestvéreinkre, ugyanígy érezhetjük magunkat).

Térjünk vissza a „jóslatok fájához”, hogy megnézzük, jogosak voltak-e feltételezései. Kiről szól a munkánk?

FELTÉTELEZÜK…….

DE VALÓBAN KIDERÜLT......

  1. Színpad "Tükröződés"

Mit tanít a történet?

Dönts egy témát"Sinquain"

_______________________

Erőteljes, gyönyörű

Sétál, alszik, zenél

Egy mancsot szop, és egész télen jól él.

Kiderült, hogy a medvék, akárcsak az emberek, részlegesek lehetnek a zenéhez. Nagyon hasonlítunk kisebb testvéreinkre, ugyanazt érezhetjük. A vadász megértette ezt. Reméljük, hogy egyszer minden vadász eljön az erdőbe erdei zenét, madárcsicsergést, patak zaját hallgatni és nézni csodálatos életállatokat, és felejtsd el a fegyvereiket.

Milyen feladatokat tűztünk ki az órán?

Sikerült megoldanunk őket? (a gyerekek töltsék ki a „ZUKH” táblázatot)

Otthon: s. 145, z.No.6